Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки ми нудат Мерцедес е200 компресор бензинец,2000 година, типтроник со фул опрема со 250 000 поминати за 3000 евра.За колата знам дека е чувана, одржувана и не е од увозот (Македонска е) и возена на отворен пат Турција-Македонија.Два-три збора за и против и какви се за одржување?
Распрашај се колку е плин да ставиш ... друго веројатно се работи за постарите генерации за Екласа со поголемо и помало предно светло
ако ја знаеш колата штознам и се и не се многу парите само + плин ќе мораш иначе си троши
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
23
Поени од реакции
19
Едно прашање ако може до поискусните, искрено не се разбирам нешто многу многу за коли па ако може некој да ми објасни.

Сакам да си купам кола т.е ќе си купам кола сега при крај на август здравје боже. Се мислам помеѓу Ford Fiesta новата, VW Polo новото (многу шема ми изгледа) и Opel Corsa новата (мада не ми прави многу многу кејф). Коливе се некаде од 8700 до 10700 евра, најскапо е Polo-то 10700 евра. Работата е што овие се бензин сите, дизел се за некои 2-3 илјади евра поскапи. Прашањето ми е ако ја купам колата бензин, дали од финансиски аспект ке осетам значително поголем трошок во однос на дизелот? Дизелот читам е поквалитетно, поекономично ама па и прескапо ми е. И дали вреди сеа на нова кола плин да и ставам. Зошто ако вреди т.е ако е ок ке ја земам бензин и за 500 евра ке и ставам плин и пак во кјар ке бидам некако.

Тоа ми е прашањето ако може асален одговор зошто сите што сум ги прашал до сеа тук там ми кажувале.

Однапред фала :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Едно прашање ако може до поискусните, искрено не се разбирам нешто многу многу за коли па ако може некој да ми објасни.

Сакам да си купам кола т.е ќе си купам кола сега при крај на август здравје боже. Се мислам помеѓу Ford Fiesta новата, VW Polo новото (многу шема ми изгледа) и Opel Corsa новата (мада не ми прави многу многу кејф). Коливе се некаде од 8700 до 10700 евра, најскапо е Polo-то 10700 евра. Работата е што овие се бензин сите, дизел се за некои 2-3 илјади евра поскапи. Прашањето ми е ако ја купам колата бензин, дали од финансиски аспект ке осетам значително поголем трошок во однос на дизелот? Дизелот читам е поквалитетно, поекономично ама па и прескапо ми е. И дали вреди сеа на нова кола плин да и ставам. Зошто ако вреди т.е ако е ок ке ја земам бензин и за 500 евра ке и ставам плин и пак во кјар ке бидам некако..И обавезно да ја обезбедиш во гаража,или со церада покривај ја..

Тоа ми е прашањето ако може асален одговор зошто сите што сум ги прашал до сеа тук там ми кажувале.

Однапред фала :)
Нема да осетиш,пошто мислам Фиестата е со три клипа,не сум сигурен..Дизелот има поскапа регистрација,според кубикажата,бензинецот е поедноставен за одржување..Дизел ако земаш,сите тие се комон реил мотори,осетливи на нашево ѓубре од гориво..Мада во почеток се под гаранција,и незначи дека ќе се расипе нешто..Новите коли не трошат многу,посебно тие што си ги навел,се економични..Не ја знаеме кубикажата,ама според цената се до 1.4 максимум..Полото ја плаќаш само значката напред,ја виде ли новата Ибица?Ако размислуваш за ќар,НЕМАШ НИКАКОВ ЌАР КОЛА АКО КУПИШ,БИЛО ПОЛОВНА БИЛО НОВА ОД САЛОН,ОСВЕН АКО НЕ ПЕЧАЛИШ ОД НЕЈЗЕ..Никако неможеш да заштедиш,ако купиш бензинец,сакаш одма плин да ставиш,а плинот може не е 500 евра,може е поскап..Ако купиш дизел,во старт се поскапи..И не се оптеретувај за заштеда,купи си кола,и вози си..Од нова кола нема поубаво..
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
23
Поени од реакции
19
Нема да осетиш,пошто мислам Фиестата е со три клипа,не сум сигурен..Дизелот има поскапа регистрација,според кубикажата,бензинецот е поедноставен за одржување..Дизел ако земаш,сите тие се комон реил мотори,осетливи на нашево ѓубре од гориво..Мада во почеток се под гаранција,и незначи дека ќе се расипе нешто..Новите коли не трошат многу,посебно тие што си ги навел,се економични..Не ја знаеме кубикажата,ама според цената се до 1.4 максимум..Полото ја плаќаш само значката напред,ја виде ли новата Ибица?Ако размислуваш за ќар,НЕМАШ НИКАКОВ ЌАР КОЛА АКО КУПИШ,БИЛО ПОЛОВНА БИЛО НОВА ОД САЛОН,ОСВЕН АКО НЕ ПЕЧАЛИШ ОД НЕЈЗЕ..Никако неможеш да заштедиш,ако купиш бензинец,сакаш одма плин да ставиш,а плинот може не е 500 евра,може е поскап..Ако купиш дизел,во старт се поскапи..И не се оптеретувај за заштеда,купи си кола,и вози си..Од нова кола нема поубаво..

Фала ти многу, ја видов Ibiza-та и некако не ми прави кејф. Polo-то многу ми прави кејф со такво дебело гзе позади :). Најверојатно и тоа ќе го земам ако не и текне на државава да зголеми уште некоја давачка за кола. Сега не знам колку е точно ама ми спомнаа демек ако колата е дизел по бавно согорува бензинот и колата поминува повеќе километри, а бензинот согоровуа побрзо и по малку километри согорува, пак не знам колку е точно тоа ако може да го потврди некој, тоа ми беше грижата најмногу. Некако Fiesta-ва ми е како пластична не знам ама ќе видам баш конструктивен одговор ми помогна многу. Поздрав
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Фала ти многу, ја видов Ibiza-та и некако не ми прави кејф. Polo-то многу ми прави кејф со такво дебело гзе позади :). Најверојатно и тоа ќе го земам ако не и текне на државава да зголеми уште некоја давачка за кола. Сега не знам колку е точно ама ми спомнаа демек ако колата е дизел по бавно согорува бензинот и колата поминува повеќе километри, а бензинот согоровуа побрзо и по малку километри согорува, пак не знам колку е точно тоа ако може да го потврди некој, тоа ми беше грижата најмногу. Некако Fiesta-ва ми е како пластична не знам ама ќе видам баш конструктивен одговор ми помогна многу. Поздрав
Отиди и види ги сите во живо, ќе ти дадат и тест возење и попусти
Корса треба да дојде нова, мислам дека сеуште ја немаат
Мој прв иџбор би бил корса па фиеста па поло како најдосадно и со пензионерска внатрешност
Исто така земи си бензинец помини некое време со бензин додека е нова еве 6 месеци да речеме зависи колку возиш и стави си плин

Еве како ќе изгледа корсата ... мислам дека сеуште не ја донеле кај нас

http://www.carclub.mk/2014/07/11/utrinska-gimnastika-mark-adams-zboruva-za-dizajnot-na-novata-opel-corsa/
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Фала ти многу, ја видов Ibiza-та и некако не ми прави кејф. Polo-то многу ми прави кејф со такво дебело гзе позади :). Најверојатно и тоа ќе го земам ако не и текне на државава да зголеми уште некоја давачка за кола. Сега не знам колку е точно ама ми спомнаа демек ако колата е дизел по бавно согорува бензинот и колата поминува повеќе километри, а бензинот согоровуа побрзо и по малку километри согорува, пак не знам колку е точно тоа ако може да го потврди некој, тоа ми беше грижата најмногу. Некако Fiesta-ва ми е како пластична не знам ама ќе видам баш конструктивен одговор ми помогна многу. Поздрав
Јас имам турбодизел возило,да не се повторувам само..Ми се расипа бошот,па ајде трчај Скопје на ремонт,па смени црево,па греачи,па едно-друго,кога пресметав на крај,значи вкупно патот до Скопје и назад,комплетниот трошок ми испадна околу 11.000 денари..А околу 250 евра се наоѓа комплет мотор...А јас тие пари ги дадов само околу проблемот со нафтата,за да на крај излезе дека бошот бил исправен,не 100%,ама ќе терал уште некој период..Види ја простата разлика,што е поисплатливо да купиш
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Фала ти многу, ја видов Ibiza-та и некако не ми прави кејф. Polo-то многу ми прави кејф со такво дебело гзе позади :). Најверојатно и тоа ќе го земам ако не и текне на државава да зголеми уште некоја давачка за кола. Сега не знам колку е точно ама ми спомнаа демек ако колата е дизел по бавно согорува бензинот и колата поминува повеќе километри, а бензинот согоровуа побрзо и по малку километри согорува, пак не знам колку е точно тоа ако може да го потврди некој, тоа ми беше грижата најмногу. Некако Fiesta-ва ми е како пластична не знам ама ќе видам баш конструктивен одговор ми помогна многу. Поздрав
Земај полото и ич да не се мислиш,а тоа што викаш за согорувањето меѓу бензин и дизел тоа нема врска тоа зависи какво квалитетно масло ставаш и како се одржува во топ-форма со години и башка полото ако земеш ново и по некоја година повеќе ќе држи цена од овие двете што наброја :)


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Полото е ок. Ама стаи прст на чело дали вреди ново да плеснеш кеш. Ок ти си знаеш
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
26
Поени од реакции
2
Пежо 307 хди 1.6 110 г.2005 дали се добри, имаат ли негативности?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Топ се. Само Немој да помислиш црвена нафта да си турил. 4 дизни 2500 ЕУР и не се под гаранција
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
23
Поени од реакции
19
Тоа е тоа или Fiestata или Poloto ке го земам, денес правев тест возење на фиестата, лудило не се осеќа кога вози нит па моторор се слуша бонбона. Деновиве ке го ѕирнам полото па ќе видиме, сега за сега Fiestava е лудило :)
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Тоа е тоа или Fiestata или Poloto ке го земам, денес правев тест возење на фиестата, лудило не се осеќа кога вози нит па моторор се слуша бонбона. Деновиве ке го зирнам полото па ќе видиме, сега за сега Fiestava е лудило :)
Па нормално дека е лудило штом се со нови гуми па после не е тоа -тоа затоа внимавај ,а ако се со стари гуми тогаш разликата меѓу полото и фиестата е како небо и земја :D
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Тоа е тоа или Fiestata или Poloto ке го земам, денес правев тест возење на фиестата, лудило не се осеќа кога вози нит па моторор се слуша бонбона. Деновиве ке го зирнам полото па ќе видиме, сега за сега Fiestava е лудило :)
Иста калса исти својства,солидно градско возило
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Тоа е тоа или Fiestata или Poloto ке го земам, денес правев тест возење на фиестата, лудило не се осеќа кога вози нит па моторор се слуша бонбона. Деновиве ке го ѕирнам полото па ќе видиме, сега за сега Fiestava е лудило :)
И јас сум повеќе за фиестата
Внатре и надвор фиестата е авион во споредба со пензионерското класично поло
 

Kajgana Shop

На врв Bottom