Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Со што можам да ги фарбам пластичните делови од вратата (рачки и лајсни) , изгореле од сонцето и не изгледаат убаво :гомце:
Пробај со средства кои ја враќаат црната боја, имаш од скоро сите производители на авто-козметика.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Дали некој може да ми објасни повеќе за ДПФ Филтерот. Имам Опел Корса 1.3 дизел, пред некое време не ми палеше али ја однесов на мајстор и ми кажа дека ми е до ДПФ филтерот, да не ја урочам али сега колава е топ.

Човекот ми кажа што како функционира ДПФ филтерот, али бидејќи немам големо познавање во коли не го сфатив баш најубаво. Дали некој ќе може да ми објасни поубаво?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дали некој може да ми објасни повеќе за ДПФ Филтерот. Имам Опел Корса 1.3 дизел, пред некое време не ми палеше али ја однесов на мајстор и ми кажа дека ми е до ДПФ филтерот, да не ја урочам али сега колава е топ.

Човекот ми кажа што како функционира ДПФ филтерот, али бидејќи немам големо познавање во коли не го сфатив баш најубаво. Дали некој ќе може да ми објасни поубаво?
https://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_particulate_filter

Појди нека ти го отстранат и софтверски се средува после, тоа е за помалце штетни издувни гасови, во нашава државичка не мерат па сите ги вадат, не ги менуваат
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Алфа 147 1.6 или 2.0 мотор? И едно просто прашање. Алфа да или не? :icon_mrgr:
Секако дека да Алфа ромео посебно 147цата е сеа јас ако би зимал би ја земал 2.0 пошто секако е боље а иначе тој мотор нема гајле. И плин ако има плус мада ако сакаш права алфа без плин. :)
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
45
Поени од реакции
46
Некое мислење за масло, какво да користам за фиат брава 1.6 16v 103 коња, сакам да го сменам...
 
D

Drexel

Гостин
Имам едно прашање ако може некој да ми одговори накратко, имам положено градска и сега сакам да аплицирам за дозвола во полиција, дали испитниот центар треба да ми даде некое писмено уверение за положен испит или електронски ме убацуваат во системот?? Ти даваат некоја потврда кога положиш да покажеш на полиција или не?, приметив повеќето кои положија не добиваа писмени уверенија па да прашам за секој случај, Благодарам.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Имам едно прашање ако може некој да ми одговори накратко, имам положено градска и сега сакам да аплицирам за дозвола во полиција, дали испитниот центар треба да ми даде некое писмено уверение за положен испит или електронски ме убацуваат во системот?? Ти даваат некоја потврда кога положиш да покажеш на полиција или не?, приметив повеќето кои положија не добиваа писмени уверенија па да прашам за секој случај, Благодарам.
Од авто-школата ги праќаат документите.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Некое мислење за масло, какво да користам за фиат брава 1.6 16v 103 коња, сакам да го сменам...
Било какво можеш,да е 10w40 само..Јас ставав Селениа,ама сеа ќе ставам од Лукоил.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Искуства со рено меган 1.5дци ? итно
Кога излезе верзијата на меган со газ како на пајка,...хрватски Ауто Клуб ја тестираше со овој мотор на 100 000 км, и ги урна дотогашните рекорди на сите тестови.

сменија само синхрон на 5-тиот степен(поради груба вожња) и тоа малку им запнувала при менување, не дека нешто многу се случило и една сијаличка
 
Член од
21 мај 2016
Мислења
100
Поени од реакции
146
Zdravo, da ve prasam mislenje podetalno da mi kaze koj moze i saka za Mitsubishi Pajero 1994 so 2 vrati 2500 cc dobar ili los motor voznja bilo sto, fala mnogu
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Искуства со рено меган 1.5дци ? итно
имам... џам... само имаше една серија проблем со изместен заден трап и подвозје (седан), па рекламираа оние што знаеа...друг проблем нема...
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012


Дали некој знае што значат последните две грешки? Првите две грешки се јавуваат постојано кога возам на плин, на бензин не се јавуваат (Форд Мондео 2004та, 2500 кубика), другите две се јавија само еднаш, ги избришав на датумот на сликата и оттогаш не се појавија. Сакам да одам до некој сервис за плин да видам што може да се направи за првите две; дали вторите две може повторно да се појават? Само да напоменам дека во тоа време, кога вторите две грешки се појавија, имав и проблем со алтернаторот, колата губеше на моменти струја, трокираше; го сменивме алтернаторот и оттогаш нема веќе такви проблеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom