Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
И јас би се повлекол после ова. Не можеш со Карлин или со Луис да се надмудруваш, секогаш ќе ти спушти нешто јако.
Доволно е да одговориш дали се сложуваш со Заев дека сме ист народ со бугарите и дали би прифатил промена на името во Уставот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
od site zemji,samo so onie sto ni praat problemi nemoze da ja oprai
zaso nemase izjava posle rendanjeto vo atina?
bitno vaka kje se popolnuva prostor.
denes isto taka izjavil deka bugarija kje go priznae makedonskiot jazik
fino vaka sto ne izvestuva, samo zaboravil deka makedonskiot jazik vekje e priznaen
ali bitno da se pedla nesto vo novini
Да де, спор од 25 години да го реши во две недели, нема грешка. Ова е супер старт на дипломатијата, преговори и посети на земји кои се всушност во ЕУ а не земји со лидери во кои паторот си ја препознава шизофренијата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
od site zemji,samo so onie sto ni praat problemi nemoze da ja oprai
zaso nemase izjava posle rendanjeto vo atina?
bitno vaka kje se popolnuva prostor.
denes isto taka izjavil deka bugarija kje go priznae makedonskiot jazik
fino vaka sto ne izvestuva, samo zaboravil deka makedonskiot jazik vekje e priznaen
ali bitno da se pedla nesto vo novini
А бе то со јазикот беше појќе наменето кон овие вмровците кои шират паники и плашат пензионерите де ќе сме влегле во голема албанија, па во голема бугарија па ќе сме сменеле име па устав па химна де нема да ни го признат јазикот, де историја де географија де вулкани комети потопи.....
 
V

viktora

Гостин
Ај, ај сега, не мора до толку лижење и релативизирање, имај усул малку. Цветин ако лаже, циганчево муртинско не лаже. :D

https://www.facebook.com/nedelnikrepublika/videos/1444252805595340/
"Пред формирањето на новата Влада, СЈО го извести премиерот Зоран Заев, дека за никој од министрите не се води истражна постапка во која би бил осомничен некој од новите министри"

http://tocka.com.mk/vesti/236150/sjo-baralo-proverka-na-imotot-na-ministerot-bujar-osmani-i-pratenikot-artan-grubi

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
И вреди да се напомене дека првата средба што ја оствари Тилерсон откако седна на местото државен секретар беше со шефот на грчката дипломатија. Памтите нели, додека сендвичите вадеа транспаренти Бејли аут, Трамп ин.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
сега еднаш сакате СЈО да води постапки за ДУИ, сега пак кога испадна дека се воделе постапки пак не ви одговара

што сакате и вие не знаете
 
M

macgowan

Гостин
Najprvo sakam da ti zablagodaram na komplimentot so Tolstoj iako, iskreno da kazham, ne go zasluzhuvam...Ne sum jas tolku pameten. A imponira toa shto podolu vo postot me personirash, mi se obrakjash so "vie" iako nema potreba za tolkavo uvazhuvanje. Samo da znaesh deka jas veke 25 godini ne zhiveam vo Makedonija taka shto ona za Sai Baba Gruevski za mene ne vazhi, 15 000 km daleku teshko deka nekoj od Makedonija mozhe da me perdashi ili vleche za nos. Nikoj, nitu Gruevski pa nitu Zaev. Kako shto veli Balashevikj vo "Bluz mutne vode": Ja sa strane samo posmatram taj svet ...I najvekje ribe za mene su sitne i taka natamu. Bidi zhiv i zdrav i nemoj tolku emotivno da diskutirash.
I eve ti link da go slushnesh Balashevikj so toj bluz. Mozhebi ke ti otvori novi vidici.
https://www.youtube.com/watch?v=GOo16OnKqFo
Љубим руке, пресветли!(целивам ти р'цете, пресвет'л)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Да де, спор од 25 години да го реши во две недели, нема грешка. Ова е супер старт на дипломатијата, преговори и посети на земји кои се всушност во ЕУ а не земји со лидери во кои паторот си ја препознава шизофренијата.
super start?
vo atina jadele vreli, pa nema izjava celi okezeni
vo bugarija go nosat zaev da se klanja nadvor od protokol, pa tuc muc izjavi
bitno norveska zemja sto sekogas ni pomagala i kje ni pomaga, izjavila deka kje ni pomaga
kje pedlame ociglednoto i konstantnoto
a toa sto direktno ni vlijae,toa kje go premolcuvame

norveska ne e vo EU
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
super start?
vo atina jadele vreli, pa nema izjava celi okezeni
vo bugarija go nosat zaev da se klanja nadvor od protokol, pa tuc muc izjavi
bitno norveska zemja sto sekogas ni pomagala i kje ni pomaga, izjavila deka kje ni pomaga
kje pedlame ociglednoto i konstantnoto
a toa sto direktno ni vlijae,toa kje go premolcuvame
Да, супер старт е, со оглед на тоа дека Милошоски цел мандат со тројца се виде. Кој е твојот предлог, да го нападнеме Солун со тие наоружаните 3000 што уште влагаат во Македонија? Не би рекла дека тоа во Бугарија на Заев беше туц муц ама ајде, секој со своето. Пак ќе кажам, заборавате дека Грците веќе си се сретнаа со лица од кабинетот на Трамп додека тука се пишуваа Мајдан сценарија.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Да, супер старт е, со оглед на тоа дека Милошоски цел мандат со тројца се виде. Кој е твојот предлог, да го нападнеме Солун со тие наоружаните 3000 што уште влагаат во Македонија? Не би рекла дека тоа во Бугарија на Заев беше туц муц ама ајде, секој со своето. Пак ќе кажам, заборавате дека Грците веќе си се сретнаа со лица од кабинетот на Трамп додека тука се пишуваа Мајдан сценарија.
znam deka se sretnaa, imase i izjava. zaso nemase izjava za sredbata na nashite so grcite? poso nema za sto da se fali, poso mu bese kazano istoto sto se kazuva 25 godini unazad
tolku od `optimizmot` i sve toa sto gi donese na vlast
dimitrov 7 ili 8 godini bese pregovarac za imeto
ama ne,nie makedonskoto. ako ne uspeal 7 godini da go resi imeto,daj mu pak shansa
malo potsetuvanje za dimitrov
`Во 2006 година, кога ВМРО-ДПМНЕ доаѓа на власт, Никола Димитров добива нова функција како советник за национална безбедност на Никола Груевски.

Тогаш медиумите пишуваа дека со назначувањето на Никола Димитров и Андреј Лепавцов за свои советници, Никола Груевски го зајакнува ВМРО-вското лоби во владата.

Токму ВМРО-ДПМНЕ повторно му дава нова престижна функција – го испраќа за амбасадор во 2009 година во Холандија каде ја обавува оваа должност се до 2013 година. За сето ова време Никола Димитров јавно не ја критикува власта на ВМРО-ДПМНЕ, ниту сите случувања во Македонија.`
na sto spadna sdsm,od ilinka mitreva da dojde da reciklira vmro kjorci
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
nema da ima poso te mrzi tebe i ostanatite da go krenete gzot od stolot i da se zaangazirate da se pogrizite drugive
Верувај повеќе од тебе сакам Левица да успеат на политичката сцена во Фиром ама од оваа перспектива тоа е невозможно..всушност јас убеден сум дека е најквалитетна трета опција што можеше да се појави кај нас ама јбг луѓето се тешка багра необразовани овци со вечната фраза "Сите се исти,сите крадат.дај боже трета партија да се појави" и идат избори 98% пак гласаат за Вмро и Сдсм..класика фиромјани
 
W

wicked_1

Гостин
znam deka se sretnaa, imase i izjava. zaso nemase izjava za sredbata na nashite so grcite? poso nema za sto da se fali, poso mu bese kazano istoto sto se kazuva 25 godini unazad
tolku od `optimizmot` i sve toa sto gi donese na vlast
dimitrov 7 ili 8 godini bese pregovarac za imeto
ama ne,nie makedonskoto. ako ne uspeal 7 godini da go resi imeto,daj mu pak shansa
malo potsetuvanje za dimitrov
`Во 2006 година, кога ВМРО-ДПМНЕ доаѓа на власт, Никола Димитров добива нова функција како советник за национална безбедност на Никола Груевски.

Тогаш медиумите пишуваа дека со назначувањето на Никола Димитров и Андреј Лепавцов за свои советници, Никола Груевски го зајакнува ВМРО-вското лоби во владата.

Токму ВМРО-ДПМНЕ повторно му дава нова престижна функција – го испраќа за амбасадор во 2009 година во Холандија каде ја обавува оваа должност се до 2013 година. За сето ова време Никола Димитров јавно не ја критикува власта на ВМРО-ДПМНЕ, ниту сите случувања во Македонија.`
na sto spadna sdsm,od ilinka mitreva da dojde da reciklira vmro kjorci
Што тропаш бе глуп еден?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.391
Поени од реакции
42.395
"Пред формирањето на новата Влада, СЈО го извести премиерот Зоран Заев, дека за никој од министрите не се води истражна постапка во која би бил осомничен некој од новите министри"

http://tocka.com.mk/vesti/236150/sjo-baralo-proverka-na-imotot-na-ministerot-bujar-osmani-i-pratenikot-artan-grubi

Имаш инфо од кога датира ова што сега е пуштено, и каков е епилогот ? Овде како што гледам се бараат низа податоци, тоа под дифолт не значи дека е направен некаков криминал, или дека постапката контра бујар османи и груби е сеуште актуелна, односно, дека сеуште се под истрага.

Сеа да не се правиме наудрени, ок е, и кај дуи има наталожено луѓе кои треба да одговараат кривично, од криминали до она за кое ДПМНЕ ги амнестираше и за кое никогаш нема да одговараат, али конкретно за сликиве, што со ова се покажува, или докажува, дека постоела постапка и истрага, а моето прашање е многу едноставно, дали истата таа постапка постоела и пред да се формира владата или ги исчешлале бујар и компанија и не нашле ништо, односно, одговориле позитивно на барањето на СЈО и тоа било тоа.

СЈО ги информирале дека во моментот пред да се формира владата, нема никаква актуелна истрага ( клучно во целиот муабет ) за министрите од ДУИ, тоа не значи дека во перидот од формирањето на специјалното обвинителство па до ден денешен немало истраги за одредени лица од дуи кои се дел од актуелниот состав на владата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom