Скутерчиња: Се за и околу нив

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
Еј од кога не сум ги слушнал овие муабети... :)
Целиот труд и потрошени пари ќе ти се сведат на едно "кратко али слатко".
еее мене тоа ме мотивира кратко али слатко :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
еее мене тоа ме мотивира кратко али слатко :)
Епа најкратко е да си купиш културен мотор со 4 цилиндри. А богами и најслатко. Тек тогаш можиш да размислуваш за фризирање.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Епа најкратко е да си купиш културен мотор со 4 цилиндри. А богами и најслатко. Тек тогаш можиш да размислуваш за фризирање.
Со културен мотор со 4 цилиндри може буквално да биде "кратко" :icon_lol:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ми сецка гаста додека не е загреан 100-200метри. Посебно сега кај што е по 10 степени надвор. Летото се дешаваше еднаш да сецне ама ништо страшно.
Ова се дешава само кога е ладен, после си работи тип топ. Иначе пред некое време малце ја збогатив смесата, ми гушеше на угорница со двајца, сега нема гајле и од тогаш се јави ова сецкањево на ладно малце почесто.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ми сецка гаста додека не е загреан 100-200метри. Посебно сега кај што е по 10 степени надвор. Летото се дешаваше еднаш да сецне ама ништо страшно.
Ова се дешава само кога е ладен, после си работи тип топ. Иначе пред некое време малце ја збогатив смесата, ми гушеше на угорница со двајца, сега нема гајле и од тогаш се јави ова сецкањево на ладно малце почесто.
Тоа значи веќе да го паркираш во гаража/подрум до наредна сезона
не зезај ладно е за мотор, сега му треба повеќе време да загрее и нормално е тоа јбг и на него му е ладно :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Тоа значи веќе да го паркираш во гаража/подрум до наредна сезона
не зезај ладно е за мотор, сега му треба повеќе време да загрее и нормално е тоа јбг и на него му е ладно :)
За кратки релации го вадам, ме мрзи кола да ваѓам :) Но сега одкако паднаа температуриве под 10 жива болест е, планирам да го спаковам за наредна сезона.
Има некоја процедура за зазимување?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
За кратки релации го вадам, ме мрзи кола да ваѓам :) Но сега одкако паднаа температуриве под 10 жива болест е, планирам да го спаковам за наредна сезона.
Има некоја процедура за зазимување?
Има да ама јас од тоа немам ништо направено на триве мои скутерки :):):)
ќе им ги извадам само акумулаторите друго ништо не правам преку зима, имав проблем со едниот летово да го запалиме ама го зачистивме карбураторот, повлекување бензин (орално) :) после тоа сменив свеќица и верглање поврзан со кабли на кола ... и запали
ако несакаш да се замараш пали го на недела еднаш барем на курбла

додуша мене кога беше нов првите 2 години не правеше проблем кога ќе дојде сезона да запали ама еве третава направи

еве видео има 2 дела, види ќе најдеш и нешто друго
http://www.youtube.com/watch?v=SoYe3pkw0bo
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Има да ама јас од тоа немам ништо направено на триве мои скутерки :):):)
ќе им ги извадам само акумулаторите друго ништо не правам преку зима, имав проблем со едниот летово да го запалиме ама го зачистивме карбураторот, повлекување бензин (орално) :) после тоа сменив свеќица и верглање поврзан со кабли на кола ... и запали
ако несакаш да се замараш пали го на недела еднаш барем на курбла

додуша мене кога беше нов првите 2 години не правеше проблем кога ќе дојде сезона да запали ама еве третава направи

еве видео има 2 дела, види ќе најдеш и нешто друго
http://www.youtube.com/watch?v=SoYe3pkw0bo
Чоперчето што го имав така го оставав, ниту го палев па на 2-3 верглања палеше на пролет. Мада јас го чувам во затворена просторија, мислам нема да има проблем. Скутеров на 2-3 степени го запалив и ниту еднаш не завергла пред некоја вечер.
 
M

Mamba.

Гостин
Зошто обртајте на моторот не ми ги покажува ?



Вакво имам..




Тоа од десната страна празно е каа на сликата..иначе вртат обртајте и саатот го кажуваше..палам моторот си работе
 

R1K0

the chosen one
Член од
7 јули 2012
Мислења
116
Поени од реакции
42
Зошто обртајте на моторот не ми ги покажува ?



Вакво имам..




Тоа од десната страна празно е каа на сликата..иначе вртат обртајте и саатот го кажуваше..палам моторот си работе
тоа од десната страна не ти работе уопште или само обртаите не ги кажува?ако не работе може да се жичките или ако ти е изведен акумулаторот не работе
 
M

Mamba.

Гостин
Го извадив акумулаторот и утре дента пак го ставив и тогаш приметив дека ништо не покажува..работе мислам..вечерта свете плаво ама само тоа не ги кажува ни обртајте ни саатот
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
53
Поени од реакции
5
Да не знае некој каде би можел да најдам заден спојлер со штоп светло и таа задната црна пластика (регистрацијата што стои на неа) за Honda Dio AF 34/35 скутерче?? Еве слика да видите на што мислам :) Spoiler Honda.jpg
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Да не знае некој каде би можел да најдам заден спојлер со штоп светло и таа задната црна пластика (регистрацијата што стои на неа) за Honda Dio AF 34/35 скутерче?? Еве слика да видите на што мислам :)
Си го возел на едно изгледа :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom