Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
27 август 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Za do 50 kubika se vika vozacka potvrda
Jas polagav, istite testovi sto gi polagas za b katerogija samo nekolku prasanja ne gi odgovaras, i komisijata ke ti postavi 2-3 prasanja...inaku ne mi teknuva tocno kolku kosta ali mislam ne bese poveke od 3000 denari.
е друже твојов начин беше до лани,сега се полага само тестови и добиваш М категорија.полагаш во испитен центар,најчесто АМСМ во РМ.
Кошта околу 2500 ден.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ej party bracker abe vidi sega, znaes kako vikaat SKIM SI TAKAV SI :)

I ja poprimam po nesto ama barem gledam da e vo mali dozi. E sega nekoi raboti idat so rabotata, castenja itn :)

A za odnosot, ja od iskustvo ce ti kazam deka so nekoj mora da zboris poselski a so nekoj po kulturno. Ti na selanec ako pocnes da mu upotrebuvas nekoi zargoni nisto nema da te razbere brat :)
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
еј дечки, знаете шо, наркоманите не се опфатени со законот за безбедност, ваљда се примерна категорија...јебем ли ги...а и као бе авторитетите да ги казнат нив за возење под влијание на наркотични и суптропски супстанци...нема смислааааааа...кој ке дилаааааааа после, кој ке заработуе после екстра...цццццццццц...свашта...:tapp:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
еј дечки, знаете шо, наркоманите не се опфатени со законот за безбедност, ваљда се примерна категорија...јебем ли ги...а и као бе авторитетите да ги казнат нив за возење под влијание на наркотични и суптропски супстанци...нема смислааааааа...кој ке дилаааааааа после, кој ке заработуе после екстра...цццццццццц...свашта...:tapp:
Abe ima merki i za niv ama problem e so sproveduvanjeto, a ne so zakonot.
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
знам друзе полиција, сурова реалност...

добро е да се стави малце ред, пошо ојде за малце воз у кукуруз, мислам на никој нема да му прија некој пијан да го растури на некоја расксница или улица...затоа нека држат строго, кој сака да љока, нак иде со такси тогаш...просто ко пасуљ:toe:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Za do 50 kubika se vika vozacka potvrda
Jas polagav, istite testovi sto gi polagas za b katerogija samo nekolku prasanja ne gi odgovaras, i komisijata ke ti postavi 2-3 prasanja...inaku ne mi teknuva tocno kolku kosta ali mislam ne bese poveke od 3000 denari.
денеска полагав и ПОЛОЖИВ:back::pipi: не беше тешко :smir:
сеа џандариве нека ме застануваат колку сакаат
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Cestito!!!
Mene koga ke zastanaa prv pat(voedno i edinstven dosega) nosec kaciga i registriran mi bese motorot i baska vozacka potvrda pod sediste :) I mi vikaat decko dokumenti daj, im davam i takvi se cudat, i mi vikaat decko sloboden si hahahahaah....
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Јас возачка М имам веќе цела година и више, а уште не ме застанал некој џандар :S Криво ми е, за џабе ли сум полагал, нека ме застане еднаш да ми се напраи меракот, и онака имам и дозвола,и кацига, и регистрирана ми е Априлиата :)
Само ке си дојде XD
 
Член од
8 јуни 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
Добро бе , што ку* мислат овие со закониве!? Зашто да не смеам да возам после 23,00 ако неам 2 години искуство ? ПА КАКО КЕ ИДАМ НА МАТУРА СО КОЛА БЕ ?!:nesum:
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Мисмал дека може, ако има некој со повеќе од 2 години искуство :D
Но сепак, не е тоа тоа. Законот според мене>живо срање!
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
16 Години имаш а положе?
-едит за мотор било Ок :D
ај со среќа нека ти е
Cestito!!!
Mene koga ke zastanaa prv pat(voedno i edinstven dosega) nosec kaciga i registriran mi bese motorot i baska vozacka potvrda pod sediste :) I mi vikaat decko dokumenti daj, im davam i takvi se cudat, i mi vikaat decko sloboden si hahahahaah....
Јас возачка М имам веќе цела година и више, а уште не ме застанал некој џандар :S Криво ми е, за џабе ли сум полагал, нека ме застане еднаш да ми се напраи меракот, и онака имам и дозвола,и кацига, и регистрирана ми е Априлиата :)
Само ке си дојде XD
фала браќа
абе на други места не застануваат дојдете некој круг во Ск во драчево свртете да видите еднаш ги имаа застанато 15 души со веспи и ги однесоа во станица и викаат вие со веспиве во драчево сте најраспуштени :toe:
мене првиот пат ме застанаа по неполн месец од коа ја земав на сабајле беше се враќав од пракса:jaj:
ни регистрирана ни кацига ни возачка немав :nesum:
добар се погоди џандарот ме пушти само ми рече полагај си тестови законов ќе почне да се спроведува уше некое време ја таков абе какво полагање и ми вика ок ти си знаеш.
Втор пат ме застана еден шпон беше зошо сум шантрал се зафркаваме нешо со еден другар и оп ме застана кацига не носев возачка немав само регистрирана беше и ај попраивме муабет малце и ме пушти и сеа 3тиов пат пред 2 недели ме застанаа не носев кацига му давам сообраќајната и ми вика треба 300 евра да платиш зошо му викам ми вика немаш возачка и ајде дома ме испрати по здравствената книшка да видел матичен и ме пушти и ми вика речиму на таткоти до 3 сат во станица да биде отиде тато и му рекол тој џандарот добро сеа ама ако го застанам уште еднаш ќе му ја пишам и ок ај се решив да полагам и добро е положив од 1 пат:back: ја немам возено веспава 2 недели криза ме фати дека од коа ме застанаа последниов пат другиот ден гума ми се дупна и уште неам купено.
а иначе тоа шо викате не смееш после 11 да возиж кола ако немаш 2 год искуство точно е следува голема казна 400 евра мислам плати еден другар т.е 200 дека за 1 недела плати или како иде тоа
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Епа брат, памет за другпат, кацига секогаш да носиш, не заради само заради казна, туку и заради безбедност. Прошарај малце на YouTube да видиш какви последици има од неносење кацига:toe::eek:ftopic:
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
2.224
Momci ne otidov tamu deka sto mi kazaa pred 15 dena za pesa4ki sto ne go pominav tuku niz nego otidov, no sega ne otidov vikate nesto ke me sledi ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom