Синдром "The smartest person in the room"

Член од
27 октомври 2015
Мислења
1
Поени од реакции
3
Имам завршено високо образование, редовно вработен и релативно финансиски независен. Не знам дали да го наречам проблем она што ми се случува.
Имено, отсекогаш сум имал голем афинитет кон читање книги, списанија, дневни весници... Последните неколку години, односно година две пред завршување на средно училиште ми се јави некоја посебна желба за истражување, добивање многу знаење преку читање, како и тоа дека сакам да бидам најдобар во се'. Заради задоволување на својата глад за впивање нови знаења пред неколку години се запишав на курс по странски јазици.
Проблемот е тоа што понекогаш ова ми создава проблеми. Имено, поради тоа што сакам да постигнам се' мислам дека ми се руши пред очи социјалниот живот.
Што треба да превземам?
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Да најдеш work-life balance. или во твојот случај education-social life balance.
Next please.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.351
Поени од реакции
5.008
Не може две лубеници под една мишка....
Терај со тоа што повеќе те исполнува, а социјалниот живот ти се руши затоа што немаш компатибилна средина со која ќе разменуваш искуства....Тоа е поготово тешко во мал град.
Совет, стреми се кон кариера и пробувај да се креваш се повисоко и повисоко....Ем ќе бидеш преокупиран со тоа ем ќе ти се отвараат нови познанства па ќе менаџираш ситуација.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
Фати си женска постојано ќе те бара за шетање нема да имаш време за читање и ќе те размрда социјално, сексуално а богами и финансиски.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имам завршено високо образование, редовно вработен и релативно финансиски независен. Не знам дали да го наречам проблем она што ми се случува.
Имено, отсекогаш сум имал голем афинитет кон читање книги, списанија, дневни весници... Последните неколку години, односно година две пред завршување на средно училиште ми се јави некоја посебна желба за истражување, добивање многу знаење преку читање, како и тоа дека сакам да бидам најдобар во се'. Заради задоволување на својата глад за впивање нови знаења пред неколку години се запишав на курс по странски јазици.
Проблемот е тоа што понекогаш ова ми создава проблеми. Имено, поради тоа што сакам да постигнам се' мислам дека ми се руши пред очи социјалниот живот.
Што треба да превземам?
Ова твоево така ,,понаучно" се вика конфликт/судир на улогите. Тоа претставува кога сакаш истовремено да извршуваш повеќе улоги/активности, а притоа и сите подеднакво успешно да ги извршуваш. Но бидејќи тоа е невозможно и може само да ти направи неуспех кон сите подеднакво, решението е во тоа да избереш една улога/активност како главна, а другите да ти бидат како споредни или што би се рекло, хоби.

Па твоето решение на проблемов е да и дадеш преднос на главната улога, т.е. социјалниот живот. Животот е навистина краток и вреди да се живее. Сите оние знаења, книги, информации......, можеш да ги научиш/запознаеш кога ќе имаш премногу слободно време, но животот неможеш да го вратиш назад во времето. Затоа дај му предност на социјалниот живот, а потоа и на сите оние други работи кои тебе би ти биле еден вид хоби.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.332
Поени од реакции
79.088
Да најдеш work-life balance. или во твојот случај education-social life balance.
Next please.
кажи му отворено кое е тоа место кај шо ќе најде баланс
не мора да заобиколуваш
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
кажи му отворено кое е тоа место кај шо ќе најде баланс
не мора да заобиколуваш
Тоа не е место туку градење на рутина и отвореност постојано да се вклучуваат нови работи во животот. Инаку немам постигнато таков баланс за да давам конкретни совети.
Доколку ти имаш таков баланс сподели и помогни.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Имам завршено високо образование, редовно вработен и релативно финансиски независен. Не знам дали да го наречам проблем она што ми се случува.
Имено, отсекогаш сум имал голем афинитет кон читање книги, списанија, дневни весници... Последните неколку години, односно година две пред завршување на средно училиште ми се јави некоја посебна желба за истражување, добивање многу знаење преку читање, како и тоа дека сакам да бидам најдобар во се'. Заради задоволување на својата глад за впивање нови знаења пред неколку години се запишав на курс по странски јазици.
Проблемот е тоа што понекогаш ова ми создава проблеми. Имено, поради тоа што сакам да постигнам се' мислам дека ми се руши пред очи социјалниот живот.
Што треба да превземам?
Почни да се дружиш со луѓе, девојки бркај итн, итн. Батали ја таа твоја навика, невозможно е човек да го бидува за се.
Разбирам да се усовршуваш во одредена област, но за мене е глупост да се интересирам и проучувам се и сешто. Со тоа џабе си го губиш времето, освен ако не планираш да се пријавубаш на квиз. :D
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Имам завршено високо образование, редовно вработен и релативно финансиски независен. Не знам дали да го наречам проблем она што ми се случува.
Имено, отсекогаш сум имал голем афинитет кон читање книги, списанија, дневни весници... Последните неколку години, односно година две пред завршување на средно училиште ми се јави некоја посебна желба за истражување, добивање многу знаење преку читање, како и тоа дека сакам да бидам најдобар во се'. Заради задоволување на својата глад за впивање нови знаења пред неколку години се запишав на курс по странски јазици.
Проблемот е тоа што понекогаш ова ми создава проблеми. Имено, поради тоа што сакам да постигнам се' мислам дека ми се руши пред очи социјалниот живот.
Што треба да превземам?
Прв чекор, НЕ ги слушај советите над мене.
Тотално е возможно да имаш социјален живот и да се едуцираш. Немој ни под разно да си барал партнер/ка која што ќе те одврати од работите што ги сакаш. Напротив партнерот треба да ти биде стимул и некој кој те разбира.
А времето ќе си го организираш и ќе го имаш доволно и за двете.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Аплицирај за учество на квизови...Еден ден може да бидеш како Мирко Мијачиќ или Деан Котига.
 
П

Пе Џо

Гостин
Грешен ти е насловот.

Smartest Person in the Room Syndrome
The smartest person in the room tends to dominate meetings. They don’t let others add a word to their one-sided conversations. They have a consistent need to let others know how intelligent they are.
-Или нагалено - шупак.
-Или моментално - Јас.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Имено, поради тоа што сакам да постигнам се' мислам дека ми се руши пред очи социјалниот живот.
Што треба да превземам?
Со оглед на тоа што немаш вистински проблеми, нека се руши социјалниот живот и обиди се да го задржиш на ниско ниво, just barely hanging.
And you'll be fine.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Треба малку повеќе да попуштиш пред социјалните фигурации.
Дај им предност на тие што се понепаменти од тебе да се изразат во твое име, направи сплетка, ќе сфатиш дека си во исти говна со сите само ве дели социјалниот статус а мислам дека токму таа точка ( социјален статус ) те јебе во принцип.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom