Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
на homepage им ги дава во денари, иначе ова е оригиналната страна https://www.tyres.net/. Иначе гумиве не се тука, дава редирект кај странски дилери, и ако ги нарачаш од таму он сигурно зема провизија. Башка ти што ќе треба да платиш шипинг и царина до тука.
Па тоа прашав , врти сучи исто ти е , само поголема заебанција
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Дали овие Оптикооп носат уште од Кроон оил од Холандија?
Прашував дали имаат 5 40 кантичка од 5л, ми рекоа дека имаат само останато од буриња да ми наточат 5 40, што ми е малку чудно…
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Имате ли некакво искуство со оваа страна за порачка на гуми?

Има подобар избор и цени за некои модели на гуми, дали вреди да се нарача и дали би имал плус давачки како царина, ддв?

Овие никогаш ги немам слушнато...ама од екупи имам порачано гуми и стигнаа без проблем без никакви додатни давачки. И тоа доста поевтино него да ги земев од кај вулканизер или од продавница.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.325
Поени од реакции
7.324
Дали некој знае колку долго и дали може да се вози со дефектен NOx сензор?

Ми светна Check Engine ламба и да го допунам Ad Blue. Дава кодови дека има проблем со NOx сензорите. Ад блу дополнив. Знам дека колата може да неќе да пали после некое време ако нема ад блу иако на шалт таблата ми излегува дека треба да проверам ад блу.

Пробав грешките да ги бришам ама ад блу ко да не се бриши и доаѓа после 5 километри повторно.

Муабетот ми е дали ќе можам да поминам 2000 километри ако само дополнувам ад блу и од време на време ги ресетирам кодовите за издувните гасови за да не влезе колата у safe mode?


Исто ми излегува ко кај овој типов на видеото. Овој само го зачисти сензорот.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Дали некој знае колку долго и дали може да се вози со дефектен NOx сензор?

Ми светна Check Engine ламба и да го допунам Ad Blue. Дава кодови дека има проблем со NOx сензорите. Ад блу дополнив. Знам дека колата може да неќе да пали после некое време ако нема ад блу иако на шалт таблата ми излегува дека треба да проверам ад блу.

Пробав грешките да ги бришам ама ад блу ко да не се бриши и доаѓа после 5 километри повторно.

Муабетот ми е дали ќе можам да поминам 2000 километри ако само дополнувам ад блу и од време на време ги ресетирам кодовите за издувните гасови за да не влезе колата у safe mode?


Исто ми излегува ко кај овој типов на видеото. Овој само го зачисти сензорот.
Kolku km ti pokazuva za da dopolnis adblue? Poznat problem e ova kaj mercedes.

Koa ke otkaze NOx sensor adblue sistemot ne raboti kako sto treba i za toa ti javuva kod i za nego. U sekoj slucaj skap kvar e, pogotovo ako treba da menjas i kazance za adblue bidejki ima senzor vnatre.
Ovde se ceka za nox senzor nekoe vreme i obicno treba da se kodiraat na kolata.

Kolata ke ti raboti koga ke dojde brojcanikot na 0 se dodeka ne ja ugasis ali uopste i ne znam kako pomisluvas da vozis 2000km znaejki deka ima problem.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Би сакал да ве прашам која е разликата помеѓу 3ве модели на форд цената е тука и освен едниов што е караван( не ми пречи тоа), ме интересира дали има разлика тоа што моторот е еуро 4 или 5?
Во однос на цена се тука некаде а разлика гледам дека има во опремата ама не се разбирам во моторот.

 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.325
Поени од реакции
7.324
Kolku km ti pokazuva za da dopolnis adblue? Poznat problem e ova kaj mercedes.

Koa ke otkaze NOx sensor adblue sistemot ne raboti kako sto treba i za toa ti javuva kod i za nego. U sekoj slucaj skap kvar e, pogotovo ako treba da menjas i kazance za adblue bidejki ima senzor vnatre.
Ovde se ceka za nox senzor nekoe vreme i obicno treba da se kodiraat na kolata.

Kolata ke ti raboti koga ke dojde brojcanikot na 0 se dodeka ne ja ugasis ali uopste i ne znam kako pomisluvas da vozis 2000km znaejki deka ima problem.
Не ми покажува колку километри, ми покажува да проверам само. Исто како на видеото што го постирав. Две видеа има каде ја топат дизната за ад блу со топла вода и ја чистат од кристалите на азотот. Во понеделник ќе ја носам на мајстор да ја чистат дизната.

Бројчаникот не ме плаши, тој работи спорадично и кога ја наполнив покажа дека е полн.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.916
Поени од реакции
1.382
Не ми покажува колку километри, ми покажува да проверам само. Исто како на видеото што го постирав. Две видеа има каде ја топат дизната за ад блу со топла вода и ја чистат од кристалите на азотот. Во понеделник ќе ја носам на мајстор да ја чистат дизната.

Бројчаникот не ме плаши, тој работи спорадично и кога ја наполнив покажа дека е полн.
Ако си во мк гасни софтверски и рајат.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.325
Поени од реакции
7.324
Ако си во мк гасни софтверски и рајат.
Имам скенер од оние со основни функции, оваа грешка неќе да ја брише. Check Engine ламбата се бриши за едно возење, кога пак ќе се изгаси и запали пак светнува.

Се надевам дека во понеделник со чистење со топла вода како на видеово ќе се среди, ако не. Не знам колку со бришењето на грешката ќе стигнам далеку.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.916
Поени од реакции
1.382
Имам скенер од оние со основни функции, оваа грешка неќе да ја брише. Check Engine ламбата се бриши за едно возење, кога пак ќе се изгаси и запали пак светнува.

Се надевам дека во понеделник со чистење со топла вода како на видеово ќе се среди, ако не. Не знам колку со бришењето на грешката ќе стигнам далеку.
Ќе можиш да возиш само ќе те известува постојано и ќе намали на снага ама ќе можи да се вози. Со скенерот ко ќе скенираш види дали пишува open cirquit manifold. Ако го пиши ова,ќе влегува во сејв мод. Ако непиши ништо тогаш не е страшно.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Дечки добро утро
Некој да познавате за делови за цитроен DS5!?
Тханкс
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Цилаз Скопје, макар да во секоја поголема продавница би требало да можат да ти набават.


Ако ти треба нешто половни делови, Самко/Нерко на качанички пат, само тешко половни зошто ДС е понова кола, тешко дека имаат растурено многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom