Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.586
Поени од реакции
2.183
На сите коли им го пишува горе долу истиот опис, пола од опремата не постои. А и ги носат од Бугарија, не од Италија.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
Toyota Raw 4x4 2007-2010 модел. Вреди џипчево да се купи? Генерално слушам Toyota пофалени автомобили? Искуство некој? Совет?

Блиски роднини имаат 2,0 дизел колата е без грешка. Доста подвижна и стартна и троши малку гориво за таква тежина и аеродинамика. Далеку поиздржлив автомобил од било кој европски СУВ, како бмв х3 и сличен шминкерај. Дури и ако е бензин нема грешка моторот само потрошувачката на гориво е голема.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
768
Поени од реакции
1.033
Bmw E90 163ks
Ili 177ks so smenet lanec
Потешко се најдува зачувани E90 163ks, минатио месец сменував 4 амортизери и затегачи платив 20000, а за друга кола би платил 10000-12000. Имај во предвид ако купиш BMW дека сите делови ти се поскапи отколку пример да земиш Opel, Golf, Toyota, KIA itn..

Ако моторот е на пример во добра состојба и се одлучи за BMW, нека има нстрана уште 1000 евричи да ја среди во случај да има нешто слабо на колата. Иначе топ кола, убава вожња и доста брза, мојата е stage 2 и е 220ks (M47 мотор 163кс оргинал), оди ко скината во втора и трета и нема голема потрошна ако ја возиш полека на 1600-1900 обртаи.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
Редовно ставам такви адитиви на секои 2000 километри. Освен што моторот работи помирно додека е адитивот е присутен во горивото друг ефект нема. Кога ќе се потроши адитивот се е по старо.
Дека има ефект на чистењето на дизните сум скептичен.
Автоматски споено мислење:


Филтерот за гориво сменет е?

Голф 5 немаат геометрија на турбина. Со геометрија се мотори со еуро 6. Голф 5 е со обично турбо.
Golf 5 1.9TDI 90ks se so fiksno turbo bez promenliva geometetrija a 1.9TDI 105ks se so varijabilna geometrija.
Eve sliki od passat 1.9 BLS
Kaj starite 110ki mislam se isto so obicno turbo.
IMG_20230627_173304.jpg
IMG_20230627_173247.jpg
 
Член од
27 јуни 2023
Мислења
219
Поени од реакции
600
Стрелката за гориво ми е заглавена на пола резервар и не се поместува веќе подолго време,што би можело да биде проблем?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.685
Toyota Raw 4x4 2007-2010 модел. Вреди џипчево да се купи? Генерално слушам Toyota пофалени автомобили? Искуство некој? Совет?
Дали бараш специфично SUV, или си флексибилен и за други возила?
Овој не е лош на квалитет и издржливост, колега од факултет го имаше дизелот (во тоа време важеа за „нов модел“ и немаше поплаки), али мене лично не ми се допаѓа ниту како изгледа од надвор, ниту пак нешто бев воодушевен од комфортот внатре.

Ако не си врзан специфично за SUV со тие пари може да купиш далеку покомотно возило (ако не си влегол, оди пробај Шкода суперб од слични години, службена имав неколку месеци произведена 2012та, авион).
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
768
Поени од реакции
1.033
Дали бараш специфично SUV, или си флексибилен и за други возила?
Овој не е лош на квалитет и издржливост, колега од факултет го имаше дизелот (во тоа време важеа за „нов модел“ и немаше поплаки), али мене лично не ми се допаѓа ниту како изгледа од надвор, ниту пак нешто бев воодушевен од комфортот внатре.

Ако не си врзан специфично за SUV со тие пари може да купиш далеку покомотно возило (ако не си влегол, оди пробај Шкода суперб од слични години, службена имав неколку месеци произведена 2012та, авион).
Не ми е фиксен изборот, искрено сум отворен и за други типови на модели и немора да е SUV. Имам слушнато добри коментари за Шкода суперб, баш ќе разгледам.

Сакам да се оттарасам од BMW E90 2007 и ќе додадам кеш за поново. Слободно препорачај нешто друго:)

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4714525 За вакво мислиш?

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4673358 Или автоматиче?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
Не ми е фиксен изборот, искрено сум отворен и за други типови на модели и немора да е SUV. Имам слушнато добри коментари за Шкода суперб, баш ќе разгледам.

Сакам да се оттарасам од BMW E90 2007 и ќе додадам кеш за поново. Слободно препорачај нешто друго:)

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4714525 За вакво мислиш?

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4673358 Или автоматиче?
Многу трули на прагој. За таја сума на пари имаш многу подобра опција. Пример астра Ј фејслифт 2.0 дизел 163кс 2014 тие мотори се феномен. Постарите од 2009 до 2012 се лоши.
Шкода возев зато знам дека трули. Прв сопственик бев ја купивме од салон и скапа цела одоздола и ја дадов.
Вожњата е солидна ама е бучна внатре. Ако си за шкода, барај шкода рапид 2018-2019 година се,многу се покажаја и се многу барани уба вожња имат. Еуро 6 мотор. Во јосифов и во порше мк даваат и гаранција и сервис ти прават. Е сега ако веќе си за суперб, 2.0тди 140кс 2009 ти е ок мотор. Подобар е од тој стариот шо беше порано.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.685
Не ми е фиксен изборот, искрено сум отворен и за други типови на модели и немора да е SUV. Имам слушнато добри коментари за Шкода суперб, баш ќе разгледам.

Сакам да се оттарасам од BMW E90 2007 и ќе додадам кеш за поново. Слободно препорачај нешто друго:)

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4714525 За вакво мислиш?

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4673358 Или автоматиче?
Јас таа што ја возев беше рачен менувач, не знам за автоматски, од тоа што налетав на австралиски форуми (барав за мене пред неколку месеци) DSG автоматскиот менувач знае да прави проблеми од прва во втора (демек кај некои се решиле со софтверски апдејт кај областен).

Моја препорака да ја бараш директно од горе, или ако е купена од Порше мкд и сервисирана таму па да ископаш со помала километража.

Ако сакаш SUV помали, а понови години, разгледај опции CR-V, Outlander, QASHQAI од последната би требало да најдеш најнова година за тие пари, а првата ја вози пријател, нова ја зеде пред 10тина години и има поминато преку 300к, камен е.

Многу трули на прагој. За таја сума на пари имаш многу подобра опција. Пример астра Ј фејслифт 2.0 дизел 163кс 2014 тие мотори се феномен. Постарите од 2009 до 2012 се лоши.
Шкода возев зато знам дека трули. Прв сопственик бев ја купивме од салон и скапа цела одоздола и ја дадов.
Вожњата е солидна ама е бучна внатре. Ако си за шкода, барај шкода рапид 2018-2019 година се,многу се покажаја и се многу барани уба вожња имат. Еуро 6 мотор. Во јосифов и во порше мк даваат и гаранција и сервис ти прават. Е сега ако веќе си за суперб, 2.0тди 140кс 2009 ти е ок мотор. Подобар е од тој стариот шо беше порано.
Не знам во каков суперб си се возел, но тој што го имав и на 190км/ч внатре беше штама, апсолутно никаков звук, лаѓа.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
Јас таа што ја возев беше рачен менувач, не знам за автоматски, од тоа што налетав на австралиски форуми (барав за мене пред неколку месеци) DSG автоматскиот менувач знае да прави проблеми од прва во втора (демек кај некои се решиле со софтверски апдејт кај областен).

Моја препорака да ја бараш директно од горе, или ако е купена од Порше мкд и сервисирана таму па да ископаш со помала километража.

Ако сакаш SUV помали, а понови години, разгледај опции CR-V, Outlander, QASHQAI од последната би требало да најдеш најнова година за тие пари, а првата ја вози пријател, нова ја зеде пред 10тина години и има поминато преку 300к, камен е.


Не знам во каков суперб си се возел, но тој што го имав и на 190км/ч внатре беше штама, апсолутно никаков звук, лаѓа.
2009 6 brzini 2.0tdi 140ks racen menjac. So 0km od salon ja zedoja mojte. Ovie od 2014 pa nagore bi trebalo da se daleku podobri.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.685
2009 6 brzini 2.0tdi 140ks racen menjac. So 0km od salon ja zedoja mojte. Ovie od 2014 pa nagore bi trebalo da se daleku podobri.
Друже не знам што и како било со возилото, али ние имавме 4 службени шкода суперб, ниту една не беше бучна. Им се набиваа по 70+ илјади годишно, најголем дел надвор од град (беа користени за службени патувања надвор од мкд).
Како ќе се покажат на долг рок не знам, фирмата менуваше возен парк на 4-5 години, но и за тоа време им се правеа доста километри и не покажаа никаков сериозен дефект.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
768
Поени од реакции
1.033
Многу трули на прагој. За таја сума на пари имаш многу подобра опција. Пример астра Ј фејслифт 2.0 дизел 163кс 2014 тие мотори се феномен. Постарите од 2009 до 2012 се лоши.
Шкода возев зато знам дека трули. Прв сопственик бев ја купивме од салон и скапа цела одоздола и ја дадов.
Вожњата е солидна ама е бучна внатре. Ако си за шкода, барај шкода рапид 2018-2019 година се,многу се покажаја и се многу барани уба вожња имат. Еуро 6 мотор. Во јосифов и во порше мк даваат и гаранција и сервис ти прават. Е сега ако веќе си за суперб, 2.0тди 140кс 2009 ти е ок мотор. Подобар е од тој стариот шо беше порано.

Вака нешто можи?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.603
Многу трули на прагој. За таја сума на пари имаш многу подобра опција. Пример астра Ј фејслифт 2.0 дизел 163кс 2014 тие мотори се феномен. Постарите од 2009 до 2012 се лоши.
Од кај ја ископа друже :D И јас барам Астра Ј и не најдов една ваква да се продава. Хаха

Прашање до сите. Како се покажани Seat Leon FR 150KS 2015.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
Да :ojeaa: Овие се одлични. Дизајн,комфорт,вожња,добра звучна изолација,турбото е со вакум а кај обичните астра Ј 2010 се со електричен актуатор.
Имаш добра опрема и лесна е за одржување. Ретко се носат во мк оти се солени со царина и полесно е да ги носат оние умрените 1.7 со 110коња.
Јас чекам да зајакнам финансиски и следна е ваква фејслифт. Имам возено вака по другари шо имат,одлична е. Многу има разлика на пример голф 6 и астрата. Астрата е е каде каде ем поснажна ем потивка и постабилна. Е сега малце цената е солена ама пак ќе возиш кола без проблеми.
Автоматски споено мислење:

Од кај ја ископа друже :D И јас барам Астра Ј и не најдов една ваква да се продава. Хаха

Прашање до сите. Како се покажани Seat Leon FR 150KS 2015.
И сеатот е добар. Убав мотор и доста експлозивен. Едино знам дека носи бош дизни,склони се кон дефеци со дизните ама лесно се репарирват. Бош оем носи така да не е страшно. Е сега доколку возиш сеат,ќе се навикниш на крцкањето на пластиките кога возиш низ дупки и кога е топло/ладно. За бензинците 1.4тси се зворуваше дека се лоши но то се само муабети. Новите 14тси се далеку подобрени но 1.0тси,1.2тси и 1.5тси се ѓубре. Во јосифов битола секој ден само носат коли со тие мотори или на рекламација или на поправки.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom