Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 април 2014
Мислења
7.092
Поени од реакции
11.101
ДРУК лагер...
Тоа е оној лагер дел од сетот на квачилото, попознато како куплунг, заедно со ламелата и корпата.
Кога ќе се заебе, најмногу зависи од оној кој ја вози колата, т.е. КАКО го употребува.
Нема некое правило.
како се расипува? КАКО треба а како не треба дасе употребува за тоа да рикни ? Ако се држи мн кумплунгот?
80 000 колава е 2009та, и со дефектов некако сум мн сигурен дека се вратени километриве од кај 150-60 000.(не ми е проверено тоа)
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Ми треба совет, што според вас е најдобро да се купи до 3.000 евра од тука ?
и што мислите за фиат пунто 1.9 јтд мотор и кола ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.865
Поени од реакции
39.280
како се расипува? КАКО треба а како не треба дасе употребува за тоа да рикни ? Ако се држи мн кумплунгот?
80 000 колава е 2009та, и со дефектов некако сум мн сигурен дека се вратени километриве од кај 150-60 000.(не ми е проверено тоа)
Pa cel zivot sakas so edna lamela da mines? normalno e posle odredena kilometraza da se smeni sama pokazuva koga so tie kilometri dobro e sto izdrzala do sega iako ne e neverojatno da bila i smeneta do sega ednas ili dva pati.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.092
Поени од реакции
11.101
брат, досеа прашав неколку и ми рекоа дека не е нормално на таа километража да треба сменување.Да се одбирав толку немаше овде да прашувам така?
нормално е на таа километража од 80 000 да се смени? затоа што другари ми рекоа дека се сменувала на 200 000 ....

@Ron Burgundy
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.367
Поени од реакции
7.449
брат, досеа прашав неколку и ми рекоа дека не е нормално на таа километража да треба сменување.Да се одбирав толку немаше овде да прашувам така?
нормално е на таа километража од 80 000 да се смени? затоа што другари ми рекоа дека се сменувала на 200 000 ....

@Ron Burgundy
200 000 километри се ништо како километража, не се замарај за тоа, пробблемот е ако се 350 000+
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
како се расипува? КАКО треба а како не треба дасе употребува за тоа да рикни ? Ако се држи мн кумплунгот?
80 000 колава е 2009та, и со дефектов некако сум мн сигурен дека се вратени километриве од кај 150-60 000.(не ми е проверено тоа)
Самиот си одговоρи. Зависи κаκо е малтρетиρан κуплунгот. Може немој нагло го пуштал, или пρемногу дρжел ногата, можеби го стаρтувал нагло возилото...
Неκоја κилометρажа дефиниρано нема... ама обично доста одат... Κај мене на едната κола имам изминато 50000 κм и си стои оρигиналниот сет и е κаκо пρвиот ден. На дρугата κола има нешто пρеκу 190000 κм и 26 години и бидејќи веќе станува твρд κуплунгот ρазмислувам за замена во сκоρо вρеме.
Дефинитивно, со нежна нога тρае многу. Од дρуга стρана со малтρетиρање може да не издρжи и 10000 κм.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.991
Да не знае некој како се вика на Англиски делов (што го контролира централното за багажникот):

 
Член од
1 јули 2008
Мислења
202
Поени од реакции
5

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Искуство од менување на ауспух кај овие 3 сервиси? Во дилема сум каде да менувам катализатор и заден лонец, па секој совет е добредојден.
1.http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1138701-AUSPUH-SERVIS-BEDA
2.http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1183292-Auspusi-Katalizatori-Pancir-creva-Lonci-Cevki
3.http://newpages.com.mk/detail.asp?fid=39883
Јас обично купувам од познати марки како Walker, Bosal или слично, и ги менувам кај механичар.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Искуство од менување на ауспух кај овие 3 сервиси? Во дилема сум каде да менувам катализатор и заден лонец, па секој совет е добредојден.
1.http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1138701-AUSPUH-SERVIS-BEDA
2.http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1183292-Auspusi-Katalizatori-Pancir-creva-Lonci-Cevki
3.http://newpages.com.mk/detail.asp?fid=39883
Јас имам менувано среден лонец во беда и се добри плус имаш гаранција
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.010
Поени од реакции
14.845
верувајте најдобро е ауспух да се менува од автоотпадите!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Бараш лонец по димензија каков што ти одговара(влезови, излези,кривини, димензии) го земаш и го носиш на мајстор. наместо стеги јас дирекно го заварувам лонецот на цевката пошто ќе држи најмалку 5-6 години а после тоа е истата постапка. Со танка брусна плоча се сечи варот и се става друг лонец.

По автоптпадите има многу очувани ауспуси пошто голем дел од тие коли се раштрафени не дека нечинат или се скапани туку од други мотови(крадени, без документи...) верувајте дека сум наоѓал перфектни лонци кои како оригинални ќе траат многу многу повеќе него кој друг било ауспух кој би се купил во продавница
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
11
Поени од реакции
5
здраво друштво, дали некој знае каде се продаваат рачки за врата од кола, не е битно кој град е во прашање, фала ви!
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.771
Поени од реакции
1.466
Ова го приметувам кај некои коли, во случајов ме интересира за Mercedes CLK.

Обично позади на багажникот си пишува CLK. На една огласена не видов ништо да пишува. Иста година се колите и на таа што пишува позади, и на таа што нема ништо позади освем Мерцедес знакчето.

Дали ова немора да значи ништо, или можеби на таа кола без напишано CLK на багажникот (туку само знакчето) предтоа и бил скршен задниот дел па овој е сега нов и затоа не пишува CLK на него?

Благодарам однапред.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Ова го приметувам кај некои коли, во случајов ме интересира за Mercedes CLK.

Обично позади на багажникот си пишува CLK. На една огласена не видов ништо да пишува. Иста година се колите и на таа што пишува позади, и на таа што нема ништо позади освем Мерцедес знакчето.

Дали ова немора да значи ништо, или можеби на таа кола без напишано CLK на багажникот (туку само знакчето) предтоа и бил скршен задниот дел па овој е сега нов и затоа не пишува CLK на него?

Благодарам однапред.
Немора да значи дека е мавната, може само се извадени намерно (лесно се вадат), мислам дека дури и нова од салон може да се нарача без беџовите.

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom