Совети околу мотоцикли

Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Некој да сподели исуство со овие модели на скутер.
Да не знае човек дали гледаш Хамачи или Веспа

друже овие ептен забегале, барај нешто пореално
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
795
Поени од реакции
272
Здраво. Во план сум да земам 125cc Sym моторче, па ме интересира како иде регистрацијата, секоја година или? И која цена е регистрација отприлика за 125ка.
Исто така ме интересира која цена е да полагам за а1 и дали е голема разликата во цената и полагањето со А категорија?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Registracijata treba da e sekoja godina (ne veruvam deka nesto se smenilo na taa tema), kolku e od prilika pojma nemam
Porano bese ista cena da polagas za a1, a2 ili A
edinstvena razlika bese vo godinite potrebni za da imas pravo da polagas (ako si nad 24 godini i imas veke vozacka za B kategorija imas pravo da polagas i za A)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
koga sme veke na temava, da preporacate nekoi pristojni skutercinja 50cc za da se trkala niz grad i do prodavnica
bi pretpoocital da e na novo i da ne kosta bubreg ipol :D
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
795
Поени од реакции
272
Ај некој поискусен да ми каже дали е 125цц за на автопат? Дали можам без проблем со двајца да стигнам до Охрид, Дојран и сл…
Тоа ми е најголемата дилема дали да земам Sym JetX 125 или ако е само за низ град да одам со Fiddle/Symphony 50цц…
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Ај некој поискусен да ми каже дали е 125цц за на автопат? Дали можам без проблем со двајца да стигнам до Охрид, Дојран и сл…
Тоа ми е најголемата дилема дали да земам Sym JetX 125 или ако е само за низ град да одам со Fiddle/Symphony 50цц…
Според регулатива 125сс е дозволен да го возиш на автопат. Дали може двајца да стигнат до Охрид/Дојран и слично, и тоа може другар не е дека не може. Ама каква мака ќе ти биде тоа патување е друга прича, Автобусите на галеб има како спејсшатл да ги гледаш.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Ај некој поискусен да ми каже дали е 125цц за на автопат? Дали можам без проблем со двајца да стигнам до Охрид, Дојран и сл…
Тоа ми е најголемата дилема дали да земам Sym JetX 125 или ако е само за низ град да одам со Fiddle/Symphony 50цц…
Неее … мака ее … 110-120 му е макс брзина , значи патничка едвај 100 … да ја качиш Стража или Плетвар , уште пак со двајцаа е мака голема … Ако сакаш скутер за сите намени , па и такви патувања , гледај нешто во рангот на 300-400 цц … Скапички се , ама низ град е супер , за државава наша колку е голема до секоја точка можеш да отидеш без никаков проблем … Сенаменски мотор …
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ај некој поискусен да ми каже дали е 125цц за на автопат? Дали можам без проблем со двајца да стигнам до Охрид, Дојран и сл…
Тоа ми е најголемата дилема дали да земам Sym JetX 125 или ако е само за низ град да одам со Fiddle/Symphony 50цц…
Не, нема никакво задоволство ни удобност за на отворен пат се шо е под некои 600цц. Самиот звук нема да можиш да го поднесиш. А и од безбедност не препорачувам, цел сообраќај ќе проба да те престигнува се е тоа заморно.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Ај некој поискусен да ми каже дали е 125цц за на автопат? Дали можам без проблем со двајца да стигнам до Охрид, Дојран и сл…
Тоа ми е најголемата дилема дали да земам Sym JetX 125 или ако е само за низ град да одам со Fiddle/Symphony 50цц…
Претпоставувам прашањево за 125сс ти е или поради нивната цена или “полесно” да земеш возачка. Доколку немаш возачка и не сакаш да полагаш за А категорија наместо А1 би ти ја препорачал А2 имаш мал милион мотори кои се околу 500-750сс кои спаѓаат во А2 категорија до 35кв (околу 50 коња)

@pirateMan а што е проблемот со тие што се под 600сс и зашто е толку лош звукот што не се поднесува? Или пред Броз на партизанска ќе му се смеат коа ќе помине у трета со 50 место у 1ва со 80.
Еве да ја земеме хонда цб500 - 500сс и 35кв што не е во ред со тој мотор и зашто не би бил добар да се оди до Охрид или некоја друга дестинација во МКД па и надвор?
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Не, нема никакво задоволство ни удобност за на отворен пат се шо е под некои 600цц. Самиот звук нема да можиш да го поднесиш. А и од безбедност не препорачувам, цел сообраќај ќе проба да те престигнува се е тоа заморно.
300cc и околи 20hp моторче се сосема доволни за почетник и за развозувањ низ државичево па и околу пократки релации. На кој црни автопати урлате со 600+ cc еден е ск гевгелија.
Сепак до стил на вожња е и лични преференци.
Со кинеско мптпрче 300cc 29hp имам околу 9000км од кои дали 2000 се градска вожња, поштено на птворено до мах 130, има уживање без вибрации и замарање.
И јас сум за помоќно нешто, али мора да се почни од негде
 
Ф

Флеш

Гостин
Прашање ....


Моторов ми губи снага ,идам 90/100 на полн гас и опп одма губи снага иако држам полн гас и одма на 50 и пониско паѓа ,кажано се гуши и губи снага што ми прави проблем на отворен пат и кога сум во гужва ,не дај боже, страв ми е да не ме удрат оти одма се гуши во возење . Му сменив филтер на уље ,сменив ново уље,нова свеќица море два пати мењав за сигурност и пак исто гомно . Однесов кај двајца мајстори, вика ништо не му е , беше штелуван за секој случај,компресија се е ок ....

Каиш и ролни имав сомнеж но супер си се .

Не разбирам оти чекирав се што може да предизвика проблем со гушењето . Не е струја,не е гориво,не е механички .... Да дадете некој совет ?

125цц е .... Имам приметено понов проблем е со при палењето мотор и кога е ладен/загреан , како држи снага се гуши и наеднаш подрипнува забегува како да држи држи и наеднаш пушта моќ и ме плашело така оти ми бега вон контрола . Знам и имам осет оти при старт не забегува наеднаш гаста порано кога беше ,сега рипа ..... Дали е можеби каиш или трето нешто .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom