Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Како провери дали реглерот е исправен?
Откачи го реглерот и пробај дали ќе гори! Си направил спој кој прв на мета е реглерот ако продолжува да гори откачи го палењето(калемите,намотки) пробај со секој дел....
Среден е проблемот, имав оголена жица од вртење лево десно и таа фаќаше спој, сега дали е тоа не знам но одкако ја излоирав се си е ок, евего го возам од вчера ок си е..
Инаку имам другар со ист мотор и го заменив со неговиот реглер но не беше до него..
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Да не знае некој од каде може да се најде оригинален заден диск за бенели ( http://prntscr.com/5uyubb ) ?
Увозници на Benelli се Skymoto во Скопје кај надвозникот во автокоманда или во Maksima на качанички пат на друго место не би требало да има.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Продавам варијатор " J Costa " за 250/300 кубика Piaggio Quasar машина ( Piaggio - X7, X8, X9 X Evo, MP3, Gilera Nexus, Aprilia SR Max и тн ) ... Варијаторот е нов, возен само некои 200-250 км колку за тест ... Кој е заинтересиран може да погледне по нет има доста материјал и доста видеа на ЈуТјуб за истиот ...
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Да прашам некој што се разбира повеќе во скутерчиња 50куб., се работи за Кивеј Матрикс не ми пали преку копчето (на курблото пали без проблем), кога натиснам прави само чак(буквално таков звук вади) и ни не вергла. Дали е блендексот или алансерот е отиден ???
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Да прашам некој што се разбира повеќе во скутерчиња 50куб., се работи за Кивеј Матрикс не ми пали преку копчето (на курблото пали без проблем), кога натиснам прави само чак(буквално таков звук вади) и ни не вергла. Дали е блендексот или алансерот е отиден ???
Провери го алансерот. Отвори го и провери го бендексот. Бендексот прави 2 проблема или е заглавен и прави овака како што кажуваш или има скршени зупчаници и прескакува.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Да прашам некој што се разбира повеќе во скутерчиња 50куб., се работи за Кивеј Матрикс не ми пали преку копчето (на курблото пали без проблем), кога натиснам прави само чак(буквално таков звук вади) и ни не вергла. Дали е блендексот или алансерот е отиден ???
Обично личи акумулатор на ладно време ;), почни од него.
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Кога палиш преку акумулатор(преку копчето) вергла нешто има звук?
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Кога палиш преку акумулатор(преку копчето) вергла нешто има звук?
Не вергла, туку се слуѓа само звук значи буквално ЧАК звук

Обично личи акумулатор на ладно време ;), почни од него.
всушност прашањето ми е дали некој знае дали е блендексот или алансерот пошто за да го извадам алансерот треба многу да отварат скоро се да извадам, додека пак блендексот ми е достапен веднаш да го извадам
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Не вергла, туку се слуѓа само звук значи буквално ЧАК звук


всушност прашањето ми е дали некој знае дали е блендексот или алансерот пошто за да го извадам алансерот треба многу да отварат скоро се да извадам, додека пак блендексот ми е достапен веднаш да го извадам
Хммм е може да и тоа и тоа, убаво си проценил ... Е сега ако бендексот е заглавен ке даде таков звук ... Ако бендексот има скршени запци а исправен е алансерот ке слушнеш звук како бендексот врти у празно ( свиркав еден звук е - буквално фиииуууу прави ) или нешто како мелење и ситно тропкање и несака да фати на замаецот за да запали ... Е сега најпаметно ке ти биде да почнеш од тоа што ти е полесно за работа да провериш и ако не е тоа тогаш да идеш на потешкото... Ја типувам на бендекс ...
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Кој ауспух го препорачувате за Hamachi Baotian и што да сменам мо машината што одговара подобро со него за подобри перформанси?
 
Член од
28 октомври 2007
Мислења
766
Поени од реакции
256
Да не знае некој каде можам да најдам визир за Renger , се јавив во Хамачи во штип не им носеле...
 
Член од
2 март 2013
Мислења
10
Поени од реакции
0
Имам Garelli GSP 50 како да сменам брзината да ја покажува во Km/h а не во mph , нема ни едно копче.. кој дел да сменам за да влече повеќе и побрзо да оди? И како да го подигнам седиштето одпозади треба ли некој дел да се стави на амортизерот ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom