Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Moze li za malku da go isklucite toa selektivniot setap na setilata i da go izgledate i islusate videoto i realno da se zaprasate so vsusnost izjavuva i pravi toa velepredavnicko govedo?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.136
Eve vi go predavnikot na delo, i eve kaj pocna da gori fitiljot
А не претходно? Ти тоа го гледаш на тв, јас и оние од над 1/3 општини во Македонија, го гледаме везден во живо. Бурки, џамии, орлиња, споменици на учк, еднојазични табли...често мислиш дека живееш на Косово, не во Македонија. Државата ни е одамна обележена и незванично поделена. Ние и многумина други сме отселени од населбите каде сме живееле по 40-50 години. И ти велиш овој го потпали фитилот? Дали знаеш во скопските општини Чаир и од 2004та Бутел, од каде има најголеми иселувања во Скопје на македонци и доселувања најголем % албанци, кои беа градоначалници од 1991 до денеска? Не зезај. За некој кој живее/л во некоја таква населба, смешно е тврдењето дека ова со јазициве или видеово е сега запален фитил.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Озбилно ја не гледам решение за излегување од гомната во кои не заглави.

Барем да понудеше нешто колку и да е глупо. Да го вратеше мандатот на Груевски или да си земеше он да формира "влада за спас". Он не понуди ништо.

Сега се ова вака е многу лошо и сме дефакто нефункционална држава. Доколку ова трае подолго, ќе западнеме во хаос и сите карти за радикални решенија ќе се отворат тогаш...
Абе му звони см и му вика „мајмун не му давај мандат“ и овој тоа праи. Мислиш има некој идеја, план или капацитет за такво нешто. Оној ќуркин поглед не е за џабе. Не смее ни на новинарски прашања да одговара.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Абе му звони см и му вика „мајмун не му давај мандат“ и овој тоа праи. Мислиш има некој идеја, план или капацитет за такво нешто. Оној ќуркин поглед не е за џабе. Не смее ни на новинарски прашања да одговара.
Смее ама само на новинари од Сител.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
А не претходно? Ти тоа го гледаш на тв, јас и оние од над 1/3 општини во Македонија, го гледаме везден во живо. Бурки, џамии, орлиња, споменици на учк, еднојазични табли...често мислиш дека живееш на Косово, не во Македонија. Државата ни е одамна обележена и незванично поделена. Ние и многумина други сме отселени од населбите каде сме живееле по 40-50 години. И ти велиш овој го потпали фитилот? Дали знаеш во скопските општини Чаир и од 2004та Бутел, од каде има најголеми иселувања во Скопје на македонци и доселувања најголем % албанци, кои беа градоначалници од 1991 до денеска? Не зезај. За некој кој живее во некоја таква населба па да мора да се иселува, смешно е тврдењето дека ова со јазициве или видеово е сега запален фитил.
Albancite kako divo pleme si sakaat da si se getoiziraat. Bilo i ke bide. Nasiot narod si e kriv so se iseluval, a ne tie so se doseluvale. Jebi ga. Koj bil gradonacalnik vrska nema so ova.
A glaven problem e ramkovniot i so nasite se otkazaa od prakticno dobiena vojna pod pritisok od istite stranski gomna so i den denes ni prodavaat *demokratija*
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.264
Поени од реакции
36.144
Не разбирам,толку ли е тешко да испадне Заев,да се огради од платформата па да си формира влада.Што е тука комплицирано?
Ништо нема да смени тоа и сите да се откажат од платформата.

Само изговорот ќе се смени.[DOUBLEPOST=1488450889][/DOUBLEPOST]
Абе му звони см и му вика „мајмун не му давај мандат“ и овој тоа праи. Мислиш има некој идеја, план или капацитет за такво нешто. Оној ќуркин поглед не е за џабе. Не смее ни на новинарски прашања да одговара.
Тоа само покажува дека веќе се на ивицата од провалијата.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.493
Поени од реакции
20.507

Jetojnë gjatë dhe shpëtim Edi Rama <3
 
V

viktora

Гостин
Не бе, нека ги здоболи малце, да треба пак како стоки да чекаме пред амбасада на Грција за еден викенд на Халкидики, па тоаш да ги видам да се борат за унитарноста, да се маваат во гради со националноста, да веат знамиња од Вергина или да пеат национални песни.
Извини,ако тебе ти е побитно да не изгубиш шенген за да шеташ на халкидики мене ми е поважно да не мора моето дете да го изучува албанскиот јазик во школо.Уште побитно ми е да не морам да им се извинам што ми ја погубиле пола фамилија само зошто биле македонци.
И најбитно,дали биле глупави бранителите што погинаа вееќи македонско знаме наместо да шетаат на хлкидики?
П.С
И Косовариве немаат безвизен режим но затоа имаат држава.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Извини,ако тебе ти е побитно да не изгубиш шенген за да шеташ на халкидики мене ми е поважно да не мора моето дете да го изучува албанскиот јазик во школо.Уште побитно ми е да не морам да им се извинам што ми ја погубиле пола фамилија само зошто биле македонци.
И најбитно,дали биле глупави бранителите што погинаа вееќи македонско знаме наместо да шетаат на хлкидики?
П.С
И Косовариве немаат безвизен режим но затоа имаат држава.
Не мора да им се извинуваш, Грујо веќе им се извини. За сите нас. Дури и оштетата што им ја даде на семејствата на бранителите си ја побара назад.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.493
Поени од реакции
20.507
Извини,ако тебе ти е побитно да не изгубиш шенген за да шеташ на халкидики мене ми е поважно да не мора моето дете да го изучува албанскиот јазик во школо.Уште побитно ми е да не морам да им се извинам што ми ја погубиле пола фамилија само зошто биле македонци.
И најбитно,дали биле глупави бранителите што погинаа вееќи македонско знаме наместо да шетаат на хлкидики?
П.С
И Косовариве немаат безвизен режим но затоа имаат држава.
детето има да ти учи албански и да ти биде тепано секој ден и нема да смееш да зуцнеш, ако треба и ќе ти иде по локалните бордели и ќе биде е.ано за беспари. каур еден каурски !!!!
 
V

viktora

Гостин
Ништо нема да смени тоа и сите да се откажат од платформата.

Само изговорот ќе се смени.[DOUBLEPOST=1488450889][/DOUBLEPOST]

Тоа само покажува дека веќе се на ивицата од провалијата.
Ќе нема изговор.Иванов сега ги обвинува за велепредавство и мешање на странска држава.Да ја отфрлат платформата ќе нема никаков изговор да не им додели мандат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.136
Albancite kako divo pleme si sakaat da si se getoiziraat. Bilo i ke bide. Nasiot narod si e kriv so se iseluval, a ne tie so se doseluvale. Jebi ga. Koj bil gradonacalnik vrska nema so ova.
не е точно, се гледа дека не живееш во тие населби. Ако поред тебе стават џамија, секој ден ти дефилираат со бурки, се будиш и заспиваш под големи црни орли, не моеш детето да го пуштиш надвор да игра пошо има како што велиш индијанци чиј јазик не го знае, па тепањето по автобуси македонски деца пред некој мрсен настан за власта, па мањина во школо...да не редам.
Дојденците од другите градови во Скопје не бараат поефтин стан во северниот дел на Скопје туку десно од Вардар. Тврдиш дека самиот народ е виновен за иселувањето што воопшто не е точно. Веројатно не си живеел во такви услови па и не знаеш.
Ако освен бурките, се друго не е под ингеренции на локалната власт и дел централната, не знам до кого е. Знам луѓе македонци на кои им е страв и низ јаја паша да минат. Тоа црпко ниту го направил, ниту го ветил. Така да, да мислиш дека фитилот допрва е запален на некој кој живее во овие населби е смешно.
Уште посмешно е од демонстрантиве да се ослободува општина Центар, а не општините и населбите на кои навистина им треба поддршка од македонските здруженија за спас на државата.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.264
Поени од реакции
36.144
Извини,ако тебе ти е побитно да не изгубиш шенген за да шеташ на халкидики мене ми е поважно да не мора моето дете да го изучува албанскиот јазик во школо.Уште побитно ми е да не морам да им се извинам што ми ја погубиле пола фамилија само зошто биле македонци.
И најбитно,дали биле глупави бранителите што погинаа вееќи македонско знаме наместо да шетаат на хлкидики?
П.С
И Косовариве немаат безвизен режим но затоа имаат држава.
Незнам дали ви е јасно ама последиците од ова доколку потрае може да бидат катастрофални.

Немаме демократски избрани институции и не функционира парламентот.
Кога немаш легитимни избрани институции тоа е плодно поле за создавање на пара-институции од секој релевантен фактор во државата.

Утре албанските општини од северозападна Македонија може да излезат со соопштение дека веќе не сакаат да бидат дел од нефункционална држава и да си изберат влада за тој регион од нивните пратеници.
Зошто ЕУ тоа не би го подржала тоа кога гледа дека Република Македонија не е функционална држава?

Кој ги спречува општините низ Македонија утре да организираат локални избори на своја рака или паралелна власт за своја територија?

Не сте свесни, не можете да видите и процените два месеци однапред
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Незнам дали ви е јасно ама последиците од ова доколку потрае може да бидат катастрофални.

Немаме демократски избрани институции и не функционира парламентот.
Кога немаш легитимни избрани институции тоа е плодно поле за создавање на пара-институции од секој релевантен фактор во државата.

Утре албанските општини од северозападна Македонија може да излезат со соопштение дека веќе не сакаат да бидат дел од нефункционална држава и да си изберат влада за тој регион од нивните пратеници.
Зошто ЕУ тоа не би го подржала тоа кога гледа дека Република Македонија не е функционална држава?

Кој ги спречува општините низ Македонија утре да организираат локални избори на своја рака или паралелна власт за своја територија?

Не сте свесни, не можете да видите и процените два месеци однапред
И се тоа може да се избегне ако Грујче полежи неколку години во затвор. Ама глуп народ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom