Се' за воздушни пушки

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
16godini imam dali mozam so 16god da koristam v.puska ili da ja zemam preku roditel??
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
- потребно е да биде активен член на ловечко или стрелачко друштво и да има потврда за положен ловечки испит, односно потврда дека е активен член на стрелачко друштво.
Е сега ова не ми е јасно треба да извадам потврда дека сум активен член на некое друштво ели и потврда дека имам положено ловечји испит дека во точкава има едно односно ако се разбира некој повеќе нека каже, иначе ми треба за сигнален пиштол.
 
Член од
10 јануари 2013
Мислења
17
Поени од реакции
5
16godini imam dali mozam so 16god da koristam v.puska ili da ja zemam preku roditel??
ке мораш преку родител дека не си полнолетен со лична карта само и пушка што е под 200 метри во секунда излезна брзина и е со калибар 4.5мм(.177 inch) сепак доволно јака за пукање во мета до некои 15-ина метри
--- надополнето: 12 декември 2013 во 09:05 ---
- потребно е да биде активен член на ловечко или стрелачко друштво и да има потврда за положен ловечки испит, односно потврда дека е активен член на стрелачко друштво.
Е сега ова не ми е јасно треба да извадам потврда дека сум активен член на некое друштво ели и потврда дека имам положено ловечји испит дека во точкава има едно односно ако се разбира некој повеќе нека каже, иначе ми треба за сигнален пиштол.
а мислиш дека на некој друг му е јасно ??? или на оној што го смислил законот или пак на оние што го изгласале ??? дали мислиш дека воопшто и го прочитале ? мене лично не ми се верува затоа што не би бил изгласан :)
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Здраво , сакам да купам воздушна пушка некаде до 6000ден. со преднишан или двоглед како се вика, дали може да најдам за толку пари..? слушнав дека во бг. имало за тие пари добра пушка е сега колку е точно не знам ..? некој совет да споделите каква пушка марка и тн не ми се познати тие работи . поздрав и фала ви .
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
15
Поени од реакции
3
Здравоо! Јас сум нов на форумов се надевам дека пишувам на вистинското место:)
Сакам да прашам дали има некој воздушна Norica Dragon 5.5 i dali e zadovolen od nea??
Jas ja kupiv nova od bitola i posle 3 ispukani pakovcina nakako ko da oslabna koristev Gamo Hunter 1g диаболи.
Кршеше пивско шише од 6-7м а сега и од 20см нејке да чуе од истото шише.
Кажвете решение!!
Поздрав!
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Здравоо! Јас сум нов на форумов се надевам дека пишувам на вистинското место:)
Сакам да прашам дали има некој воздушна Norica Dragon 5.5 i dali e zadovolen od nea??
Jas ja kupiv nova od bitola i posle 3 ispukani pakovcina nakako ko da oslabna koristev Gamo Hunter 1g диаболи.
Кршеше пивско шише од 6-7м а сега и од 20см нејке да чуе од истото шише.
Кажвете решение!!
Поздрав!
Смени го федерот, нема друго, ке биди ко нова
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Каде има клубови за стрелање со пушка/пиштол,воздушни и со боева ? видов за Стрелец мислам се викаше,но некако пушките и пиштоли се катастрофални,а тука гледам многу убави и можда и многу по моќни од тие што ги видов...некои ретардирани пушки и пиштоли имаа на сликите...ваљда оние за профи стрелање,ама мене не ми треба тоа,туку да научам основни работи во стрелање,бидејќи никогаш немам пукано освен во село од некоја си праисториска воздушна пушка :D знам дека не е за тука прашањето,ама тука има многу повеќе активност отколку на темата за стрелање...

фала.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Дали е сеуште истиот закон за воздушна пушка ? само лична карта,потврда дека си активен член на стрелачко или ловечко друштво,и во рок од 7 дена да ја пријавиш со полициска станица ?
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
15
Поени од реакции
3
Дали е сеуште истиот закон за воздушна пушка ? само лична карта,потврда дека си активен член на стрелачко или ловечко друштво,и во рок од 7 дена да ја пријавиш со полициска станица ?
Jas razbrav ama nesum siguren sega za ovie so se nad 170 m/s trebalo lekarsko uverenie da se izvajt.
a ovie sto se pod 170 m/s samo da ja prijavit vo rok od 7 dena drugo nisto i normalno 18 godini
Ama mojs i da prasas od kade so ke ja kupvis puskata
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Jas razbrav ama nesum siguren sega za ovie so se nad 170 m/s trebalo lekarsko uverenie da se izvajt.
a ovie sto se pod 170 m/s samo da ja prijavit vo rok od 7 dena drugo nisto i normalno 18 godini
Ama mojs i da prasas od kade so ke ja kupvis puskata
A dobri li se tie pod 170m/s ? I ako e samo lekarsko ne e problem...ne pravat problemi ko za lovno neli,mozes lesno da izvadis dozvola ili potvrda kako i da se vika ? I za vozdusen pistol e ista procedura ?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Дали е сеуште истиот закон за воздушна пушка ? само лична карта,потврда дека си активен член на стрелачко или ловечко друштво,и во рок од 7 дена да ја пријавиш со полициска станица ?
Не,тие појаките со над 300 излезна брзина неможеш да ги купиш со лична карта,мораш да полагаш како за вистинско оружје[DOUBLEPOST=1392675012][/DOUBLEPOST]
Здраво , сакам да купам воздушна пушка некаде до 6000ден. со преднишан или двоглед како се вика, дали може да најдам за толку пари..? слушнав дека во бг. имало за тие пари добра пушка е сега колку е точно не знам ..? некој совет да споделите каква пушка марка и тн не ми се познати тие работи . поздрав и фала ви .
Пред неколку месеци можеше да си купиш али сега математиката нема да ти биде иста,мораш да полагаш за воздушна и сите тие работи и кога ќе видиш на крај скапо ќе ти излезе,зборам за тие појаките пушки :)
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не,тие појаките со над 300 излезна брзина неможеш да ги купиш со лична карта,мораш да полагаш како за вистинско оружје[DOUBLEPOST=1392675012][/DOUBLEPOST]

Пред неколку месеци можеше да си купиш али сега математиката нема да ти биде иста,мораш да полагаш за воздушна и сите тие работи и кога ќе видиш на крај скапо ќе ти излезе,зборам за тие појаките пушки :)
А до 300-смее со лична карта само ? што би можеле да погодат,и од колкава дистанца би гаѓал мета со тие до 300 ?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
А до 300-смее со лична карта само ? што би можеле да погодат,и од колкава дистанца би гаѓал мета со тие до 300 ?
Тие што се до 200 излезна брзина можеш да ги земеш само со лична карта не ти треба лекарско и фала богу дека се добри,мене ако ме прашуваш повеќе ти се исплати да си земеш до 200 излезна брзина ради тоа што за овие појакиве имаш многу давачки и повеќе документи и заебанции,е сега освен ептен ако сакаш да купиш некоја со над 300 излезна брзина,ако имаш многу мерак на таква спремај се да се расфрлаш со пари нема што друго :) ако си заинтересиран за под 200 излезна брзина не избрзувај јас ќе те упатам на добро место каде што ќе си земеш добра воздушна :) зборувам од лично искуство и од искуство на многу мои пријатели.
 
Член од
10 јануари 2013
Мислења
17
Поени од реакции
5
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=1120850 6-24х50
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=1120866 3-9х40
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=1120946 4х32
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=1115655 држачи
имам неколку нови оптики некој ako сака евтино ги давам
топ се и имам и едноделни држачи (dampa mount) екстра квалитет :cuc: со амортизер што ги штити оптиките од повратниот удар на најјаките спрингери како што се HATSAN итн...
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Јас користев Norica Atlantic Scope 305 m/s и бев многу добар стрелец имав просек на 50 м 9.4 пушката беше неверојатно моќна далекометна и исклучително опасна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom