Современа врска

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Што е според вас и како би требало да изгледа една современа врска? Според вашата дефиниција, би сакале да сте во таква или би избрале секаква друга врска пред неа?

п.с. Кога ќе пишете на темава кажете ги улогите на двајцата во врската (какви би требало да се), не само на вашите очекувања од партнерот ... па според тоа дали сте спремни да бидете во неа или можеби веќе сте:)
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Современа врска... Па... Не знам како да дефинирам али тоа е врска кај што типката сама го бира дечкото а он не мора да плати во златници за да ја земе?!:lud:
Не, озбилно. Треба да биде базирана на љубов, искреност и почит, да нема предоминантна поставеност на ни еден од членовите и секој од нив да има слобода кога сака да излезе и со други луѓе, да нема ограничување во облакање и сл.
Не мислам дека за да биде врската современа треба да е дозволено повремено „дозволено швалерисување“ зашто тоа бар по мене не е веќе врска, и тие "free love relationships" ми се потполн промашај...:star:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Анастазија напиша:
Современа врска... Па... Не знам како да дефинирам али тоа е врска кај што типката сама го бира дечкото а он не мора да плати во златници за да ја земе?!:lud:
Не, озбилно. Треба да биде базирана на љубов, искреност и почит, да нема предоминантна поставеност на ни еден од членовите и секој од нив да има слобода кога сака да излезе и со други луѓе, да нема ограничување во облакање и сл.
Не мислам дека за да биде врската современа треба да е дозволено повремено „дозволено швалерисување“ зашто тоа бар по мене не е веќе врска, и тие "free love relationships" ми се потполн промашај...:star:
Горе долу се сложувам со твоето мислење. Тоа што не го прифаќам е тоа "дозволено швалерисување" што мислам дека воопшто во никаква врска не треба да постои па колку сака нека е слободна.
Значи за другото тука некаде сме ... не замарање за ништо, што би се должело на целосна доверба кон партнерот ... тоа би ми било мене таа дефиниција за современа врска. Немаш проверувања телефони, испитувања со часови зошто одиш каде што одиш и уште толку часови замарања откако се враќаш, немаш крив поглед кога се облекува нешто поразголено, немаш дигнат нос од парнтерот ако некој на улица те поздрави итн ...
Јас можам да се однесувам така со дечко кон кого имам целосна доверба ... според мене, таква врска може да трае подолго од секоја друга дека ќе е полна со љубов, разбирање, добро поминато време кога сме заедно без излишни расправии и двајцата многу јасно би биле позадоволни од истата.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Edna moja profesorka po fizicko vo Koco Racin, nema da kazam koja:) imase sovremen brak so mazot. Sto znacese toa? Toa znacese deka taa se ebavase so drugiot profesor po fizicko, mazot nejzin isto taka svrlja levo desno, ama se zaedno do den denes poradi deteto. Si imaat razbiranje, pocit i imaat sovremen brak.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
VMRO напиша:
Edna moja profesorka po fizicko vo Koco Racin, nema da kazam koja:) imase sovremen brak so mazot. Sto znacese toa? Toa znacese deka taa se ebavase so drugiot profesor po fizicko, mazot nejzin isto taka svrlja levo desno, ama se zaedno do den denes poradi deteto. Si imaat razbiranje, pocit i imaat sovremen brak.
Па баш тоа ме интересираше ... колку луѓе мислат дека е тоа еден пример за современа врска или брак. Според мене очигледно се мешаат поимите многу:nesvest: :pipi:
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
divine напиша:
Па баш тоа ме интересираше ... колку луѓе мислат дека е тоа еден пример за современа врска или брак. Според мене очигледно се мешаат поимите многу:nesvest: :pipi:
Toa sto sakate vie da go kazete ne bi go narekol sovremena vrska, t.e. nikako ne bi ja narekol tuku ednostavno vrska. Toa znaci deka taa vrska da recam raboti, na doverba, razbiranje,pocit. Izleguvanje oddelno so prijatelite.
Sepak za da bide se najdobro najbitna e doverbata. 80 % od vrskite se rasturaat poradi taa doverba/nedoverba t.e. ljubomorni ispadi od tipot koj znae kaj si bil/a, stom ne krevas telefon si bil/a so nekoj/a ..itn itn itn......
Inace mojata profesorka do den denes si e vo brak:)
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Sovremena vrska za mene ne znaci ebenje na site strani:nesvest:

Sovremena vrska/brak e koga megu dvajcata ima dialog,razbiranje golemo,promeni (ja razbivaat monotonijata)...Ljubovta nikogas ne izlegla od moda,sekogas treba da ja ima.
Isto taka mislam deka vo edna sovremena vrska treba da se isfrli onaa bolna ljubomora koja kaj nas balkancite postoi.

Mojata vrska neznam dali e sovremena ali barem imam golemo razbiranje so mojot covek.Eve eden primer,koga setame nie dvajca on ke zdogleda nekoja zenska i sekogas komentirame zaedno...Mu se sviga kakvo lice ima,kakov gz...i sl stvari.Nikad ne sum bila ljubomrna sto gleda i komentira za drugi zenski.Ali zatoa komentiram i ja:)Si mestime eden na drug:)
Izleguvame sedime kasno u grad (sekoj sam) posle ke dojdeme i si raskazuvame kako ne bilo.
Suma sumarum edna vrska treba da bide crvsto DRUGARSTVO potoa ljubovna vrska.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
VMRO напиша:
Toa sto sakate vie da go kazete ne bi go narekol sovremena vrska, t.e. nikako ne bi ja narekol tuku ednostavno vrska. Toa znaci deka taa vrska da recam raboti, na doverba, razbiranje,pocit. Izleguvanje oddelno so prijatelite.
Sepak za da bide se najdobro najbitna e doverbata. 80 % od vrskite se rasturaat poradi taa doverba/nedoverba t.e. ljubomorni ispadi od tipot koj znae kaj si bil/a, stom ne krevas telefon si bil/a so nekoj/a ..itn itn itn......
Inace mojata profesorka do den denes si e vo brak:)
OK ona moze da bide u brak ko sto rece ti samo radi decata sigurno ne e zaradi ljubov.Pa toa ne e sovremena vrska(ne e nikakva vrska) toa e prezivuvanje so covek sto ne go sakas,sto ne te zadovoluva u sex...ednostavno go gledas samo ko tatko na tvojte deca nisto poveke.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
A mislis deka toj svalerot sto i e ja zadovoluva vo sex? Koj zavrsil vo Koco sigurno znae za kogo zboruvam....zenata e na 36 godini, mazot nejzin gore dolu tolku....a svalerot i e 60 godisen:)
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
A mozebi ne....?:) Covekot site go poznavate ama nema da otkrivam iminja javno na forumot:)
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Sovremenata vrska,spored mene e zasnovana na doverba,ramnopraven odnos,bez ljubomora i bez preterano kontroliranje i proveruvanje.Dozvoleno e koj kako saka da si se oblekuva,dozvoleno e sekoj da si izlezi so drugari i drugrki koga saka,ne mora partnerite da se zaedno 24 sati,sekoj si ja gleda svojata rabota bez mnogu da se pletka vo zivotot na drugiot.
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
Можеби ќе ме направите старомодна ама воопшто не се согласувам со оние современи врски ако така може да се кажат,односно тој излегува нон стоп сам, таа сама на крај ќе си одат заедно, ќе си завршат работа и секој по дома...и така со години.Секојдневно гледам вакви примери и како што реков ама баш ич не сум за таква врска(демек современа, без некои поголеми обврски). Да не бидам погрешно сфатена не сум ни за тоа да се биде по 24 саати заедно нон стоп,значи сето сето тоа излегување сам по сам да биде сведено на некој оптимум (ни премногу често ниту пак премногу ретко).
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
И јас го делам мислењето со Миа, а доколку јас одам со него и со други, и тој оди со мене и со други, то не е современа врска, то не е никаква врска.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
JeCILaDy напиша:
И јас го делам мислењето со Миа, а доколку јас одам со него и со други, и тој оди со мене и со други, то не е современа врска, то не е никаква врска.
За тоа "со други", мислам дека Миа мислеше да се излегува со другари/ки, а не и да се има нешто повеќе со нив. Секако, ретко кој сваќа таква врска како современа, значи да си имаш и други партнери на страна ... тоа како што кажав уствари не е ни врска.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom