Снимање на предавања

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Во многу европски држави се почесто се снимаат предавањата и потоа можеш да си ги купиш на CD. Што мислите вие за оваа идеја.Дали е исто да се оди на предавања и да се учи од CD? Јас мислам дека не е исто,пошто на предавање студентот можи да го праша професорот за некое конкретно прашање,некој проблем и веднаш да му се разјасни,а ако се учи од ЦД ја нема таа можност.
И дали на тој начин ќе останат студентите во предавалните или пак сите ќќе си спијат дома и ќе чекаат да излезе ЦД-то па да си го купат?
 
Член од
1 јануари 2008
Мислења
85
Поени од реакции
1
мислиш кај нас и во живо можеш да прашаш некое прашање ? :)

инаку, има решениа за ова...на e-mail постирај го прашањето во врска со предавањето кое си го ислушал и добиваш одговор. Може да има и во текот на неделата одредени live meetings online или offline во кои би се дискутирало тоа на предавањето. Има доста солуции...
 
Член од
12 септември 2007
Мислења
502
Поени од реакции
4
И дали на тој начин ќе останат студентите во предавалните или пак сите ќќе си спијат дома и ќе чекаат да излезе ЦД-то па да си го купат?
Ако веќе се одлучиш да студираш ќе си одиш на предавања.Сигурно многу повеќе ќе научиш таму.Сепак има интеракција помеѓу професорот и студентите.А за ова горе,со тие cd-а нема жива душа да има на предавање.Ама има лек и за тоа,три минуси и ај шетај,нема заверување семестар,нема право на полагање испити.Па тогаш дали нема да доаѓаш редовно,сакал или не
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Само од една причина не ми се допаѓа системот на учење од дома... Изолација. Веќе нема луѓе на улица, се` се прави дома, не е нормално. Инаку, современ начин на школување кој нуди слушање часови кои се одвиваат во Осака а ти си во Зајас е одлична можност. Плус, да го видам тој амфитеатар со 300 илјади студенти.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Mене ми се допаѓа идеата за снимање на предавања, но не и да не се посетуваат предавања. Значи јас сум за комбинација од двете. Од секогаш сум мислела да си купам диктофон и да си снимам предавања ама никако да изреализирам :)



мислиш кај нас и во живо можеш да прашаш некое прашање ? :)

инаку, има решениа за ова...на e-mail постирај го прашањето во врска со предавањето кое си го ислушал и добиваш одговор. Може да има и во текот на неделата одредени live meetings online или offline во кои би се дискутирало тоа на предавањето. Има доста солуции...

Конкретно за блодираново не се согласувам.Еве веќе една недела имам пратено мејл на двајца професори и уште немам добиено одговор!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Конкретно за блодираново не се согласувам.Еве веќе една недела имам пратено мејл на двајца професори и уште немам добиено одговор!
Не те сфаќаат сериозно, па само една годинка имаш... :toe: :pos:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
840
Mене ми се допаѓа идеата за снимање на предавања, но не и да не се посетуваат предавања. Значи јас сум за комбинација од двете. Од секогаш сум мислела да си купам диктофон и да си снимам предавања ама никако да изреализирам :)

Конкретно за блодираново не се согласувам.Еве веќе една недела имам пратено мејл на двајца професори и уште немам добиено одговор!
1. Се согласувам со ова, може и да си има редовни предавања а паралелно и да ги има на CD, односно кому како му одговара да ги слуша, така нека прави. Еден Американец ми кажуваше дека кај нив на предавања, вежбите и предавањата што ги слушале, ги пишувале директно на лап-топ а не во тетратка и дека истите ги имале поставено на некој сајт и биле достапни за симнување доколку дента не запишале ништо или воопшто не ни дошле на предавање.

2. Зависи што текст си напишала :pos2: Се шалам, јас им пратив на 2-ца професори од кај мене вклучувајќи ја и Снеки и Шуки и една асистентка на Снеки и и тројцата ми вратија во пристојно време (истиот ден). Сите беа ептен фини и културни освен Шуки.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Па поарно да има снимка отколку да нема, како што сум ја ненаспан на предавања одлично би ми дошла.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Како прво, треба некој да застане да сними, тоа чини време, пари и авторски права. Кој гарантира дека ке купите цд со снимката оригинал? Се знае еден ке купи 100 души ке го копираат. И да не е така...
Само во Македонија се учи секоја година истото. Има некои професори (кај мене на факс е еден), си ја прати човекот технологијата и развојот, па секоја година (или на 2 години) издава нови предавања. И тука има проблем.... Се на се, далеку сме од предавања кои ке се дистрибуираат преку DVD или WEB.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
На мојот факултет е така по некои предмети професорот си ги има снимено предавањата и си ги има ставено на неговата веб страна , ако сакаш да го гледаш предавањето и слично.
Многу е практично, и супер е ако пропуштиш некоја лекција или сакаш пак нешто да слушниш.
Снимчите се бесплатни и има пристап до нив секој студент, потоа ако сакаш повеќе да научиш сигурно неможи само преку видено друго е ако плус си присутен на час.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Mене ми се допаѓа идеата за снимање на предавања, но не и да не се посетуваат предавања. Значи јас сум за комбинација од двете. Од секогаш сум мислела да си купам диктофон и да си снимам предавања ама никако да изреализирам :)
E oва важи и за мене:) и јас една година то го планирам ама никако пари да соберам,по 2-3000 се, скапи ми се :)оти професорката брзо диктира не се запишва се.

Јас на пр. ко бев на факултет во Германија ни ги сликаа таблите, се што се пишувало па потоа ги имаше на интернет да си ги спуштиш.И секоја година има по нешто ново во предавањата.
 

Мачката

Coca Cola Addict
Член од
6 август 2007
Мислења
581
Поени од реакции
6
Од некој квалитетен професор убо е да се има предавањето. Ама има некој џабе дрдорат, ко по економија еден професор, седнал и чита од економијата тантара/пантара. И јас знам за така. Од него предавање - не фала. Во парите за упис,вклучена цена за после секое предавање да се добива цд/двд со предавањето, така секој ќе има оригиналче. Абе далеку сме ние еееее...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Кај нас не снимаат со камера на предавања и колоквиуми, ама тоа само го гледаат оние што треба. А подобро е нормално предавање, не на cd.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Ма какво цд!? Ништо не е подобро од нормално предавање. Ќе си се сконцентрираш, ќе слушаш, ќе прашаш.....:toe:
 
Член од
21 април 2008
Мислења
28
Поени од реакции
0
јас сум ЗА снимање на предавања со камери!
седењето на лекции според мене е губење време
а консултациите кај асистентите се потребни!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom