Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Дали може да се извади потврда дека немаш направено сообраќаен прекршок? И од каде, осигурителна компанија/полиција... Инаку таков документ е потребен за поевтино регистрирање на возило во странство.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Дечки,дали знаете интернет сајт за купување автоделови (нови) како ценовници?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Другари другарки имам проблем Зголемена Потрошувачка на Нафта.
земав мерцедес е класа 220 цди 1999та редизајн 125конја автоматик.
Го возам веке 1 месец, но потрошувачка не ми штима. Мислам дека троши премногу. Нормално градско возење = 12 -13 литра, на отворено 7-8 литра.
Што може да биде проблем, или да ми понудите некој за PC дијагноза и слично. Фала
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Другари другарки имам проблем Зголемена Потрошувачка на Нафта.
земав мерцедес е класа 220 цди 1999та редизајн 125конја автоматик.
Го возам веке 1 месец, но потрошувачка не ми штима. Мислам дека троши премногу. Нормално градско возење = 12 -13 литра, на отворено 7-8 литра.
Што може да биде проблем, или да ми понудите некој за PC дијагноза и слично. Фала
Mногу е тоа, возам ц220 со 150 коњи па градска ваѓа 7.5 - 8,oднеси го на диагностика, мое мислење или маф сензор или дизна.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Mногу е тоа, возам ц220 со 150 коњи па градска ваѓа 7.5 - 8,oднеси го на диагностика, мое мислење или маф сензор или дизна.
бидејки не се разбирам јас мнг, пц дијагностика ке мозе да казе што епроблемот, дали маф дали дизна?
со цени се маф, дизна... ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
бидејки не се разбирам јас мнг, пц дијагностика ке мозе да казе што епроблемот, дали маф дали дизна?
со цени се маф, дизна... ?
све ќе ти кажат таму, и мене ми трошеше превише испадна ламбда сонда дека не ми чини.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Автоматски менувач повеќе троши одколку мануелен менувач што не е јасно


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
све ќе ти кажат таму, и мене ми трошеше превише испадна ламбда сонда дека не ми чини.
Предлог некој, да ми препорачаш за пц дијагностика и сл ?[DOUBLEPOST=1513627441][/DOUBLEPOST]
Автоматски менувач повеќе троши одколку мануелен менувач што не е јасно


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
да ке биде 1 литро до 2 повеке, но не 4-5 литра.
сите сто го имаат тој модел, не троси повеке од 8-9 литра. јас некогас и 14ка сум хехе
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Другари другарки имам проблем Зголемена Потрошувачка на Нафта.
земав мерцедес е класа 220 цди 1999та редизајн 125конја автоматик.
Го возам веке 1 месец, но потрошувачка не ми штима. Мислам дека троши премногу. Нормално градско возење = 12 -13 литра, на отворено 7-8 литра.
Што може да биде проблем, или да ми понудите некој за PC дијагноза и слично. Фала
Prvo proveri da ne ti blokiraat kocnicite, avtomaticite trosat edno 20% poveke posebno postarite modeli, ama vo sekoj slucaj mnogu e. Moze da ti otkazuva avtomatskiot menjac i da slajfuva vo vozenje.[DOUBLEPOST=1513627701][/DOUBLEPOST]
све ќе ти кажат таму, и мене ми трошеше превише испадна ламбда сонда дека не ми чини.
Dizelite mislam deka nemat 02 senzori.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Предлог некој, да ми препорачаш за пц дијагностика и сл ?[DOUBLEPOST=1513627441][/DOUBLEPOST]

да ке биде 1 литро до 2 повеке, но не 4-5 литра.
сите сто го имаат тој модел, не троси повеке од 8-9 литра. јас некогас и 14ка сум хехе
А како се однесува (понаша) колата кога одиш нагорнина дали бучи или нормално ??? Можно е да ви е истрошено преносен ОД
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Другари другарки имам проблем Зголемена Потрошувачка на Нафта.
земав мерцедес е класа 220 цди 1999та редизајн 125конја автоматик.
Го возам веке 1 месец, но потрошувачка не ми штима. Мислам дека троши премногу. Нормално градско возење = 12 -13 литра, на отворено 7-8 литра.
Што може да биде проблем, или да ми понудите некој за PC дијагноза и слично. Фала
@Ron0n помогни му на човекот..Ти си стручњак за Мерцедеси..[DOUBLEPOST=1513636300][/DOUBLEPOST]
Другари другарки имам проблем Зголемена Потрошувачка на Нафта.
земав мерцедес е класа 220 цди 1999та редизајн 125конја автоматик.
Го возам веке 1 месец, но потрошувачка не ми штима. Мислам дека троши премногу. Нормално градско возење = 12 -13 литра, на отворено 7-8 литра.
Што може да биде проблем, или да ми понудите некој за PC дијагноза и слично. Фала
Наполни го со нафта до крај,значи комплет..Помини 100 км низ град,и пак на истата бензинска дополни го..И ќе видиш колку си дополнил,значи толку ти троши..
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
А како се однесува (понаша) колата кога одиш нагорнина дали бучи или нормално ??? Можно е да ви е истрошено преносен ОД
Nema bucenje.[DOUBLEPOST=1513673401][/DOUBLEPOST]
@Ron0n помогни му на човекот..Ти си стручњак за Мерцедеси..[DOUBLEPOST=1513636300][/DOUBLEPOST]

Наполни го со нафта до крај,значи комплет..Помини 100 км низ град,и пак на истата бензинска дополни го..И ќе видиш колку си дополнил,значи толку ти троши..
да, така и направив пред некој ден. Отидов на окта, му ставив 10 литра нафта, му дотурив адитив, си реков малце да прочисти малце да го смири, и го дополнив до крај со нафта.
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
@Ron0n помогни му на човекот..Ти си стручњак за Мерцедеси..[DOUBLEPOST=1513636300][/DOUBLEPOST]
Периодов сум поретко на форумот ако не видам нешто пингајте ме слободно. И фала на довербата :)
Другари другарки имам проблем Зголемена Потрошувачка на Нафта.
земав мерцедес е класа 220 цди 1999та редизајн 125конја автоматик.
Го возам веке 1 месец, но потрошувачка не ми штима. Мислам дека троши премногу. Нормално градско возење = 12 -13 литра, на отворено 7-8 литра.
Што може да биде проблем, или да ми понудите некој за PC дијагноза и слично. Фала
Ќе одговорам во темата што ја отвори претходно за совет за модел на кола, бидејќи секако е отворена, да развиеме таму дискусија :)
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Dali e tocno deka ako stavas pojke antifriz vo kolata ili ako e pojke od -30 bi mozelo da napravi steta odnosno da gi osteti crevata i radiatorot ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Dali e tocno deka ako stavas pojke antifriz vo kolata ili ako e pojke od -30 bi mozelo da napravi steta odnosno da gi osteti crevata i radiatorot ?
Само ако мешаш со дестилирана вода тогаш нема проблем и кој ви кажа дека може да се оштети цревата и радијаторот .??? Па тоа е антифриз ,а не сулфурна киселина бе! Погледни ги русиве со лади и москвичи на сибир на минус 45 и си тера без проблем дури и на лете си вози така си тера.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom