Сметката полека но сигурно се испечатува на фискалната

  • Креатор на темата FilipMacedon
  • Време на започнување
F

FilipMacedon

Гостин
5000 прогонети Македонци ја комплетирале документацијата за поднесување на барање за обештетување во судот во Стразбур. Според првиот човек на “Македонски Егеј”, Стојан Димков, во договор со странските и домашните адвокати ќе се определи датумот на поднесување.

Барањата во себе содржат материјали во кои се докажува дека имотите на прогонетите Македонци се одземени од страна на Грција и дека се доделени на користење на други лица.
- Ние бараме оштета за 60 години што Р. Грција го користела земјиштето, не нејзино , туку на македонскиот народ кои живее во Р. Македонија и во другите земји - изјави Стојан Димков, претседател на “Македонски Егеј” од Штип.
Според Димков, висината на побаруваните средства не е приоритетна, зошто со пресудата во корист на Македонците, по автоматизам ќе падне во вода законот од 1983 година кои вели дека во Р. Грција не живеат припадници на други народи, а ќе биде и отскочна даска за укинување на визната бариера.
Од друга страна, вчера вечер, група вандали го испокршиле споменикот во чест на борците и жрвтите од егзодусот, што внесува дополнителна горчина.
- За мене ова е голем удар, ова сонце, ова спомен плоча да биде уништена, за мене е невидено - изјави Димков.
Случајот е пријавен во полиција, од каде не информираа дека забрзано работат на откривање на сторителите.

ај модераторите нека го поправат насловот,тоа испечатуваАТ да се тргне:)
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Јас сум уверен дека ќе ја добиеме тужбата, но незнам дали јунинистан ќе ја почитува пресудата.
п.с. И моите имаат поднесено дарање :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom