Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
Зошто и таблици?
Вака е ако колата е од друг град, за ако е од истиот не знам дали е задолжителна промена на таблиците, нека си праша во МВР.
Битно осигурувањето ќе му важи дури не истече.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Вака е ако колата е од друг град, за ако е од истиот не знам дали е задолжителна промена на таблиците, нека си праша во МВР.
Битно осигурувањето ќе му важи дури не истече.
Тоа да,ако е од друг град промената на таблици е задолжителна со самото вадење на нова собраќајна но ако е од исти град нема потреба од нови таблици.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Многу ми грчет звучницине на колана, можно е да ги истам да купам и да ставам нови, мислам дека се 4 вкупно, 2 напрет на вратине и 2 назат позади т.е над седишта..
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Многу ми грчет звучницине на колана, можно е да ги истам да купам и да ставам нови, мислам дека се 4 вкупно, 2 напрет на вратине и 2 назат позади т.е над седишта..
Види кај некој автоелектричар,и јас мислев кај мене звучниците грчат,па испадна на радиото лемовите испукани сите,200 денари ме кошташе,а и ја залетан за звучници или радио ново,си свири како што треба сега..[DOUBLEPOST=1396212369][/DOUBLEPOST]
Сакам да земам некоја ефтина кола до кај 500-1000 евра за да не ме боли срце кога по паркинзи ќе ми ја загребат. Сакам да ја земам регистрирана.
Е сега што се случува со техничкиот и регистрацијата? Дали кога ќе ја префрлам на мое име остануваат да важат?
Југо за тие пари,или Пунто..Е сега,најпаметно е да ја префрлиш веднаш на твое име,бидејќи од кај да знаеш во иднина што ќе биде,најубаво на сообраќајната да си стои твое име..Регистрацијата си важи додека си важи,ако ја купиш од ист град не мора да менуваш таблици ако ја земеш од друг,рачунај ќе мора да купиш и нови таблици,да ги одјавиш старите,и по автобус или такси да ги пратиш на газдата да ја одјави од градот од кој е купена.Таблиците се знаеш од тие грдите сега.
 
Последно уредено:
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Види кај некој автоелектричар,и јас мислев кај мене звучниците грчат,па испадна на радиото лемовите испукани сите,200 денари ме кошташе,а и ја залетан за звучници или радио ново,си свири како што треба сега..
Сменав радио, дефинитивно е до звучниците..
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Југо за тие пари,или Пунто..Е сега,најпаметно е да ја префрлиш веднаш на твое име,бидејќи од кај да знаеш во иднина што ќе биде,најубаво на сообраќајната да си стои твое име..Регистрацијата си важи додека си важи,ако ја купиш од ист град не мора да менуваш таблици ако ја земеш од друг,рачунај ќе мора да купиш и нови таблици,да ги одјавиш старите,и по автобус или такси да ги пратиш на газдата да ја одјави од градот од кој е купена.Таблиците се знаеш од тие грдите сега.
Фала ти за одговоров нормално дека југо или пунто ми е у план ама ако е пунто под 99 година, преку глава ми е веќе само ми ја гребат колата малце и ја некого да загребам а да не ми биде мука. :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Фала ти за одговоров нормално дека југо или пунто ми е у план ама ако е пунто под 99 година, преку глава ми е веќе само ми ја гребат колата малце и ја некого да загребам а да не ми биде мука. :)
Пази да не загребеш некој Мерцедес или BMW,па да ја продадеш и колата и заштедата за една гребатинка да средиш..:pos:
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Фала ти за одговоров нормално дека југо или пунто ми е у план ама ако е пунто под 99 година, преку глава ми е веќе само ми ја гребат колата малце и ја некого да загребам а да не ми биде мука. :)
Па ко ќе ја паркираш земи си од целофанот со меурчиња што пуцкаат и замотај ја и гајле ќе немаш :D
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Важат до следниот термин за регистрација, после ќе мора да си ја регистрираш на твое име и да смениш таблици.
Па ако земам некое југо следна регистрација во отпад ќе ја добие и дали 2-3000 ќе изгубам. :)[DOUBLEPOST=1396220676][/DOUBLEPOST]
Пази да не загребеш некој Мерцедес или BMW,па да ја продадеш и колата и заштедата за една гребатинка да средиш..:pos:
Нека си се расправа со осигурителни друштва, мене преку глава ми е од такви работи. ;)[DOUBLEPOST=1396220921][/DOUBLEPOST]
Па ко ќе ја паркираш земи си од целофанот со меурчиња што пуцкаат и замотај ја и гајле ќе немаш :D
Абе клоца да и мавнеш на колата да не ти е жал. :)
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Па ако земам некое југо нема да дочека следна регистрација во отпад и дали 2-3000 ќе изгубам. :)[DOUBLEPOST=1396220676][/DOUBLEPOST]
Нека си се расправа со осигурителни друштва, мене преку глава ми е од такви работи. ;)[DOUBLEPOST=1396220921][/DOUBLEPOST]
Абе клоца да и мавнеш на колата да не ти е жал. :)
Ако е за така купи си една од оние од луна парк “сударите“, модифицирај малце и ич да не ти чуе... од кола у кола на паркинг :D И немој да не си мерел од кое возило највеќе ќе се одбиеш!!! :D
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ако е за така купи си една од оние од луна парк “сударите“, модифицирај малце и ич да не ти чуе... од кола у кола на паркинг :D И немој да не си мерел од кое возило највеќе ќе се одбиеш!!! :D
Сега без претерување сепак на кола да личи. :D
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ова е автомобилот или нешто слично: http://cl.ly/1K1e3D310S3G

Дали може некој да ми каже, колку би ме чинело царинењето на овој автомобил?
Има некој искуство со увоз на Пасат од овој тип?

tnx!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom