Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Imam seat leon 1.9 tdi, e sega vo posledniov mesec koga ja palam kolata posle nekoe vreme nevozenje I koga pocnuvam da vozam prvite 5 min volanot koga go vrtam na levo tesko odi kako da nemam servo, a nadesno koga vrtim si nema nikakov problem... posle 5 min volanot si rabota bez nikakov problem... dali nekomu se desilo vakvo nesto da kaze ili pak znae do sto moze da bide za da mi kaze ili objasni...
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Кај да најдам посебно средство за прање на кола и крпи кои се подобри за користење ???
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Шампон и крпа за да ја истругам и после да ја избришам со друга крпа,е сеа слушна дека еленска кожа се користело за бришење.Ваше мислење и на кој начин ја перете колата?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Кога го вртам воланот се слуша некој звук на крцкање. Се слуша само од внатре, од надвор нема ништо и плус тоа се случува само при вртење во место или при мали брзини кога се паркираш. Што би можело да е ? Нема луфта, не "шета" при големи брзини само иритирачкиот звук што се јавува кога тргнуваш и застануваш. Се работи за peugeot 206 1.4 HDI 2005 модел.
Благодарам однапред
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Кога го вртам воланот се слуша некој звук на крцкање. Се слуша само од внатре, од надвор нема ништо и плус тоа се случува само при вртење во место или при мали брзини кога се паркираш. Што би можело да е ? Нема луфта, не "шета" при големи брзини само иритирачкиот звук што се јавува кога тргнуваш и застануваш. Се работи за peugeot 206 1.4 HDI 2005 модел.
Благодарам однапред
кај мене олабавија некои штрафови од летвата доле кај педалите , звукот на крцкање се јавуваше на пун лево/десно[DOUBLEPOST=1487780944][/DOUBLEPOST]на колку се менува сет на ремени, прв услов на 60.000 втор услов на 4 години?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Шампон и крпа за да ја истругам и после да ја избришам со друга крпа,е сеа слушна дека еленска кожа се користело за бришење.Ваше мислење и на кој начин ја перете колата?
па со еленска кожа
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Шампон и крпа за да ја истругам и после да ја избришам со друга крпа,е сеа слушна дека еленска кожа се користело за бришење.Ваше мислење и на кој начин ја перете колата?
Штом шампон ти треба можеш да ги погледнеш од Сонакс, имаат добри шампони со восок, исто и од Мафра. За сушење не ти препорачувам еленска крпа, земи си микрофибер крпа за сушење (Одлична од Кент има во Еуро Стил за прикладна цена).

Јас ја перам со Вап и користам активна пена нанесена со пеномат. По потреба употребувам шампон. Сушење со крпата на Кент. Потоа со друга мф крпа пребришувам ентериерот и околу вратите. На крај средства за нега.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
кај мене олабавија некои штрафови од летвата доле кај педалите , звукот на крцкање се јавуваше на пун лево/десно[DOUBLEPOST=1487780944][/DOUBLEPOST]на колку се менува сет на ремени, прв услов на 60.000 втор услов на 4 години?
По правило така се менува ребраст каиш
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Дечки да ве прашам. Земав opel corsa 2003 година али ја земав со радио siemens ncdr 2011. Е сега, командите на радиото не работат освен on/off копчето, volume control, и командите на волан исто за контрола на звукот. Друго ништо не работи на радиото. Го извадив и ги отштекав каблите од радиото, пробав пак е иста ситуацијата. Исто така го откачив и акумулаторот и почекав 20 минути. Пак исто, само една станица работи и не може да се смени. Ниту една команда не работи.. Што да правам? Дали радиово е расипано или пак затоа што не е фабричко за opel corsa затоа не работи? Фала на помош.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки да ве прашам. Земав opel corsa 2003 година али ја земав со радио siemens ncdr 2011. Е сега, командите на радиото не работат освен on/off копчето, volume control, и командите на волан исто за контрола на звукот. Друго ништо не работи на радиото. Го извадив и ги отштекав каблите од радиото, пробав пак е иста ситуацијата. Исто така го откачив и акумулаторот и почекав 20 минути. Пак исто, само една станица работи и не може да се смени. Ниту една команда не работи.. Што да правам? Дали радиово е расипано или пак затоа што не е фабричко за opel corsa затоа не работи? Фала на помош.
Да не е кодирано? има некои случаеви лимитирани функции зошто е заклучено со код
за декодирање тешко се наоѓа, пробуричкај по огласи
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
30
Поени од реакции
19
Здраво

За Peugeot 607 2.0 Бензин/2002 производство

Дали некој може да ми даде мислење од лично искуство или стручно искуство:

Потрошувачка
Расипливост
Сервис/Делови

Сакам да си купам па ме интересира. Иначе сум фамилијарен и не возам повеќе од 10.000km годишно.

Благодарам :)



Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Здраво

За Peugeot 607 2.0 Бензин/2002 производство

Дали некој може да ми даде мислење од лично искуство или стручно искуство:

Потрошувачка
Расипливост
Сервис/Делови

Сакам да си купам па ме интересира. Иначе сум фамилијарен и не возам повеќе од 10.000km годишно.

Благодарам :)



Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Не постои 607 со 2.0 мотор бензин, само 2.2
пробав една ваква лимузинка и јас, на борд покажуваше околу 18 литри градска
според кажувањето и плин трошела околу 16-18
да речеме таа била пореметена со сензори, на проспект е околу 13 градска што не е малку

расипливост, ако не е одржувана како таа што ја пробував, цел терет ќе падне на тебе и ќе ти ги скине џебовите
проблеми има, работи на висока температура моторот, троши масло итн

сервис делови секако поскапи зошто е повисока класа, поретко се наоѓаат и растурени

Ме интересира 2.0 или е грешка или сменет мотор или не е 607
кај ја виде ?

Инаку за удобност итн нема полуксузна лимузина за тие пари
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
30
Поени од реакции
19
Не постои 607 со 2.0 мотор бензин, само 2.2
пробав една ваква лимузинка и јас, на борд покажуваше околу 18 литри градска
според кажувањето и плин трошела околу 16-18
да речеме таа била пореметена со сензори, на проспект е околу 13 градска што не е малку

расипливост, ако не е одржувана како таа што ја пробував, цел терет ќе падне на тебе и ќе ти ги скине џебовите
проблеми има, работи на висока температура моторот, троши масло итн

сервис делови секако поскапи зошто е повисока класа, поретко се наоѓаат и растурени

Ме интересира 2.0 или е грешка или сменет мотор или не е 607
кај ја виде ?

Инаку за удобност итн нема полуксузна лимузина за тие пари
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=2336336

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom