Секс заради работно место или унапредување: проституција или обичен ороспилук?

Вработување / унапредување -резултат на секс со газдата...

  • ...краен неморал и предавство на себе си!

    Гласови: 44 63,8%
  • ...купување на она што ни припаѓа, кое во случајов чини само еден кондом

    Гласови: 6 8,7%
  • ...зависи од работното место...

    Гласови: 19 27,5%

  • Вкупно гласачи
    69
O

Out Boy

Гостин
Да.
Дното е допрено.
Искомплексирани идиоти во костуми што себе си се сметаат за фаци и влијателни, кои преку ден глумат посветени сопрузи и родители, кога ќе падне мракот, заради моќта што ја поседуваат, си даваат за право дека можат да сквернават тело на некој кој целиот свој живот, без ниту една дамка од морален аспект, ја градел својата кариера, давајќи и душа и разум, и срце, за да постигне нешто во својот живот.

Јас сум нерелигиозен.
Сепак заради таквите ѓубриња во костуми, ме држи вербата, дека ако постои бог, кој е праведен, ќе му суди секому според делата.

И не. Не ми е криво што постојат луѓе кои си ја продаваат душата, своето јас, својот морал, своите професионални деонтолошки вредности. Тие и така одамна душата ја трампале со злото. Криво ми е што јавноста, полека но сигурно се претвора во аморфна, скоро мртва маса од месо и коски, која не реагира на злото околу себе. А кога народот ќе го изгуби гласот, кога поединецот ќе се претопи во масата, тука е крајот на хуманизмот и цивилизацијата.

“Зошто да не легнам еднаш-два пати со шефот, ако тоа ми обезбеди унапредување во кариерата, или пак е предуслов за вработување“?

На овој беден аргумент се вадат тие што ја фрлиле сета своја гордост, сето свое ЈАС, сета своја душа, под скапите чевли на костумосаните ѓубриња кои мислат дека можат да поседуваат се’.

Како прво, би ги замолил админите, темава да не ја преместуваат во подфорумот за љубов, оти е толку валкана, што мислев да ја отворам во Канта, ама ете, не можело.

Второ, Ве молам за искрен став по темава.
Сакам да знам колку длабоко сме потонале со душите...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
“Зошто да не легнам еднаш-два пати со шефот, ако тоа ми обезбеди унапредување во кариерата, или пак е предуслов за вработување“?
Е аман, кој тоа така размислува и толку често тоа го прави што ти е толку валкана?
Имам видено разни активности меѓу колеги и колешки ради кејфови и разбивање монотонија, ама ради позиција...тоа можда има ама ептен ретко што...:toe:
за фаци и влијателни, кои преку ден глумат посветени сопрузи и родители
Ако ти е ова ради друга тема каде некои не можат да станат ни биолошки ни законски родители (хомосексуалците), зарем на тие типови не им влегува за кариера? Немогуќе.

Добро што е у чек дис аут инаку би помислил дека е стварно вака :nesvest:
 
O

Out Boy

Гостин
Е аман, кој тоа така размислува и толку често тоа го прави што ти е толку валкана?
...тоа можда има ама ептен ретко што...:toe:

Ако ти е ова ради друга тема каде некои не можат да станат ни биолошки ни законски родители (хомосексуалците), зарем на тие типови не им влегува за кариера? Немогуќе.

Добро што е у чек дис аут инаку би помислил дека е стварно вака :nesvest:
Оооо Lurtz, дај боже да не дознаеш колку е распространето ова...
И зборев општо. Не направив никаква поделба по пол, вера, раса, ориентација.
 
M

marsovka

Гостин
Почитувај ги правилата на џунглата а правилата на џунглата се : целта ги оправдува средствата.:vozbud::vozbud::vozbud:

Баех инаку воопшто не сме потонале. Како може да тонеме коа секогаш било исто?
Еј ќути барем не бараат од тебе да го жртвуваш првороденото на Баал, за да бидеш прифатен од општеството :)
да продужам списокот:
Робовладетелство
Храмска проституција
Црковни бордели
Во индија се мажат девојчиња мали за возразни (легална педофилија)

Хеј дури сеа сме на некое ниво повисоко

Мањебитно ќе поминат едно 20 години пред да стане нелегално плескање за унапредување до тогаш кој прифати прифати кој не нека плука
Разликата меѓу првите и вторите е што првите ќе возат некоја колица на која ќе плукаат вторите :)
Мањебитно продолжете со поворката, колците , лупањето во гради и проповедите

Кучињата си лаат караванот си врви :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Гласав за првата опција.
Страшно е тоа што се случува, колку луѓе што заслужуваат да бидат на повисока функција, не се таму само заради вакви ствари, тоа чудо едно.
И никогаш не би сакала да се најдам на повисока функција од некоја си надворешна причина, туку затоа што сум способна за таа и ја заслужувам.
Џабе ми е трудот инаку, нема да работам со мерак веќе.

И ако некој газда побара од мене нешо слично, одма ќе го пријавам и ќе напуштам работно место.
Кој сака нека е, какво и да е неговото влијание врз мојата кариера-никој не ми е вреден за да се погазам себеси.
 
?

..........

Гостин
Разликата помегу онаа која стои на улица и се нуди за пари ...со онаа која ке се буцне со предпоставен за плата.пари .....може да се спореди со криминалец кој кради навечер телевизори..и криминалец кој кради со хакирање:kesa:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Оооо Lurtz, дај боже да не дознаеш колку е распространето ова...
И зборев општо. Не направив никаква поделба по пол, вера, раса, ориентација.
Епа тогаш не сум те разбрал за некоја можна поделба по пол и вера, мај мистејк, се извинувам :smir:

Но за другото батка ништо страшно, нит ти влага нит ти излага. Да држам проповед, а да сум светец ок...па дури ни тогаш. Го знаеш она, светот е округол, а се е* на секое ќоше. И баш е добро тоа, додека се секса човек не мисли на лоши работи :) Па и ова, барем за мене е нормална ствар, се додека не се повреди брачен другар, партнер... (неверство и слични ствари-у тој стил нешто).
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Епа тогаш не сум те разбрал за некоја можна поделба по пол и вера, мај мистејк, се извинувам :smir:

Но за другото батка ништо страшно, нит ти влага нит ти излага. Да држам проповед, а да сум светец ок...па дури ни тогаш. Го знаеш она, светот е округол, а се е* на секое ќоше. И баш е добро тоа, додека се секса човек не мисли на лоши работи :) Па и ова, барем за мене е нормална ствар, се додека не се повреди брачен другар, партнер... (неверство и слични ствари-у тој стил нешто).
Па и тоа што викаш, бар меѓучовечките односи ќе се "зацврстат" на одреден период. :icon_lol:
 
C

cige

Гостин
Моралот е спуштен на најниско ниво, се е*****т како крави. и потоа не чувствуваат ниту вина ниту срам. не го обвинувам шефот кој што ја навел на тоа, туку дотичната е крива затоа што шефот знае дека таа работното место си го сфаќа многу посериозно отколку своето Его, ако воопшто го има. Шефот и е и пријател и е**ч. Со него го пие првото утринско кафе, со него и почнува денот. Само незнам како се чувствува кога ќе стаса дома, кој филм и свртува во глава кога ќе си ги види дацата и сопругот, дали тогаш бар за момет за загризува совеста:toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Да.
Дното е допрено.
И ова Аутбој хм, дека дното е допрено. Дно постои цело време, низ цела историја-некој го допира постојано, некој е стално на врвот. Откако се измислени шефови на племиња-водачи, лидери... во камено време па досега и во иднина имало и ќе има. И тогаш имало некој што се борел за подобар статус во заедницата, повеќе храна...самата таа практика се повторува низ цела историја, а е со цел ваљда подобрување на сопствениот статус, во крајна линија квалитетот на живеењето на лицето кое тоа го практикува.
Доколку ова не го прави некој кој веќе е во брак или некој кој би направил слично неверство, доколку не содржи уцени, зошто да не го практикуваат?
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Страшно е што се се прави за да се постигне целта. Сексот и парите тераат на лоши мисли. За да добијат во случајов повисоко работно место си размислуваат како демек ајде ќе се ебавам со газдата(едно задоволство) ем можда ќе добијам повисок статус во фирмата(друго задоволство).
Е вакви размислувања ги водат личностите во погрешен правец. Ова претежно важи за женските оти факт е дека жените се поалчни за пари реално да правиме муабет. Секојдневие е веќе ебавањето за поголем статус и пари и не треба да не чуди, само треба да се обидме да си ја зачуваме гордоста и да не подпаднеме на вакво ниско ниво...
 
O

Out Boy

Гостин
И ова Аутбој хм, дека дното е допрено. Дно постои цело време, низ цела историја-некој го допира постојано, некој е стално на врвот. Откако се измислени шефови на племиња-водачи, лидери... во камено време па досега и во иднина имало и ќе има. И тогаш имало некој што се борел за подобар статус во заедницата, повеќе храна...самата таа практика се повторува низ цела историја, а е со цел ваљда подобрување на сопствениот статус, во крајна линија квалитетот на живеењето на лицето кое тоа го практикува.
Доколку ова не го прави некој кој веќе е во брак или некој кој би направил слично неверство, доколку не содржи уцени, зошто да не го практикуваат?
Ахахаха... “зошто да не го практикуваат“???
Па баш тие што го практикуваат прават во иста ситуација да се најдат и оние кои поседуваат професионални квалитети за работното место или позицијата, ама оти работодавецот знае дека може да добие што ќе посака, нормално дека ќе посака да си даде за право да ја помеша работата со “задоволството“ во случајов телесната и морална проституција.

А тоа дека имало, никој не го оспорува.
Само, да не заборавиме: тогаш кога алфа-женката во племето го стекнувала тој статус, едвај знаеле што е тркало. Оган се палел со два камена. Некој спомна храмска проституција, антика... ок е тоа. Тогаш нормално било водачот да исече главата на некој што не му се допаѓа....

Ало: живееме во 21 век. Техниката е на неверојатно ниво -мобилни, сателити, ракети, автомобили, интернет, компјутери...

Во која ера заглавил моралот???
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Ало: живееме во 21 век. Техниката е на неверојатно ниво -мобилни, сателити, ракети, автомобили, интернет, компјутери...

Во која ера заглавил моралот???
Моралот? Не знам ниту дека многу многу го имало низ човековото постоење :)
Без разлика на нивото на технологија, човековата душа не се менува според развиеноста на техниката. Имаше една тема дали и колку е човекот изменет низ историјата, порано и сега.
Страшно е што се се прави за да се постигне целта. Сексот и парите тераат на лоши мисли.
Ќе ја искористам реченицата од Ла-Лока. Откако постојат парите, позицијата во општеството...и слични цивилизациски придобивки.
Мислам дека во основа целите се исти, начинот да се дојде до нив е можеби различен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom