Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
4 Челични бандажи 5x100 во која продавница може да се најдат?
барај по фб групи (купи продај) и слични... нов челичен бандаш сигурно ќе ти биди (еден) колку четири на старо.

на старо ти се сите 4 околу 4000ден, заедно со раткапни ќе ги најдеш за тие пари.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дечки сакам да ве прашам за совет. Во план сум да купувам нова кола од Бугарија (со Бг пасош сум) и сакам совет од вас.
Се мислам помеѓу Ford Focus (2012), Kia Ceed (2012), Renault Megane (2012).
Препорачајте ми која кола од овие е добра и ефтина за одржување, послабо расиплива и кои им е најдобар мотор.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.938
Поени од реакции
1.402
Дечки сакам да ве прашам за совет. Во план сум да купувам нова кола од Бугарија (со Бг пасош сум) и сакам совет од вас.
Се мислам помеѓу Ford Focus (2012), Kia Ceed (2012), Renault Megane (2012).
Препорачајте ми која кола од овие е добра и ефтина за одржување, послабо расиплива и кои им е најдобар мотор.
bi zemal kia ceed. Fordojte se katastrofa od strana na sasija i od strana na menjac.
Renoto pajga na turbina, se polni maslo interkulerot i pravi steta golema koja kosta skapo. kia ceed najdobar motor, nema maka so turbini i menjac no si saka navreme servisi. Nezni se na plastika vnatre, se ostetuvat dugminata od vratite i komandite na volanot dokolku ima.
1.6 common rail direc injetion CRDI 110konja, ima dosta snaga i e mnogu policna kola nego reno.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
bi zemal kia ceed. Fordojte se katastrofa od strana na sasija i od strana na menjac.
Renoto pajga na turbina, se polni maslo interkulerot i pravi steta golema koja kosta skapo. kia ceed najdobar motor, nema maka so turbini i menjac no si saka navreme servisi. Nezni se na plastika vnatre, se ostetuvat dugminata od vratite i komandite na volanot dokolku ima.
1.6 common rail direc injetion CRDI 110konja, ima dosta snaga i e mnogu policna kola nego reno.
Фала за одговорот. А иначе дали се скапи за одржување?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.938
Поени од реакции
1.402
Фала за одговорот. А иначе дали се скапи за одржување?
Pa ne bass ali nekoj delovi drzat cena.
Potrosniot material e tuka nekade vo cenata so ostanatite vozila no sepak kolata e ponova godina taka da kvarovi ke nemas kako kaj golf ili opel i slicno.
redovno maslo obavezno.
mislam deka se na kajs tie motori i toe bitno da se menuva navreme. nikogas ne ja vozi ispod 10litri nafta vo rezervar posto se po osetlivi na losa nafra posebno ako se vozi na rezerva.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.042
Поени од реакции
14.926
4 Челични бандажи 5x100 во која продавница може да се најдат?
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=1212407

Иако сум од Кичево....овде неможам да ти помогнам....му бев,, несуден ,, зет, па многу не ме обажава сега. :pos:Но има избор човекот

а овие за 4000 ми изгледаат екстра

https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3017019
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Едно прашање, Бмв 320д некогаш знае да заебава на палење. Ко ке е загреан убо моторот, си пали нормално, (знаете онај звук, двапати вергла и пали) кога ја возам на кратки релации, при палење како да прескокнува, затресува, па после пали... Инаку бошо е во ред, наместен на некој степен подобро. Дали може пумпата за гориво да прави проблем, со два три контакти, малку подобро пали...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.042
Поени од реакции
14.926
Едно прашање, Бмв 320д некогаш знае да заебава на палење. Ко ке е загреан убо моторот, си пали нормално, (знаете онај звук, двапати вергла и пали) кога ја возам на кратки релации, при палење како да прескокнува, затресува, па после пали... Инаку бошо е во ред, наместен на некој степен подобро. Дали може пумпата за гориво да прави проблем, со два три контакти, малку подобро пали...
Ako e dizel...ima šansa greač da e pregoren
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Фала за одговорот. А иначе дали се скапи за одржување?
Иста цена за одржавање како опел впрочем Киа,Шевролет и Хјундаи првично се основа од опелот па потоа јужнокорејците си прави по нивни ќеф и цената горе-доле исто како кај опелот само малку поскапо поради давачките бидејќи не е европско потекло , а да кажеш до колку пари ќе земаш колата оти има и подобри


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Едно прашање, Бмв 320д некогаш знае да заебава на палење. Ко ке е загреан убо моторот, си пали нормално, (знаете онај звук, двапати вергла и пали) кога ја возам на кратки релации, при палење како да прескокнува, затресува, па после пали... Инаку бошо е во ред, наместен на некој степен подобро. Дали може пумпата за гориво да прави проблем, со два три контакти, малку подобро пали...
Можно е од греачот,пумпата од резервоарот или пак најнеочекувано филтер за гориво од резервоарот со цевката што иде до моторот е таму има филтер за гориво да е запушен или застарен и тоа е потрошен дел значи не мислам филтер за гориво кај што се наоѓа во моторот туку од резервоарот што иде


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
134
Вчера го измерив антифризот и точка на смрзнување му е -15. Инаку пред две години го наполнив системот со Г12 концентрат и дестилирана вода (1:1). Летоска имав проблем со едно црево и при промена истече одредена количина од течноста и потоа морав да дотурам дестилирана вода, поради тоа е намалена точката на смрзнување. Прашањето ми е дали можам да дотурам чист концетрат Г12 за да стигнам поголем минус (да извлечам од посудата од сега постоечката течност и да дополнам еден литар концентрат), или морам да го променам целиот. Фала
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
134
Moži....no motorot toa sporo ke go izmeša....ne odma
Фала Ѓоко. Колку време би требало да се измеша за да можам повторно да го измерам и ако треба да ја повторам истата постапка. Откако ќе ставам еден литар чист концентрат да го оставам да работи во место додека не запали перка неколку пати? И до колку минус да го дотерувам?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Фала Ѓоко. Колку време би требало да се измеша за да можам повторно да го измерам и ако треба да ја повторам истата постапка. Откако ќе ставам еден литар чист концентрат да го оставам да работи во место додека не запали перка неколку пати? И до колку минус да го дотерувам?
Зависи колку возиш и за помалку една недела или пак два дена и ќе се исмеша и не мора чист концетрат доболно ти е таа -40 ама со истата таа од минатиот пат што си стаил


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom