Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
5 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво,
Имам Фиат Пунто 1.1, колата ми трохираше и вадеше црн чад. Сменив свеќици еднаш, а после една недела уште еднаш, веројатно лош квалитет беа првите. Сега е доста подобро, ама денес проверив улје и нивото беше многу покачено. Има гарант 1 литро повеќе, улјето мириса на бензин и е многу ретко. Ја оставив колата да поработи некое време, и пред да уклучат перките светна сијаличката за улје, веројатно паднала компресијата поради ретко улје. Можно ли е да влегол бензин во улјето поради не работењето на свеќиците?
Дали да го променам само улјето може да се реши проблемот?
Некој со сличен проблем?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Здраво,
Имам Фиат Пунто 1.1, колата ми трохираше и вадеше црн чад. Сменив свеќици еднаш, а после една недела уште еднаш, веројатно лош квалитет беа првите. Сега е доста подобро, ама денес проверив улје и нивото беше многу покачено. Има гарант 1 литро повеќе, улјето мириса на бензин и е многу ретко. Ја оставив колата да поработи некое време, и пред да уклучат перките светна сијаличката за улје, веројатно паднала компресијата поради ретко улје. Можно ли е да влегол бензин во улјето поради не работењето на свеќиците?
Дали да го променам само улјето може да се реши проблемот?
Некој со сличен проблем?
Какво улје има внатре?Која градиција?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Тоа е делот што го сврзува карданот со диференцијалот. Како се вика на македонски немам појма. Ќе си го најдеш со број на делот. Затоа што зависи дали е автоматски менувач, дали рачен, дизел, бензин, итн. Најчесто напукува и се слуша тупкање. На претходното бмв ми правеше така, на новото нема ништо.
Ова што го сврзува карданот со диференцијалот се вика гумена спојка а нејзиниот квалитет зависи од цената.
Најчесто страдаат од брзо пуштање на квачилото,стартови и дрифтови[DOUBLEPOST=1417956616][/DOUBLEPOST]
bmw 318i 95 da zimam ili da nezimam
Убава кола ама троши многу![DOUBLEPOST=1417957072][/DOUBLEPOST]
Некој мислење да ми каже за BMW 318 tds како со со потрошувачка, издржливост на мотор и како се за одржвање, скапи ли му се деловите? имам вектра 2.0 бензин ја земав зошто мислев дека опел се поефтини за одржвање ама сум се заебал
Бмв то е уште поскапо.
А би ти препорачал 320d е46 M paket бидејќи мене таква ми препорачуваа да земам.
На овие другиве демек турбините им страдале,а сите турбини страдаат од несоодветно масло бидејќи сите се мајстори и скаме со малку пари да возиме,одржуваме и реатестираме трајност на возила кои на времето биле со доста солени цени.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
А би ти препорачал 320d е46 M paket бидејќи мене таква ми препорачуваа да земам.
Ама треба да му се извадат т.н. "swirl flaps" (појма немам како се викаат на македонски), за да не направат беља: http://www.bmwforums.info/general-guides-and-how-to-s/1129-e46-320td-320d-swirl-flap-replacement-bmw-e46-inlet-manifold-removal.html
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
Здρаво, саκам да земам БМВ 525 тдс '94 годиште.. Па κолκава му е потρошњата, κаκо е за одρжавање,има ли неκоја маана ??? Ме интеρесиρа само овој модел аκо неκој возел неκа пише... сеκој совет е добρедојден...
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Здρаво, саκам да земам БМВ 525 тдс '94 годиште.. Па κолκава му е потρошњата, κаκо е за одρжавање,има ли неκоја маана ??? Ме интеρесиρа само овој модел аκо неκој возел неκа пише... сеκој совет е добρедојден...
Колку пари имаш заштедено? Чувај околу 1000 евра за непланирани трошоци.
Маани нема освен што е стар. Троши околу 8 комбинирано.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Колку пари имаш заштедено? Чувај околу 1000 евра за непланирани трошоци.
Маани нема освен што е стар. Троши околу 8 комбинирано.
Ме насмеа до солзи со потрошувачката.
Возев бмв 530 д е60 м пакет а кога го купував во салон ме убедуваа дека троши 8/100 ама за жал не беше вистина.
Со оглед на тоа дека имам тешка нога знаеше да потроши дури 19/100,а најмалку 9/100 знаеше да потроши кога ги немав сечено ноктите на прстите од нозете
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Ме насмеа до солзи со потрошувачката.
Возев бмв 530 д е60 м пакет а кога го купував во салон ме убедуваа дека троши 8/100 ама за жал не беше вистина.
Со оглед на тоа дека имам тешка нога знаеше да потроши дури 19/100,а најмалку 9/100 знаеше да потроши кога ги немав сечено ноктите на прстите од нозете
Ти си од власта, тебе закон не те лови. За таквите како тебе сообраќајниците низ македонија се како забрзувачи за тврди честички.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ти си од власта, тебе закон не те лови. За таквите како тебе сообраќајниците низ македонија се како забрзувачи за тврди честички.
Нема грешка.Баш као што пишуваш е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom