Семинарски, состави, есеи, задачи

Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Има и македонски ама само во хард копи, ако е на српски, таман и решени ти се.

Ако можеш во библиотека да ја најдеш Збирка задачи по Физика за I и II клас за средно образование од Ѓ. Ивановски, издание 1990. Одлична е.

А што ти треба од оптика, геометриска оптика?

Мора да се научиш да следиш литература на странски јазици, оти многу сме сиромашни со македонски изданија. :)
Да де, ми требаат за: Електричество(се' што е повразно се електрониката како кондензатори, отпорници, количество електричество, топлини со грејачи) и геометриска оптика. Од овие две теми ако имаш. Исто така и нешто од осцилации и бранови. Дали имаш веќе готови задачи од наведените теми или да си барам од линкот што ми го прати?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Да де, ми требаат за: Електричество(се' што е повразно се електрониката како кондензатори, отпорници, количество електричество, топлини со грејачи) и геометриска оптика. Од овие две теми ако имаш. Исто така и нешто од осцилации и бранови. Дали имаш веќе готови задачи од наведените теми или да си барам од линкот што ми го прати?
Еве ти задачи геометриска оптика. Погледај и тука .

Овдека имаш комплектна збирка по физика.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Еве ти задачи геометриска оптика. Погледај и тука .

Овдека имаш комплектна збирка по физика.
Последниот линк има најдобри задачи. Почнувам од нив да решавам.
Едит: Сите линкови се со добри задачи. Првите два линка се од истатра збирка така? Иначе почнувам од овие да решавам. Поздрав.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Последниот линк има најдобри задачи. Почнувам од нив да решавам.
Едит: Сите линкови се со добри задачи. Првите два линка се од истатра збирка така? Иначе почнувам од овие да решавам. Поздрав.
Па во последната воглавно се опфатени сите задачи од општа физика 1 и 2. Слични задачи имаш во таа збирката на македонски од Ивановски.

Поздрав и со лесно. ;)
 
Член од
21 април 2013
Мислења
9
Поени од реакции
1
Dali nekoj znae kade bi mozela da najdam informacii vo vrska so temava : Анализа на движењето на Бугарскиот Берзански Индекс (SOFIX) и Српскиот
Берзански Индекс (BELEX) blagodaram :)))
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Па во последната воглавно се опфатени сите задачи од општа физика 1 и 2. Слични задачи имаш во таа збирката на македонски од Ивановски.

Поздрав и со лесно. ;)
Ја немам таа збирка од Ивановски. Која е таа збирка? Јас имам само од Иван Стојанов и од Александар Котевски што излезе на дфрм(друштво на физичари)
 
Член од
22 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да не знае некој каде може да најдам есеј на темата ''The Internet is one of the most important means of communication nowadays''?
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
110
хелппппп ми треба кратка содржина од Албер Ками - Недоразбирање .... плсс .... има ли некој .. :/
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Ја немам таа збирка од Ивановски. Која е таа збирка? Јас имам само од Иван Стојанов и од Александар Котевски што излезе на дфрм (друштво на физичари)
Има и од Д-р Ѓорѓи Ивановски професор на ПМФ. Чинам плава и беше корицата.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Има и од Д-р Ѓорѓи Ивановски професор на ПМФ. Чинам плава и беше корицата.
Добро, а имаш ли некои задачи ама на англиски јазик. Гуглам никако да најдам.
 

the.cute.one :)

Some people eat to live , i live to eat <3
Член од
15 септември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
14
Форумџии ми треба помош! Имам писмена работа по македонски на тема Преродбата во Македонија преку делата на Константин и Димитар Миладинов, Рајко Жинзифов, Г.Прличев итн. Ако има некој состав или барем вовед или некој мал дел пратете :D Благодарам! :):icon_lol:
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
811
Поени од реакции
510
Dokolku moze nekoj da mi prati ili napise esej za Skrzavec od Tit Plaut, mi treba za utre. Blagodaram odnapred.
 
Член од
30 август 2009
Мислења
578
Поени од реакции
211
Теми и мотив пиреј и теми и мотив црно семе ?
 
Член од
18 август 2010
Мислења
45
Поени од реакции
7
Ајде бе луѓе нешто за
Пиреј
Големата вода
пустина
црно семе
Се што ке дадете ми е плус ајде плс...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom