Скопје - има ли вишок на станови?

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.225
Поени од реакции
35.845
Што е поентата на темата?

За што се дискутира?
Па ваљда за тоа дали има вишок на станови, дали многу згради се направија и дали може по такви цени да се продадат.

Не сфаќам само зашо на почеток за малку темава не отиде во Скопје vs „провинција“ насока кога мислам дека не е тоа целта.. :)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Што е поентата на темата?

За што се дискутира?
Нема дискусија. Анчо сака да каже нешт за новата слика на Скопје...;)
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 19:10 ---
Па ваљда за тоа дали има вишок на станови, дали многу згради се направија и дали може по такви цени да се продадат.

Не сфаќам само зашо на почеток за малку темава не отиде во Скопје vs „провинција“ насока кога мислам дека не е тоа целта.. :)
Грешка си. Токму тоа е целта на темата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не се дискутира овде, овде се вреѓа за тоа кој од каде е и каде оди и каде се преселил и зошто...
А тоа.

Анчо пак го тупи значи.

Анчо, жити еврејското маало и старата железничка, дај бе олабај не малку. Кога ќе им се правиш стар Скопјанец на деца од 18-22 години, навистина е дегутантно.

Аман веќе...
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Се градат.... во расадник кисела вода цена на квадрат е над 1200 евра, а навечер смрди канализацијата преоптоварена е. Значи се изградени ефтино се продаваат скапо, и на крај нив се им е исплатено, а тоа што ќе остане празно кога и да се продаде не се во загуба.

А тоа за луѓе што се доселуваат во Скопје? Симнете се на земја што го замислувате Скопје? Што мислите дека мислиме кога од било која причина доаѓаме да живееме тука? Најобичен главен град е, најнормално е луѓето да доаѓаат тука ако најдат работа или ако немаат услови за живот кај што се наоѓаат. т.е. беше најобичен главен град кога се доселив.... сега со 2014 е најобична смешка сосе вас умислените како главен декор, цреша сте на тортата наречена Скопје 2014
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.225
Поени од реакции
35.845
Грешка си. Токму тоа е целта на темата.
Ондак не е во ред тоа. Ако ја дискутираме да ја дискутираме од економски аспект.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.714
Поени од реакции
22.215
Мене баш ме радува.......
Нек им заглават тоа парите крадени на дебелоглавите.......
Сељандурите и така окупираа, у шатори ќе спијат ако треба......него на нео-кваиз-капиталистички свињи чифлиганци, азманци да им испозаглават тоа парите нечесни, па ако дојде некој здраворазумен, све тоа да национализира и да подели на сиромашен чесен народ......
Едно време и тоа се направи па еден бравар и соработниците стигнаа до Ролс Ројсови, вили, јахти, швалерки, вонбрачни деца и доведе до една плејада ментално инвалидизирани паразитни лица кои мислат дека така бивало тоа-Бодни прчка, пиј вино што би рекле од Тиквешијата.

Пазарот ја диктира цената. Никој со сила не ве тераше да купувате по 1200 евра квадрат ама купувавте, па и јас да сум властодршник нема да сум будала за поевтино да го продавам кога има будали кои ќе ми платат поскапо. Ова ме потсети на една епизода од Саут Парк кога сакаа да ја откријат мрачната сила со која Вол Март е толку успешен. Значи веќе изгледа на прсти се бројат сељаците од провинција (мирни и јас сум еден од вас) кои сеуште немаат стан, а нормално базични работи како испитување на пазарот се научна фантастика за инвеститорите кои да не заборавиме од кој систем по кој вие плачипикарите се излезени, од кои пола се полуписмени а пола завршиле економски со предмети како марксизам и планирана економија courtesy исто така на претходниот систем кој нудел цврсто модерно образование и кој ни донел вакви чесни еснафски кадри.
Сељаци, стрпете се уште малку под кирија и покријте се дека сте 38 годишни пост дипломци во Кузман, па можеби, само можеби, за некој близок период мнозинството ќе сфати дека нема сфрха во купување на 50-квадратен стан кој нивните внуци ќе треба да го доисплатат, или поверојатната верзија дека мнозинстово ќе се испозаебе да искупи по најскапо и можеби ќе паднат цените на станот отпосле кога ќе станете вие малцинство. А може и да гласате за ВеМеРетО, па со склопен брак да добиете некое станче, добро плус ќе треба тука и по некоја плаката и по некој роуд трип низ Македонија со гага сендвичи. Ако сте стари и раселени лица од Мориа, Мордор, Ајзенгард и Харачинас каде што веќе владеат орките, ондак tough luck нема плачење, вие си имате вторник, петок и сабота гага автобуси.

Даве, не е за тебе постот, донт бери гајле.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Чичко Анчо започна тема за премногубројноста на становите во Скопје...
За Скопје баш и не сум во тек, но од тоа што го знам - има! Има ненаселени празни станови...ги има доста, исто како и во Струмица на пр.
Си има урбана мафија во секој град која си менува ГУП-ови и ДУП-ови по свое, си гради и си продава...
Се гради и каде треба и каде не треба.
Убаво е да се купи недвижност. Капитал е.
И јас би си купил стан во Скопје, зошто да не? Не за да живеам во Скопје, скраја да е :) Никогаш не се навикнав таму да живеам, а живеев 5 години како студент.
Би бил еве некогаш децата ако студираат во Скопје, или да го издавам.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Анчо запнал со градењево на згради во Скопје демек само таму се гради и се од внатрешноста ги купуваат, па оди прошетај и во другите градови ќе видиш во последниве 4-5 години колку нови згради се изградени или се градат.. едноставно е има капитал луѓето си купуваат недвижности што и не е лоша варијанта наместо парите да ти лежат во банка. И така тој што има ќе си купува а ти продолжи да плачеш дека овие од провинција ти купуваат станови во “твоето“ Скопје кое го наследи од татко ти..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom