Софиja - импресии

Член од
14 март 2013
Мислења
57
Поени од реакции
13
Минимум уште барем 5 години се и нужни за да почне да изгледа нормално. А кога ке биде европски град тоа никоj не го знае, вероватно след 150 години.

Не верувам да постои по гнусен и грозен град от Софиjа во ЕУ.

Теми како таjа се само за facepalm. Не знам дори как не се срамите да отварате вакви теми, кои можат да придизвикат само смев.

Еден Београд например во сравнение со Софиjа е како Парис.
само србското море е поубавот от белградското метро...
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Интересни сте, нема жив човек кој ќе ви ја пофали храната, а вие како навиени се мавате у ѕид. Што е толку тешко да се признае: Да храната ни е одвратна. Копариште и чубрика насекаде, зачини кои вие Македонците не ги користите едноставно во храната. И затоа ви е одвратна бугарската кујна.
Ете лесно е не боли :)
Глупости говориш дарлинг.
Живеете во некокви урбани легенди , во кои саму вие си верувате.Ако не беше смешно ке биде трагично. Вие нормални ли сте ?? Ако сакате , продавајте муда за б'бреци преко себе си .Аз работја с иностранци , кој идват на одмор во Б'лгарија и на анкетите какво им харесва отговарјат - храната , климата и евтината понуда.
Вистината е - в Б'лгарија лоши продукти , хубава храна. Во Мк. квалететни продукти - лоша и скучна храна.
Скаш да оспориш мнение на 7 милиона туристи во Бг. преку 20 илјади во Мк.?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Глупости говориш дарлинг.
Живеете во некокви урбани легенди , во кои саму вие си верувате.Ако не беше смешно ке биде трагично. Вие нормални ли сте ?? Ако сакате , продавајте муда за б'бреци преко себе си .Аз работја с иностранци , кој идват на одмор во Б'лгарија и на анкетите какво им харесва отговарјат - храната , климата и евтината понуда.
Вистината е - в Б'лгарија лоши продукти , хубава храна. Во Мк. квалететни продукти - лоша и скучна храна.
Скаш да оспориш мнение на 7 милиона туристи во Бг. преку 20 илјади во Мк.?

Каква храна/кујна служиш во ресторанот?
И не ти ја разбирам поентата лоши продукти но добра храна ?
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Bugarija ima i ubavi mesta. Eftino e. Ama dali e poubavo od Makedonija ?
Makedonija e najubava. Kaj i da e za 1000 godini ke staneme Svajcarija na Balkanot.
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
299
Поени од реакции
198
Софија има стварно убаво старо јадро, убав и среден е и плоштадот, ми се свиѓа тоа што брзо се развива и инфратструктурно ( се гради метро) а и имаат доста убави модерни згради али кога ќе ги видам тие комиблокови имам нагон на повраќање и тешка депресија ме пука а пола Софија е таква. И ние во Скопје имаме такви згради ама според мене тие се сто пати посредени и поодржувани од тоа гнасата таму , тоа мислам дека е предност на Скопје .
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Кабул има подобар сообраќај од тој на Софија.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.175
Поени од реакции
2.125
Sakam da idam naredna nedela na shopping u Sofia, ke moze nekoj sugestija da mi dade koj Mall/Shopping centar da odam?

Fala
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Druze odi u Blagoevgrad, zaebi Sofija. Em poblisku ti e em ima se sto ima u sofija em e mnogu mnogu mnogu poefitno. Nema da ti se veruva kkolku e poeftino. Dodeka ako ides u Sofija so da ti kazam, poarno od tuka kupi si posto kaj nas e mnogu mnogu poefitno od Sofija.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Sakam da idam naredna nedela na shopping u Sofia, ke moze nekoj sugestija da mi dade koj Mall/Shopping centar da odam?

Fala
По големина:
1. Paradise Center
Над 80.000 м2 вкупна закупна површина


2. The Mall
66.000 м2 вкупна закупна површина


3.Serdika Center
51.000 м2 вкупна закупна површина


4. Bulgaria Mall
33.000 м2 вкупна закупна површина


5. Mall of Sofia
24.000 м2 вкупна закупна површина


Од страниците на моловете може да видиш местоположбата им и каде какви продавници има.
За мене и повекето от моите другари омилен за шопинг е Serdika Center.
На Jужната обиколница е IKEA а близо до неа е и Decathlon.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Доручек задолжително во ИКЕА, ручек во Операта, вечера во ресторан Македонија.
Шопинг во Оутлет Центарот.

БТВ Идете у Приштина поефтино ќе поминете.
Баталете ја Бугарија.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Доручек задолжително во ИКЕА, ручек во Операта, вечера во ресторан Македонија.
Шопинг во Оутлет Центарот.

БТВ Идете у Приштина поефтино ќе поминете.
Баталете ја Бугарија.

Оутлет центарот е за нигде, едно што тешко е број да си најдиш многу мал избор а и цените не се кузнеј колку ниски.
Подобри попусти можиш да најдиш во моловите за празници. За ручек многу подобро е Happy или Sweet(можи да се пуши) во Младост.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Sakam da idam naredna nedela na shopping u Sofia, ke moze nekoj sugestija da mi dade koj Mall/Shopping centar da odam?

Fala

Sedika, The Mall, Paradise...

Секој месец одам во Софија и ги посетувам сите молови во градот. Овие три се најдобри, посебно третиот.
--- надополнето: 6 јануари 2014 во 13:30 ---
Доручек задолжително во ИКЕА, ручек во Операта, вечера во ресторан Македонија.
Шопинг во Оутлет Центарот.

БТВ Идете у Приштина поефтино ќе поминете.
Баталете ја Бугарија.

И јас слушам многу муабети за Приштина. Има еден аутлет пред Приштина, џабе цени, а и општо ефтино им е све. Да се потстопли и одам натаму.
 
C

cige

Гостин
Софија е најцигански град. Не по етничка основа, туку по менталитетот на народот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom