Семеен ручек!

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Скоро секој трет ден иаме.

И се церекаме, зошто мајка ми смешно држи прибор, татко ми срка и испушта звуци дур јаде, сестра ми јаде со колено на брада...
Ја пишувам за истото o_O
И се забављаме, прав ритуал е.
Среќна сум што е така.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.861
Поени од реакции
7.088
Не . не . не
Само недела мајка ми и татко ми се слободни и јас и брат ми истотака и имаме шанса за еден семеен ручек барем еднаш во неделата ако не повеќе:)

Мајка ми готви татко ми ја приготвува масата јас си го ладам на пц и чекам повик од нив :D
хмм брат ми често е каран од страна на татко ми заради неговите глупави навики кога седи на маса и тоа е .
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
На недела сите бевме слободни и се собиравме на семеен ручек.

Смешни ситуации немаше од типот на тие погоре, кај нас знаат да ракуваат со прибор добро.Мислам дека ке ми недостига тоа.
 
K

kalimer0

Гостин
Последен семеен ручек 1970...
Секогаш јадам сам
 

Chanel

I feel like a tiny bird with a big song!
Член од
22 мај 2011
Мислења
478
Поени од реакции
307
Скоро секој ден сме собрани цело семејство заедно на ручек, не ко традиција туку повеќе како навика. Мајка ми е таа која што готви, јас и сестра ми ја подготвуваме масата, а татко ми е задолжен за пијалокот. Најчесто разговараме за ситници, као што викаме ние "банални работи" (пошо семејниот ручек не е баш за сериозни муабети), а атмосферата е на задоволително ниво. :)
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Се случува , обично ја го приготвувам :)
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
semeen rucek se slucuvase sekoja sabota i nedela porano, sabotite obicno doma, a nedelite kaj baba mi i dedo mi pa ke se soberese cela familija tetka,tetin,vujko,vujna,moite i decata se razbira i toa se odrzuvase kako tradicija dodeka bese ziv dedo mi i dodeka bevme nie (decata) pomalecki, ama sega e retkost... obicno koga ke sum doma (bidejki poise ne sum doma otkolku sto sum) se trudam da organiziram takvo nesto bar ednas u mesec :)
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.021
Поени од реакции
2.059
Семеен Ручок - јок..
Пред 1/2 години да..Сега јадам сам или со мајками / и моите 2 браќа :(
Можеби следните години ке биди пак..би бил среќен.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Последно пред 40 мин.Инаку без некое правило,некогаш еднаш во 10 дена.Некогаш 2-3 дена по ред.Зависи од ситуација.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Се поретко и поретко, за жал .. Кој на работа, кој ова, кој она .. Само за некоја посвечена пригода може да седнеме заедно на ручек ... Порано многу почесто, сега не толку ..
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
Во недела обавезно сме заедно на ручек. А преку работниот дел од неделата многу ретко, речиси никогаш. Инаку, во недела секој својот дел. Мајка ми го прави најголемиот дел од ручекот, сестра ми салатите и некои такви ситници, а јас ја местам масата :notworthy: Обично се вртат неврзани муабети, а кога ќе почнат со нешто сериозно обавезно ми го заебуваат ручекот :pos: Кога не сум гладен ќе каснам нешто со сила, и ќе ми зборат 2 саати дека ништо не сум јадел и дека не им е гајле што сум гладен и да правам што сакам :vozbud: А ми се темни кога ќе направат нешто што не јадам, а немаш што да правиш. И ми викаат пробај од ова од она, а мене ми е се :sick: и после обавезно коментари од типот не си фер, се гледа колку ме почитуваш и такви ствари. Интересно, се на се :D
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Сакам да генерализирам ( иако по природа не сум таков) значи делењето на трпезата со некој/а шо го/ја сакаш е нешо највозвишено, дефинитивно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom