Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.905
Поени од реакции
39.391
Имам рено меган 1,5 dci сменив дизни и бош пумпа пали само на гурање
Ја носев кај повеќе мајстори и пак со истиот проблем
Совет
А да ја видеаа на компјутер пред да фрлеше толку кеш за бош пумпа и дизни арно ќе беше
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
А да ја видеаа на компјутер пред да фрлеше толку кеш за бош пумпа и дизни арно ќе беше
На компјутер само нагсѓаат може да е сензор може ова може она а колата работи како саат не троши уље не чади не дими само не пали
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.258
На компјутер само нагсѓаат може да е сензор може ова може она а колата работи како саат не троши уље не чади не дими само не пали
Барем за дијагностика оди до сервис на рено, ваљда тие ќе може да ти дијагностицираат, а после смени го делот каде сакаш.
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ј
На компјутер само нагсѓаат може да е сензор може ова може она а колата работи како саат не троши уље не чади не дими само не пали
Ја носев кај Агро сервис до Окта и во Топанско ме врзаа со 400 евра а колата не пали
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.922
Поени од реакции
1.388
Имам рено меган 1,5 dci сменив дизни и бош пумпа пали само на гурање
Ја носев кај повеќе мајстори и пак со истиот проблем
Совет
Vleguva fals vozduh vo bosot. Filterot naften i samata kutija na koja sto lezi filterot gi proveri majstorot?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Ја коа им зборам за вишок воздух/гориво при она чек енџин и она летоска палење од вторпат, мајсторите не слушаат, ти не знаеш ништо. Секогаш удираат на најскапото наместо прво да проверат она најлесно што може да се провери. Кај филтерот за воздух дали е ок и капачето/вентилчето за гориво.
Ама што знам јас, тие све знаат.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.659
Поени од реакции
28.043
Ј

Ја носев кај Агро сервис до Окта и во Топанско ме врзаа со 400 евра а колата не пали
Ако си од Скопје барај го Игор во Момин поток одма до Априлија
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.101
Имам рено меган 1,5 dci сменив дизни и бош пумпа пали само на гурање
Ја носев кај повеќе мајстори и пак со истиот проблем
Совет

За жал типувам на слаба компресија во моторот затоа само на туркање пали. Е сега тоа не може да се види на дијагностика туку си треба мерење со манометар.

Те сетиле дека не разбираш те обричиле 400 евра.

Не требало да пристануваш да замена на дизни и пумпа дур не се испита се друго. 400 евра, damn за тие пари друг мотор ќе најдеше кај босанците во качаник.

Врати им ја колата на тие пумпа и дизни што ти смениле и кажи им да не ти се јавуваат дур не ја средат колата.
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
Zdravo decki sakam da prasham za Fiat Punto Evo 1.4 benzin so metan 2010 bukvalno se raboti perfektno samo koga sum vo vtora i trgam noga od gas kako da secka kolata ? Vo niedna druga brzina ne se desava i ako sporo ja odpustam gasta ne se desava od sto bi mozelo da bide ova ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.375
Поени од реакции
7.489
Zdravo decki sakam da prasham za Fiat Punto Evo 1.4 benzin so metan 2010 bukvalno se raboti perfektno samo koga sum vo vtora i trgam noga od gas kako da secka kolata ? Vo niedna druga brzina ne se desava i ako sporo ja odpustam gasta ne se desava od sto bi mozelo da bide ova ?
Зубчаник у втора брзнина е скршен. Штета на мењачот.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Не мора да значи од забчаник туку нешто друго ќе да е


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Провери и држачи на мотор/менувач.

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.101
Zdravo decki sakam da prasham za Fiat Punto Evo 1.4 benzin so metan 2010 bukvalno se raboti perfektno samo koga sum vo vtora i trgam noga od gas kako da secka kolata ? Vo niedna druga brzina ne se desava i ako sporo ja odpustam gasta ne se desava od sto bi mozelo da bide ova ?
Или држачите на моторот или друга полоша варијанта е луфта во диференцијалот и воошто меѓу запчаниците во мењачот. Бидејќи има метан веројатно колата има поминато огромна километража па се јавила луфта.

Нема врска што е 2010, за пет години се прават 250 000 ко од шала ако била возена јако колата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom