Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
S

silmarillion

Гостин
Баш ме интересира колкава ќе биде стапката на смртност на денот и по менувањето на името. Да видиме и статистички дали е вистина дека нацијата ќе умрела. И на форумов исто дали ќе се намали бројот на активни членови.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Баш ме интересира колкава ќе биде стапката на смртност на денот и по менувањето на името. Да видиме и статистички дали е вистина дека нацијата ќе умрела. И на форумов исто дали ќе се намали бројот на активни членови.
,,,,stapkata na smrtnost osobeno vo poslednive meseci osobeno na novorodenchinja e od sho bi rekol eden,,so zastrashuvachki razmeri,,,a uslovute isti i pred prethodnite i segashnive,,,
,,,,a so vakvi ko tebe nacijata e veke izumrena,,,dopolnitelno gubenje na nacionalniot identitet ke bide samo bonus za opkruzhuvanjeto,,,
,,,pa normalno deka ke se namali,,z,sh ke ja nema ovaa rubrika,,,a i ushte nekolku,,,,taka da ke se svede na rubriki od tipot sho sonuvavte denes,,,
 
S

silmarillion

Гостин
,,,,stapkata na smrtnost osobeno vo poslednive meseci osobeno na novorodenchinja e od sho bi rekol eden,,so zastrashuvachki razmeri,,,a uslovute isti i pred prethodnite i segashnive,,,
,,,,a so vakvi ko tebe nacijata e veke izumrena,,,dopolnitelno gubenje na nacionalniot identitet ke bide samo bonus za opkruzhuvanjeto,,,
,,,pa normalno deka ke se namali,,z,sh ke ja nema ovaa rubrika,,,a i ushte nekolku,,,,taka da ke se svede na rubriki od tipot sho sonuvavte denes,,,
А ти си нација или не? Ако умре нацијата умираш и ти? Вечнаја памјат? Спомениче, мала т'га врз лепче и блага пченица фазон? Или онака само ќе фураме страв дека умрела нацијата а у суштина продужуваме да бидеме говнари и да зимаме плата на први ко ништо да не се десило? Или ќе се умира или доста го потите овде дека ќе умрела нацијата.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Баш ме интересира колкава ќе биде стапката на смртност на денот и по менувањето на името. Да видиме и статистички дали е вистина дека нацијата ќе умрела. И на форумов исто дали ќе се намали бројот на активни членови.
Не треба да се менува името.
За членство во НАТО доволно е грчиштата да се придржуваат до договорот за фиром.
Членство во НАТО е најважно.
Членство во ЕУ е второстепено.
Можеме комотно да ги имаме сите договори т.е. исто како да сме членка а да не сме. Како што имаат Норвешка, Исланд, Швајцарија..
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Не треба да се менува името.
За членство во НАТО доволно е грчиштата да се придржуваат до договорот за фиром.
Членство во НАТО е најважно.
Членство во ЕУ е второстепено.
Можеме комотно да ги имаме сите договори т.е. исто како да сме членка а да не сме. Како што имаат Норвешка, Исланд, Швајцарија..
Нит сме блиску до економиите на Норвешка, Исланд или пак Швајцарија за да ни ги понудат истите договори. Тоа е фантазија дека може да ги добиеме бенефитите без членство во ЕУ.

Нато ни е потребно силом прилике поради соседството и положбата на Балканот. Инаку никогаш не би подржал членство во таа организација.
Број еден приоритет е членството во ЕУ, слободен пазар и движење, пакети помош за инфраструктура, соработка за владеење на правото и слично.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Јас комотно можам да си земам за слобода да генерализирам и прстот да во вперам и кон едните и кон другите како одговорни за моменталнава ситуација во државава.
Ако ЕУ и НАТО ги декларираме како наши стратешки приоритети ондак до сега требаше било која власт до сега да изнајде начин и да не внесе таму.
Никој не вели дека да се биде политичар е лесна работа, бара пожртвуваност и способност да се сноси одговорност за одлуките а таков политичар кај нас последниве 20 и кусур години не се нашол.
И предходниве имаа цели 10 години да направат нешто на ова поле но тие одлучија прашањето за името да го користат како параван зад кој ќе го скријат недостатокот на резултати, преку хранење на народот со национализам. Во 2005 добивме кандидатски статус, една од ретките позитивни работи кои ги направи СДСМ, задача беше на ВМРО потоа да добиеме датум за преговори и да станеме членка на НАТО. Таа кобна 2008 година мислам дека беше пресвртна точка за политиките на ВМРО. Добро почнаа но после таа 2008 и самитот на Нато во Букурешт нашата позиција за преговарање нагло се влоши. Наместо паметна дипломатска политика Грујо се одлучи за хард кор национализам што направи да ги изгубиме и тие малку симпатии кои ги имавме во меѓународната заедница. Од тогаш па наваму нашите позиции се влошени по ова прашање, ја изгубивме и таа мала преговарачка моќ која ја имавме, позициите останаа замрзнати, не добивме датум за преговори до ден денес.
Некогаш предвидувањата беа дека ние ќе влеземе во пакет во Еу заедно со Хрватска но ние тој воз одамна го испуштивме.
Некој треба вистински да превземе одговорност по ова прашање. Се направија премногу грешки последниве 20 години на полето на меѓународните односи. Не игравме мудро, интересите на државата се ставени во втор план на сметка на личните и ситнопартиските интереси и' еве го резултатот. Се изгуби драгоцено време и премногу шанси се испуштија.
Видете ги Бугарите, тие нека ви бидат за пример како на мала врата се влегува во ЕУ, без никакви исполнети критериуми без ништо. Но кога ќе се погоди вистинскиот моментум, кога малку ќе се подотвори вратата тие беа први во редот и се пикнаа. Оди сега некој нека ги набрка. Сега изиграваат фактор и наметнуваат критериуми.
Уште малку ако почекаме пред нас ќе влезат и Србија и Албанија па Бог знае какви договори за добрососедство со нив ќе треба да потпишуваме.
,,,,vtoriov del veke ti e vo svera na totalni pogreshni tolkuvanja na deshavkite,,i toa po site osnovi shto si gi notiral,,,toa i samiot go znaesh,,,,no demokratija toa e toa,,
,,,,rusija anglija francija germanija ushte vo minatiot vek reshile da ne postoi Makedonija vo svoite etnichko geografski granici i toa e storeno,,,
,,,od devedesetite pa navaka otvoreno e kazhano,,,deka nivno e da pritiskaat a na Makedonija da ne potklekne,,,no se dodeka ima pettokolonashi takvi politiki ke im uspevaat,,,,
,,,a deka na bugarija romanija pa i Hrvatska im cvetaat ruzhi vo eu fonija chitame kataden,,,od sho im e ubavo germanci i holangjani se doseluvaat,,,
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
А ти си нација или не? Ако умре нацијата умираш и ти? Вечнаја памјат? Спомениче, мала т'га врз лепче и блага пченица фазон? Или онака само ќе фураме страв дека умрела нацијата а у суштина продужуваме да бидеме говнари и да зимаме плата на први ко ништо да не се десило? Или ќе се умира или доста го потите овде дека ќе умрела нацијата.
,,,,vo sushtina tvojot kukavichluk isplivuva,,,,zadovolen so platata na prvi,,,i tresenje zeleni,,,ako ne ti se bendisuva bg pasosh i pat pod noze,,,,so vakvi ko tebe ostanati tuka kvantitetot ne vadi kvalitet,,,
,,,mha znachi veke si spremil pshenica i vince za:popce: na nacijava,,,[DOUBLEPOST=1510665953][/DOUBLEPOST]
Не знам ја тоа. Бијонс рече не биле Германците. Некои други биле.
,,,,ako ne znaesh,,,studentska biblioteka jali chicho ti gugle i ke ti se razbistri,,,
,,,e burek a koi bile tie drugi ko ke nauchish pishi tuka,,,ok,,,
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Баш ме интересира колкава ќе биде стапката на смртност на денот и по менувањето на името. Да видиме и статистички дали е вистина дека нацијата ќе умрела. И на форумов исто дали ќе се намали бројот на активни членови.
Свако чудо за три дана. Ќе има кемчење по телевизии, делење на предавници и патриоти, протести организирани од опозицијата и по месец два, додека работата не спласне ќе си продолжиме по старо. Промената на името ќе се претвори во главно оружје на опозицијата преку кое ќе го палат народот, економските реформи и сите останати кои се од интерес на државата, како реформи во образование, здравство, судство, јавна администрација...ќе си останат во втор план.
Сонцето повторно ќе изгрее од исток и ќе зајде на запад. Кај нас се тече се' се менува само менталититетот на народот и мизерниот стандард остануваат исти.
Какви срања досега ни се случиле па ние ни збор ни приговор. Криминални приватизации, децентрализации, амнестии на воени злосторници, сомнителни продажби на државни капацитети, презадолжувања, перења на пари, местење на избори, продавање на национални интереси, коруптивни скандали од епски размери, 5 милијарди евра државни пари испумпани на приватни сметки и уште еден тон гомнарии не допреа до нас, ако промената на името биде иницијалната каписла која ќе не свести како народ тогаш...подобро да се распуштиме како држава уште утре. Ние не заслужуваме да го носиме тоа име и сме генерација за срам и потсмев.

Утре бугарине да ја олеснат процедурата за издавање на пасош секој втор ќе аплицира уште веднаш. Пред бугарскана амбасада и конзулатот во Битола ќе биде гунгула уште посабајлечки. И некој тука ми говори за патриотизам и национални интереси.
Да почекаме уште малку како што тргнале овие новиве па и Дизниленд да ни речат да се викаме за некоја година арно ќе ни се види. Туку ЕУ не прима полураспаднати држави со нерешени меѓуетнички односи, презадолжени со колабирана економија.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Нато ни е потребно силом прилике поради соседството и положбата на Балканот. Инаку никогаш не би подржал членство во таа организација.
Точно така. Соседството не се менува во догледно време..
Нит сме блиску до економиите на Норвешка, Исланд или пак Швајцарија за да ни ги понудат истите договори. Тоа е фантазија дека може да ги добиеме бенефитите без членство во ЕУ. Број еден приоритет е членството во ЕУ, слободен пазар и движење, пакети помош за инфраструктура, соработка за владеење на правото и слично.
Не треба да сме исто силна економија за такви договори.
Нема зошто да НЕ дадат. Трговски бариери, такси итн прават когацимаат нешто да заштитат. Македонија со што може да загрози европски производители? Со ништо.

Грците се свесни дека НАТО е главната работа и за тоа не оставаат работата да мрдне без СЕ да се реши однапред и одеднаш. Знаат дека ако влеземе во НАТО после ЕУ можеме да ја бркаме на разни начини...
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Ние секако сме готови како нација и држава,најголемата опасност за една држава е кога народот е претерано склон кон корупција,а македончето...ОООООООО ПРИЈАТЕЛИ МОИ...
И ТОА КАКО Е ИСКОРУМПИРАНО И НЕСОВЕСНО.
Секој си го гледа својот интерес,секој фаќа врски кога може,а притоа ги плука другите што се примени со врски...
Се влегува во триста филмови,а многу малку се зборува за самата плата што ја зема обичниот работник.
Ако се пожалиш дека е ниска платата,веднаш три-четворица околу тебе ќе ти серат:ЕПА ШТО ДА СЕ ПРАВИ,ДЕЕЕ БЕЕЕЕ САМО СЕ ЖАЛИШ...
Самиот народ прави да не не бидне,
Шлапаме за национализам безмислено.
Јас не знам нас кој ни дал држава,ама факт е дека ние не заслужуваме држава.
Само Ромите се подоле од нас.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
,,,,vtoriov del veke ti e vo svera na totalni pogreshni tolkuvanja na deshavkite,,i toa po site osnovi shto si gi notiral,,,toa i samiot go znaesh,,,,no demokratija toa e toa,,
,,,,rusija anglija francija germanija ushte vo minatiot vek reshile da ne postoi Makedonija vo svoite etnichko geografski granici i toa e storeno,,,
,,,od devedesetite pa navaka otvoreno e kazhano,,,deka nivno e da pritiskaat a na Makedonija da ne potklekne,,,no se dodeka ima pettokolonashi takvi politiki ke im uspevaat,,,,
,,,a deka na bugarija romanija pa i Hrvatska im cvetaat ruzhi vo eu fonija chitame kataden,,,od sho im e ubavo germanci i holangjani se doseluvaat,,,
А што не е јасно?
Класика, нас сите ни се виновни оти сме неспособни плачковци, национално неосвестени, меѓусебно закрвавени глупаци.
Сигурно големите сили не спијат ноќе и кројат планови како да не разнебитат и уништат како држава и нација. Знаеш зошто тоа ни се случува? Затоа што одсекогаш сме биле најслаба карика на овие простори, таков ни е менталитетот, никој не ни е виновен.
Ние ги имавме сите предуслови уште со осамостојувањето да бидеме солидна држава и за ова што денес ни се случува единствено самите сме си виновни.
Неможете толку лесно да ги релативизирате работите и за секое срање што ни се случило последниве 25-6 години виновникот да го барате надвор.
Работите кои ги набројав се факти, не се случиле пред 100-200 години туку сега, во нашето блиско минато и за нив сите сме сведоци. Па и да имало мешање од страна тоа е затоа што сами сме дозволиле, така сме се поставиле па затоа не пашка кој ќе стигне.
На Романија и Бугарија ЕУ е најдоброто нешто што му се случило во нивната историја кога ќе се земе предвид каде се наоѓаа предходно.
Повторно ќе речам, ние не сме во позиција да изиграваме неутралност и да останме надвор од овие сојузи кога сите околу нас претендираат да станат дел од нив. Па уште кога тоа ќе додадете со кого граничиме за нас не постои друга варијанта. Немојте да се залажувате со Русија и никакви источни блокови. Ние ако сме паметни ќе се помолиме ЕУ да остане во овој формат а не да се ситиме и да очекуваме нејзин распад.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
А што не е јасно?
Класика, нас сите ни се виновни оти сме неспособни плачковци, национално неосвестени, меѓусебно закрвавени глупаци.
Сигурно големите сили не спијат ноќе и кројат планови како да не разнебитат и уништат како држава и нација. Знаеш зошто тоа ни се случува? Затоа што одсекогаш сме биле најслаба карика на овие простори, таков ни е менталитетот, никој не ни е виновен.
Ние ги имавме сите предуслови уште со осамостојувањето да бидеме солидна држава и за ова што денес ни се случува единствено самите сме си виновни.
Неможете толку лесно да ги релативизирате работите и за секое срање што ни се случило последниве 25-6 години виновникот да го барате надвор.
Работите кои ги набројав се факти, не се случиле пред 100-200 години туку сега, во нашето блиско минато и за нив сите сме сведоци. Па и да имало мешање од страна тоа е затоа што сами сме дозволиле, така сме се поставиле па затоа не пашка кој ќе стигне.
На Романија и Бугарија ЕУ е најдоброто нешто што му се случило во нивната историја кога ќе се земе предвид каде се наоѓаа предходно.
Повторно ќе речам, ние не сме во позиција да изиграваме неутралност и да останме надвор од овие сојузи кога сите околу нас претендираат да станат дел од нив. Па уште кога тоа ќе додадете со кого граничиме за нас не постои друга варијанта. Немојте да се залажувате со Русија и никакви источни блокови. Ние ако сме паметни ќе се помолиме ЕУ да остане во овој формат а не да се ситиме и да очекуваме нејзин распад.
,,,,izgleda ne se razbirame,,,,
,,,i dvajcata istoto go kazhuvame deka sami sme krivi za vakvata sostojba,i ti i jas istito go konstatirame,,,
 
S

silmarillion

Гостин
,,,,vo sushtina tvojot kukavichluk isplivuva,,,,zadovolen so platata na prvi,,,i tresenje zeleni,,,ako ne ti se bendisuva bg pasosh i pat pod noze,,,,so vakvi ko tebe ostanati tuka kvantitetot ne vadi kvalitet,,,
,,,mha znachi veke si spremil pshenica i vince za:popce: na nacijava,,,
Извини Рамбо! Не стварно извини, па тоа таа твоја храброст опејана у народни песни, прераскажана у приказни. Ќути бе таму ти ќе кажеш кој да земал бугарски пасош. Да ти кажам newsflash? We aint goin nowhere! Има да трпиш и да ќутиш и да прашаш дали има уште ок? Ќе праќал он некој со патот под нозе, ти си ми го купил цел имот па ќе ме праќаш негде. Пченицата е спремна одамна и винцето, ја сум шоферот на црниот пикап :gjavol:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Извини Рамбо! Не стварно извини, па тоа таа твоја храброст опејана у народни песни, прераскажана у приказни. Ќути бе таму ти ќе кажеш кој да земал бугарски пасош. Да ти кажам newsflash? We aint goin nowhere! Има да трпиш и да ќутиш и да прашаш дали има уште ок? Ќе праќал он некој со патот под нозе, ти си ми го купил цел имот па ќе ме праќаш негде. Пченицата е спремна одамна и винцето, ја сум шоферот на црниот пикап :gjavol:
,,,,pa takov kakov shto si ,,,samo za crn pikap te biva da vozish,,,,i ke da e kabriolet,,,da ti ja luftira glavata,,,neeeee ne te brkam jas samiot ke si beresh plhachkite ti,,aj pa i ti imotot,,,sho imash trlo so sdsmovci,,,:semolam: ova da se pomolam za dushata ti,,,sluchajno da ne go greshish patot,,,,:duel:
, ,,,e dobro de ako ne ti e po mera bugarski,,,grchki sigurno ke te zadovoli,,,pasosh de,,,ihaaaa cel svet ke bide tvoj,,,:ајнапиво:,,,
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom