Ситни колачи

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од The`bItCh, 6 февруари 2006.

 1. faraon

  faraon БОГ

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  10.986
  Допаѓања:
  686


  Обожавам мачмалоу...Си го препишав рецептот..
 2. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  4.950
  Допаѓања:
  7.080
  Рафаело бомбици

  Потребни состојки

  - 200 гр. мелени бисквити
  - 150 гр. кокос
  - 100 гр. лешници
  - 200 гр. маргарин
  - 100 мл. млеко
  - 400 гр. шеќер во прав

  Подготвување

  Во сад на шпорет го ставате маргаринот да се растопи.Откако ќе се растопи, го додавате шеќерот во прав. Оставате да се залади-да биде млака смесата и потоа додавате 100 мл. млеко.
  Мелените бисквити ги мешате со 100гр. кокос и ја додавате смесата од маргарин, млеко и шеќер во прав.Мешате додека да добиете еднолична смеса и потоа ја ставате во фрижидер малку да се олади - 30 мин.
  Потоа во секоја од бомбиците ставате по еден лешник и ги валкате во останатиот кокос.

  Брз, лесен, вкусен и ефтин рецепт.
  Излегуваат околу 50 бомбици од оваа смеса.:pipi:
  На Srcee му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Divider

  Divider Seraphim

  Член од:
  24 февруари 2005
  Мислења:
  27.818
  Допаѓања:
  2.968
  Nekoj se sprema za svadba???
  Hahahahahaha!

  A znae nekoj kako se spremaat Mozart kugli?
 4. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  4.950
  Допаѓања:
  7.080
  Еве ти

  - 200 гр. мелени ореви
  - 200 гр. чоколада
  - 1 лажица мармалад од кајсии
  - 200 гр. шеќер во прав
  - 1 јајце
  - 2 лажици рум
  - зашеќерени цреши


  Во поголем длабок сад се ставаат мелените ореви и шеќерот во прав и се промешува.На ситната страна од рендето ја рендате чоколадата и ја додавате во садот заедно со румот, мармаладот и белката од јајцето. Мешате додека смесата не се соедини. Потоа земате од тестото и смесата ја расплескувате на едната рака. На средината ставате една зашеќерена цреша. Потоа со двете раце формирате топка со големина на орев и ги валкате во шеќер.


  Чоколадни бомбони со вишна (Griotte)

  Потребни состојки:
  - 3 чоколади за готвење
  - 1 маргарин (кристал)
  - 150 гр. шеќер во прав
  - вишни што стоеле во вишнова ракија
  - хартиени корпи за бомбици


  Подготовка:
  Во длабок сад на тивок оган го ставате маргаринот да се растопи, заедно со чоколадите и шеќерот во прав. Мешате постојано за да добиете погуста смеса. Со помало лажиче ги полните корпиците до пола, па ставате една вишна (без семка) и повторно ставате од смесата. Одозгора може да ставите сецкани ореви или чоколадни мрвици.
  Вака подготвените бомбони, оставете ги еден час во фрижидер.


  Бомбици со кикирики
  Потребни состојки:
  - 200 грама Шеќер
  - 100 грама Чоколадо
  - 80 милилитри Млеко
  - 100 грама Маргарин
  - 200 грама кикиритки
  - 200 грама Бисквити

  Подготовка:На пареа растопете ги чоколадото и шеќерот, а потоа додајте ги изронетите бисквити, кикириките и млекото.
  Во разладената смеса додајте го маргаринот. Убаво измешајте ја смесата и формирајте бомбици, кои ќе ги ставите во хартиени корпички.
 5. HITCH

  HITCH Гостин

  Ова е убав рецепт :vozbud: :smir:
 6. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  4.950
  Допаѓања:
  7.080
  Да и многу брзо се прави :)
 7. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  22.708
  Допаѓања:
  21.520
  :aplauz:
  Ti znas sitan kolac
  da napravis

  vanila cimet i orasi
  kad vatra dodje na pola tri

  Ti dodajes na zumance
  od meseca
  pola kasike polena


  На makedonka1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Довичински

  Довичински TheTruth

  Член од:
  8 февруари 2009
  Мислења:
  3.540
  Допаѓања:
  680
  Ах еклерчињата ми го праат меракот, мњам, мњам...
 9. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  4.950
  Допаѓања:
  7.080
  Сникерс колач

  Потребни состојки
  - 300 гр. шеќер
  - 250 гр. маргарин
  - 50 гр. чоколадо за готвење
  - 400 гр. кршени бисквити
  - 300 гр. несолени печени сецкани кикирики
  - 250 мл. млеко
  - 200 гр. чоколадо за готвење (за глазура)

  Подготовка:
  Во тенџере на оган го ставате шеќерот, млекото, маргаринот и чоколадата 50 гр. да се растопат. Откако ќе се растопат и соединат намирниците, го тргате тенџерето од оган и оставате да си излади 15-20 мин. Потоа ги додавате бисквитите и 250гр кикирики. Оваа смеса ја ставате на кутија за колачи и правите правоаголна форма. Оставате неколку часа да се излади во фрижидер и потоа одозгора ставате уште 50 гр. сецкани кикирики и 200 гр. растопена чоколада за готвење.
  Повторно вратете го колачот во фрижидер да се стегне чоколадата и после тоа сечете правоаголници со дебелина од 2 цм :pipi:
  На Грејвдигер му/ѝ се допаѓа ова.
 10. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  22.708
  Допаѓања:
  21.520
  ushte 1 slikichka da staveshe :raz: shtom nema step-by-step -objasnuvanje
 11. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  4.950
  Допаѓања:
  7.080
  [​IMG]
  Во подготовка, мислам дека е убаво објаснето :pipi:
 12. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  22.708
  Допаѓања:
  21.520
  Thank you so much for posting this recipe!:smir:
  ali ako imash neshto so povekje filovi - bi bilo extra :helou:
 13. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  4.950
  Допаѓања:
  7.080
  Домашни Ferrero Rocher

  Потребни состојки:
  - 150 гр. лешници претходно испечени на 180 с. 8-10 мин.
  - 100 гр. лешник наполитнки
  - 200 гр. Нутела
  - 150 гр. чоколадо за готвење
  - 4-5 лажици зејтин (за сјај на растопена чоколада за готвење)
  Подготовка:
  Во искршените наполитанки се додаваат сечканите лешници и нутелата и се меша со раце де се поврзат ( ако е многу мека смесата се остава во фрижидер малку да се стегне ). Се зема по една лажичка и се обликуваат бомбици. Се оставаат да се стегнат, па се потопуваат во растопено чоколадо за готвење и се ставаат во хартиени корпички.
  [​IMG]
  budaletinka_r, Acohipmk, Srcee и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Nymphadora

  Nymphadora Емоцинално незрело џубре

  Член од:
  2 февруари 2009
  Мислења:
  992
  Допаѓања:
  1.670
  Во кижичево ми се пишани само како посни колачи... ако во меѓувреме некој ги познае и знае како правилно се викаат нека ми пише.

  1кг брашно
  1 квасец
  1 прашок за печиво
  4 шољи (за кафе) зејтин
  2 шола вода

  Во сад се ставаат 4 шољи зејтин и 2 шола вода да зовријат неколку минути. Се трга настрана да биде млако.
  1кг брашно, 1 стасан квасец и 1 пециво се замесува заедно со водата и се прави средно тесто. Се одмара тестото 5-10 минути. Откако ќе потстаса се сука кора 1 прст дебела, се вадат со поголема чаша кругови, се филуваат. Се собираат нагоре страниците како цвет, се ставаат на претходно намрсено тавче и се печат на 200 С.

  фил: 1кг рендани јаболка,исцедени,150-200гр шеќер, 150гр сецкани ореви.
  Ако не сакате или немате време да правите фил, може да земете готов џем од кајсии или било што по ваш вкус и да додадете плус ореви.

  Од кога ќе ги извадите од рерна уште додека се топли валкајте ги низ шеќер во прах.
  На PillowQueen, makedonka1985 и Acohipmk им се допаѓа ова.
 15. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  4.950
  Допаѓања:
  7.080
  Пошо иде Нова година, не е лошо да споделиме по некој рецепт за ситни колачи :D

  Зрна кафе

  Потребни состојки:
  - 250 гр. шеќер
  - 75 мл. вода
  - 125 гр. маргарин
  - 100 гр. ореви
  - 100 гр. мелени бисквити
  - 80 гр. + 100 гр. чоколада за готвење
  - 1-2 лажички кафе (македонско или нес по избор)
  - 3 лажици зејтин

  Подготовка:
  Во сад на шпорет ставете го шеќерот заедно со водата 3-4 минути да проврие и да се растопи. Тргнете од шпорет и додајте ги маргаринот и 80 гр. чоколада за готвење и мешајте додека не се растопи. Истурете ги мелените ореви, бисквитите и кафето, па мешајте додека да се соединат состојките. Кога ќе се излади смесата формирајте топчиња со големина на орев и со помош на чепкалка хоризонтално поставена направете вдлабнување по средината на топчињата за да добиете облик на кафе. Оставете ги убаво да се изладат, а потоа направете глазура од 100 гр. стопена чоколада за готвење со 3 лажици зејтин, па секое зрно кафе потопете го во глазурата и повторно со чепкалка направете вдлабнување.
  [​IMG]


  Тоблероне

  Потребни состојки:
  - 300 гр. чоколада за готвење
  - 150 гр. мед
  - 100 гр. бадеми

  Подготовка:
  Чоколадата растопете ја на пареа, па додајте го медот и сецканите бадеми. Убаво измешајте и смесата сипете ја во триаголен калап за колачи обложен со свежо фолија. Оставете да се излади во фрижидер и после тоа уживајте :)
  [​IMG]

  На Nymphadora и @cool@ им се допаѓа ова.

Сподели преку: