Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Pusti go tuka, zatoa e forunot da razmenime iskustva soveti da si pomogneme itn
Што поточно те интересира за Тиграта ? Мој близок другар има две тигри 1.4 и 1.6, а и јас имав 1.4 90кс до пред 4 месеци, така да горе доле запознаен сум со тигрите :) Потрошња, од 8 па се до 11-13 на 100км. Имам извадено и под 8, ама сајлата за гас беше разлабавена(намерно) за да не прима веднаш(за помала потрошувачка), мада верувај првите 2-3 месеца, па и подолго, нема да можеш да и извадиш под 10, барем јас не можев. Ниско поставено седење, купе,лесно возило, едноставно само те тера да ја стискаш гаста. Ако е мало возило воопшто не е прегледно, не знам дали имаш седнато во неа да приметиш колку лошо се поставени ретровизорите, ми требаше 1 месец и нов браник за да се навикнам :) Ставив плин, уред со дизни, и трошеше од прилика 9-10. Уредот работи така што пали на бензин, кога ќе постигне 32степени се префрла на плин. Зимно време неделно ставав по минимум 300 денари бензин.
Мани што ги има тиграта што ги приметив, мноооогу мнооогу осетлива боја(лак). Многу лесно се оштетува од камчиња, измет од птици(ако не го исчистиш веднаш). Моторот до 2000 обрати е некако мртов,тек на 2500-3000 се буди и повлекува како што доликува на спортско купе,а ако го форсираш ќе трпиш на џеб.11-12 литри на 100. Позади иако има 2 места воошто нема простор, а и премногу е трвдо,како на дрвена клупа да седиш. Од друга страна одржувањето е ефтино,делови има колку сакаш. Да не го тупам, прашај ме што те интересира. Заборавив доста работи, ама нема да ми замериш полу заспан сум :) Поздрав :)
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
дoбaр ден дрaги фoрумџии ви пoсaкувaм среќнa нoвa гoдинa нa сите... би сaкaл дa прaшaм дaли некoј знaе мoждa зaпoзнaт зa сервисери нa бмв имaм чуенo oд пooдaмнa зa дaим вo скoпје мaдa незнaм ни

Среќна нова и на тебе друже ... Другариве мои нивните BMW-а ги носат у Џеповски, викаат дека они биле овластен сервис и како доста се задоволни со нивната услуга ... Побарај ги имаш на fb BMW Servis Dzepovski
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
ќе ги пoбaрaм дa видaм мислев декa немa oвлaстен сервис пoштo гo зaтвoријa. случaјнo дa не си зaпoзнaен сo цените oкoлу сервиси нa мaл и гoлем сервис јa имaм кoлaтa oд скoрo пa се мислев нa кoмплетен сервис a сум мoментaлнo нaдвoр oд држaвaтa вo србијa сум пa и би мoжел дa спoредaм мaдa сум пoвеќе зa кaј нaс...[DOUBLEPOST=1420409827][/DOUBLEPOST]
Среќна нова и на тебе друже ... Другариве мои нивните BMW-а ги носат у Џеповски, викаат дека они биле овластен сервис и како доста се задоволни со нивната услуга ... Побарај ги имаш на fb BMW Servis Dzepovski
ќе ги пoбaрaм дa видaм мислев декa немa oвлaстен сервис пoштo гo зaтвoријa. случaјнo дa не си зaпoзнaен сo цените oкoлу сервиси нa мaл и гoлем сервис јa имaм кoлaтa oд скoрo пa се мислев нa кoмплетен сервис a сум мoментaлнo нaдвoр oд држaвaтa вo србијa сум пa и би мoжел дa спoредaм мaдa сум пoвеќе зa кaј нaс...
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
ќе ги пoбaрaм дa видaм мислев декa немa oвлaстен сервис пoштo гo зaтвoријa. случaјнo дa не си зaпoзнaен сo цените oкoлу сервиси нa мaл и гoлем сервис јa имaм кoлaтa oд скoрo пa се мислев нa кoмплетен сервис a сум мoментaлнo нaдвoр oд држaвaтa вo србијa сум пa и би мoжел дa спoредaм мaдa сум пoвеќе зa кaј нaс...[/quote]

Го затворија овластениот дилер т.е. увозник на марката, а овластен сервис може да биде секој што ке си плати лиценца ... А за цените за БМВ незнам ништо друже, било која кола ако ја носиш во овластен сервис излага соленко, што понова - толку поскапо... Мада ако ти е доста новичка и скапичка и ако немаш некој мајстор или сервис од доверба, подобро во овластен сервис отколку да даеш да чепка по неа секој... Што модел на БМВ имаш ти ???
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Saxoto 1.5 dizel troši so kapače gorivo. Motorot e izdržliv i moži da se vozi i so 4 litri. Mana na ovie koli im e zadniot trap koj e loša izvedba na torziona osovina,no se oprava lesno. Gledaj ako kupuvaš pod kakov agol se zadnite trkala. Ako se mnogu navaleni- begaj. Iskusen znae da gi proveri i so raka
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
ќе ги пoбaрaм дa видaм мислев декa немa oвлaстен сервис пoштo гo зaтвoријa. случaјнo дa не си зaпoзнaен сo цените oкoлу сервиси нa мaл и гoлем сервис јa имaм кoлaтa oд скoрo пa се мислев нa кoмплетен сервис a сум мoментaлнo нaдвoр oд држaвaтa вo србијa сум пa и би мoжел дa спoредaм мaдa сум пoвеќе зa кaј нaс...
Го затворија овластениот дилер т.е. увозник на марката, а овластен сервис може да биде секој што ке си плати лиценца ... А за цените за БМВ незнам ништо друже, било која кола ако ја носиш во овластен сервис излага соленко, што понова - толку поскапо... Мада ако ти е доста новичка и скапичка и ако немаш некој мајстор или сервис од доверба, подобро во овластен сервис отколку да даеш да чепка по неа секој... Што модел на БМВ имаш ти ???[/quote]
ne e od novite 320d e46 2001 sma sepak ne mi se dava na bilo koj zatoa i prasuvam a pred mene e redovno servisirana i odrzuvana na vreme so servisi pa i taka da prodolzam. gi najdov dzepovski ke iskontaktiram do niv fala ti pozdrav
 
A

Avenger99

Гостин
Дечки до тие што се разбираат повеќе. Што е разликата меѓу овие две? Исти се ама не се исти.. На едната предните светла имаат ЛЕД диоди а на другата не и радиото е различно за разлика од др, воланот.. До нивото на опрема е или? :unsure:
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1588888-Audi-A4-2-0-TDI---PRODADENO
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1901139-Audi-A4-2-0-TDI-DPF-model--11
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Можеби некој повеќе се разбира, но мене ми стои дека продаденото има вградена навигација (копчињата зад менувачот), има прскалки за миење на предни фарови... дефинитивно е со повисоко ниво на опрема.
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
каде или како може да се среди пододлепено платно од покрив на кола?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Дечки до тие што се разбираат повеќе. Што е разликата меѓу овие две? Исти се ама не се исти.. На едната предните светла имаат ЛЕД диоди а на другата не и радиото е различно за разлика од др, воланот.. До нивото на опрема е или? :unsure:
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1588888-Audi-A4-2-0-TDI---PRODADENO
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1901139-Audi-A4-2-0-TDI-DPF-model--11
Можеби некој повеќе се разбира, но мене ми стои дека продаденото има вградена навигација (копчињата зад менувачот), има прскалки за миење на предни фарови... дефинитивно е со повисоко ниво на опрема.

Да ниво на опрема... Продаденото е малку поопремено ...
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
А зошто па воланите не се исти? o_O
Трокрак волан се добива со повисоко ниво на опрема; можеш да приметиш дека поопремениот модел има и спортски седишта, за разлика од „обичните“ кај другиот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom