Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
divine напиша:
Де, де ... као секој ден во основа е муабет за религија па што ќе прават ако се застапени две различни религии во семејството? А уствари што толку замарање како ќе се воспитуваат децата? Основите на религиите не се донекаде исти? Што е правилно и добро и што е грешно? А во детали ... кој уствари во денешно време оди во детали со религииве? Или па разните обичаи освен за големите празници Велигден, Бајрам ... ?

Тоа што ти ми го пасташе пред овој одговор нема врска со тоа ја што прашав.Маце само одоколу ми одговара на прашањето а јас барам одреден одговор.Сите сме или православни или католици или муслимани или... Сеа вера било ова религија било она -не збориме тоа.Јас прашувам мајка православна татко муслиман -што е детето?Ќе иде тоа дете у џамија или у црква?Ќе слави велигден или бајрам? Ќе го слави раѓањето на Исус или не?Ќе кити дома елка или не?Незнам од каде таа потреба да ја иступите работава до крај?!

А за ова што јас те цитирав сега-аман луѓе зимајте се со луѓе од друга религија не ме занима мене тоа.Јас сум си верник - си верувам во Исус,во мојот господ,Алах мене ништо не ми значи во животот.Го прифаќам дека постои ама не го почитувам!Јас сакам со маж ми да си идеме у црква за божиќ,да си запалиме свеќа,да го крстам моето дете у црква и да носи православно име,да седнеме дома на ручек за Бадник сите,да фарбаме јајца за Велигден и да се кршиме-да нацртам ли треба?Сакам мојот маж да биде она што сум јас во поглед на мојата ВЕРА.Јас едноставно неможам да славам Бајрам или да бидам у куќа каде што некој слави Бајрам па ја да се праам дека го сакам тоа и дека ми е ОК.За мене религијата т.е ВЕРАТА ми е многу битна.Дома славам куќна слава која што сакам да си превземам јас кога ќе се земам бидејќи ни е во традиција.Тоа ќе можам да го направам само со некој со кого ќе можам да го споделам тоа т.е со некој православен како мене.
И ај не го тупете више -зошто да не,како да не,па што има везе...има везе и тоа како..
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Dani^^^ напиша:
Тоа што ти ми го пасташе пред овој одговор нема врска со тоа ја што прашав.Маце само одоколу ми одговара на прашањето а јас барам одреден одговор.Сите сме или православни или католици или муслимани или... Сеа вера било ова религија било она -не збориме тоа.Јас прашувам мајка православна татко муслиман -што е детето?Ќе иде тоа дете у џамија или у црква?Ќе слави велигден или бајрам? Ќе го слави раѓањето на Исус или не?Ќе кити дома елка или не?Незнам од каде таа потреба да ја иступите работава до крај?!

А за ова што јас те цитирав сега-аман луѓе зимајте се со луѓе од друга религија не ме занима мене тоа.Јас сум си верник - си верувам во Исус,во мојот господ,Алах мене ништо не ми значи во животот.Го прифаќам дека постои ама не го почитувам!Јас сакам со маж ми да си идеме у црква за божиќ,да си запалиме свеќа,да го крстам моето дете у црква и да носи православно име,да седнеме дома на ручек за Бадник сите,да фарбаме јајца за Велигден и да се кршиме-да нацртам ли треба?Сакам мојот маж да биде она што сум јас во поглед на мојата ВЕРА.Јас едноставно неможам да славам Бајрам или да бидам у куќа каде што некој слави Бајрам па ја да се праам дека го сакам тоа и дека ми е ОК.За мене религијата т.е ВЕРАТА ми е многу битна.Дома славам куќна слава која што сакам да си превземам јас кога ќе се земам бидејќи ни е во традиција.Тоа ќе можам да го направам само со некој со кого ќе можам да го споделам тоа т.е со некој православен како мене.
И ај не го тупете више -зошто да не,како да не,па што има везе...има везе и тоа како..
Dani^^ душо - се е во ред тоа... Веруваш ти во бога? АКо веруваш - колку пати си имала односи пред брак? Колку луѓе мразиш? Колку пати си прочитала Послание на Тимотеј и Коринтјаните за да ти стане дека ТРАДИЦИЈАТА нема врска со ДУХОТ и дека ДУХОТ е складиште на ЛИЧНОСТ? Ќе ми кажеш?

Евангелие по Јован (доволно ќе ти е Беседа на гората) си читала? Си го споредила со Стариот завет т.е. со Егзодус? Го познаваш статусот на жената во христијанството?

Не разбирам зошто мешаш КУЛТУРНИ со ДУХОВНИ вредности. Едните врска немаат со другите ама кога си запнала нека ти стои...
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Macedalien напиша:
Dani^^ душо - се е во ред тоа... Веруваш ти во бога? АКо веруваш - колку пати си имала односи пред брак? Колку луѓе мразиш? Колку пати си прочитала Послание на Тимотеј и Коринтјаните за да ти стане дека ТРАДИЦИЈАТА нема врска со ДУХОТ и дека ДУХОТ е складиште на ЛИЧНОСТ? Ќе ми кажеш?

Евангелие по Јован (доволно ќе ти е Беседа на гората) си читала? Си го споредила со Стариот завет т.е. со Егзодус?

Не разбирам зошто мешаш КУЛТУРНИ со ДУХОВНИ вредности. Едните врска немаат со другите ама кога си запнала нека ти стои...
Не сум фанатик во врска со верата.Човек сум и грешам што би се рекло. Пробувам највише што можам да ги почитувам 10те божји заповеди и да не грешам барем таму.Библијата сум ја прочитала едно 10пати и се трудам да се држам дот оа што го пишува во неа.Но пак ќе кажам-грешам и се каам.Се молам редовно ,одма во црква(иако тоа е споредна ствар ама..),палам свеќа,си праам муабет со господ, верувам...Можеби не премногу но доволно за да ми значи тоа..

Види ја те разбирам што сакаш да кажеш за верата и религијата и у право си до негде,ама јас сакам да ти кажам дека религијата во себе си содржи традиција која што јас ја почитувам и тие околу мене. Коранот,Библијата нас не учат на нешто-тие се оние книги кои што религиски не образоваат.Нашите погледи на светот поврзани со религијата се излезени од тие книги.А тие книги се доста различни една со друга.Јас знам дека ако не верувам ниту една религија или светец нема да ме оправда пред -господ- но јас ти кажувам дека верувам,а религијата моја ,онаа што јас ја имам прифатено ми е нешто што не би го мењала.Тоа со себе ми носи една традиција која што уште како мала ја почитувам и ја продолжувам понатаму и јас не би можела да бидам у таков брак каде што моите деца ќе продолжуваат друга традиција .Јас знам дека а веруваш у Бог,а у Алах исто ти е -само додека веруваш но и религијата си има свој дел тука. Мислам дека ме разбираш што сакам да ти кажам...
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Dani^^^ напиша:
Не сум фанатик во врска со верата.Човек сум и грешам што би се рекло. Пробувам највише што можам да ги почитувам 10те божји заповеди и да не грешам барем таму.Библијата сум ја прочитала едно 10пати и се трудам да се држам дот оа што го пишува во неа.Но пак ќе кажам-грешам и се каам.Се молам редовно ,одма во црква(иако тоа е споредна ствар ама..),палам свеќа,си праам муабет со господ, верувам...Можеби не премногу но доволно за да ми значи тоа..
Eeeeeee Dani^^ - ти реков ја дека ти е потребно тебе едно темелито читање на Беседата на гората. Вака сеа : земи ги десетте божји заповеди во едната рака и беседата на гората во другата. Причитај ги симултано и после ќе праиме муабет. Важи? :wink:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Macedalien напиша:
Eeeeeee Dani^^ - ти реков ја дека ти е потребно тебе едно темелито читање на Беседата на гората. Вака сеа : земи ги десетте божји заповеди во едната рака и беседата на гората во другата. Причитај ги симултано и после ќе праиме муабет. Важи? :wink:
Ќе биде :) Како и да е-кажав јас што имав на оваа тема -не сум против кој што сака нека праи ама јас не би го напраила тоа и тоа е тоа :) . Нема потреба од понатамошно тупење :) А за ова Маце што напиша погоре-коа ќе прочитам ти праќам ПП :wink:
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Misirkov напиша:
Apsolutno ne se slozuvam! Pristapoit e "ogranicen", no nuzno prakticen! Deca pazite sto pravite zosto na krajot na kraistata sekoja ptrica ne leta sama tuku sekogas stremi kon svoeto jato! Ako ne, premiunuva vo drugo jato!

Ima debela pricina zosto e taka - a posebno deka sme mala nacija i ne ziveeme vo vakuum!

Makedonka so Albanec - decata se Albanci.
Makedonec so shiptarka - ne se znae, vo najmala raka nacionalno frustirani Makedonci.

Ako decko prevrti albanka mu se prashta - no ne treba da ja povtoruva greskata za da nema moznosti za vospostavuvanje eventualen brak ili imanje deca! A za Makedonki koi sto nemaat izgraden stav kon ova prasanje, ne sakam da trosham zborovi.

Nacionalnosta, a posebno verta se i te kako barieri i problemi vo opstestvoto - toa utvrden fakt i tuka ne mozes da me razubedis zosto su go videl licno vo rasno i nacionalno meshani sredini vo Afrika, vo Zapadna Evropa, vo Latinska Amerika i Severna Amerika!

(Lazniot) liberalizam po ova prasanje e mnogu opasen kako za opstestvoto taka i za vovlecenite individui vo mesanite brakovi. Ne samo tie tuku decata kje se soocat so grt problemi koi samoto opstestvo, kolku i da e libaralno selektivno gi aplicira vrz niv.

Вистина... Лажниот либерализам е опасен... Ама има нешто многу поопасно од тоа... А тоа се луѓе малограѓани како тебе Мисирков. Полни со омраза кон човечкото суштество.

Со затворен ум. Затупени. Расисти. Националисти.

И не само Мисирков. Гарант на многу им смета ако девојка од нивна вера и раса... се омажи (дури и да спие една вечер) со машко од друга вера или раса... Маме ни имаат ебано медиумите средината и родителите. Греотата е што луѓе како Мисирков, кои што се многу и своите деца на тоа ќе ги научат...

И после се чудиме како Хитлер на времето бил на власт и го обожавале 70 милиони германци...

уфффффффф
сега дочитав...

У реду е... почитувам... тоа е ваш став... немешање.

Хехе.. Не сте ни свесни колку не сте у право... Уште и Дани не разликува... Збори за католици и православни ко да се 2 различни вери... хехеехехе. крај бе...

Абе... се нервирам... Девојко читаш ли ти? И ти после сакаш во Македонија да живееш? И тоа во мало место што автоматски повлекува и малограѓанкса средина (се освен Скопје).

Па на едно место прочитав... Нема да го направам тоа затоа што сум Македонка пред се и нема шанси да си играм со тоа... Епа ја сеа се срамам што сум Македонец.. Дефинитивно припаѓам на ксенофобичен народ...

На едно место прочитав... Среќа шо ние не сме развиените, а германците кандидатите за влез у унија... Никад немаше да им помогнеме, ниту па на ниеден германец виза да му даевме...

И ти ли бе сине Мирсад? Као секс е ок али брак не, а?

Програмирани машини сте сите... Без можност за излез од зачмаеноста!!!

Данице, само тиод жените што пичувале на темата не ме разочара... А да и Катја исто...

Мисирков си помислил дека можеби и ти си албанец? Само случајно сменет првиот ден во болница? Марсовци да дојдат, или било какви вонземјани со сигурност ќе не разликуваат само по едно, и ќе не поделат на 4 групи... А, Б, АБ, и О !!!!!!!!!!

Ми се смачи од.... СЕ БЕ!!!!!!!!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Дани ако мислиш дека многу тупиме, не ја тупи и ти со нас. И никако не ти одговара твојот пост со мојот, што ме имаш цитирано погоре ... а дека јас нешто тебе ти одговарав ... секако не ... само кажав општо дека муабет без врска правиш. Поштовам што си одлучила да правиш со тебе и твојот живот тоа што сакаш, но секако ако не си против другите да го прават тоа не би се палела толку. Не шири негативна енергија околу овој проблем ако немаш што да кажеш освен тоа дека ти не би се омажила за муслиман, освен што би можела секс општо со истиот:raz:
п.с. Последново го сватив дека го поддржа Сторм ... што не чини воопшто.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
а шо се замарате тука, да се убедувате......
То се прашања кои секој лично треба да си ги среди, и нема тука, оти вака оти така....ако сака некој да биди со Кинез, нека биди, ако сака некоја со Танзаниец, ако.....и нема тука шо како....
Ако сака некој да си најди лична Македонка-че ја најди, а и Македонци стројни има колку сакаш....се` Војводи и Комити.........само шо се крија в шума :pos:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Лавот никој со никого не се убедува, си кажуваме мислења на дадена тема ... никој никого не му кажува што да си бара:ne:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Dolphin напиша:
Хехе.. Не сте ни свесни колку не сте у право... Уште и Дани не разликува... Збори за католици и православни ко да се 2 различни вери...
:cuc:
Фала богу некој да разликува религија од вера инаку нашата религија Христијанството е поделена на 3 вери
Православни, католици и протестанти мислам дека беа третите
и незнам до кога ке се замарате некој верува во Буда во исус во алах во незнам кој абе размислете логично луге сме сите се рагаме развиваме и умираме зошто да нема мешани бракови тоа е нај нормална работа едноставно сите сме еднакви и такви треба да бидеме никој не е поразличен од мене од вас затоа шо верува во тоа шо верувале неговите предци пред се луге сме доколку толку сте да се држите по библијата Сите сме едно потекнуваме од ист корен Адам и Ева Значи сите сме крвно поврзани на некој начин
Инаку ја не верувам За адам и ева али нема везе како пример ви наведувам... Поздрав!
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Macedalien напиша:
ОК-не се земајте!!! Ама едно сите да ве прашам : пукне кондом, остане бремена, нема шанси да абортира, ти си муслиман, и двајцата го воспитувате детето а она е православна... И?
Верувам дека знаеш зошто реков дека не би земал жена од друга религија, нели?:)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Знам - уживај :wink:

Поентата ми беше што со детето ако се смешаат работите инцидентно?
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Macedalien напиша:
Знам - уживај :wink:

Поентата ми беше што со детето ако се смешаат работите инцидентно? :wink:
Моите верувања се стабилно реалистични, во поглед на се.
Сигурно дека би земал жена било каква и било која да е, но еден друг фактор, барем сега за сега не ми го дозволува ова.
А за дете не зборам, дете е кулминација и тука не се чепкам.
Премногу е вреден концептот за да може да поставуваш ставови кои што би се менувале. Затоа треба да се внимава многу пред да се роди.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Site vie sto se pravite mnogu liberalni nemate vsusnost domasno vospituvanje i cuvstvo na nacionalna pripadnost.Vasiot liberalizam i pacifizam se dolzi na vasata linija na pomal otpor vo spravuvanje so problemite.Citajte go vo denesno VREME otec Metodija Zlatanov iako ne e bas vo vrska so temava ama dobro e napisano za necii bozemni "slobodoumni mislenja".Vie sakate da se sprotistavite na mnozinstvoto so toa sto pravite se obratno od nego a ne toa sto smetate deka e vistinsko i pravilno.
Bi se zemal so zena sto e so slicna vera i nacionalnost na mojata. Na primer so Albanka ne bi se zemal nikogas zosto nemame nisto zaednicko edni so drugi (dobro osven konfliktite:)) ).
Da sakala prirodata(ili mozebi Gospod) ke sme bile site ista vera ista nacionalnost no ne sme i taka treba da ostane.Vasite razmisluvanja vodat kon toa da eden den nie site bideme isti a ke se razlikuvame samo po toa dali nekoj ima zeleni ili plavi oci ili nekoi drugi fizicki razliki.Toa e vasiot svet na slobodoumni luge?Site da bideme isto?Vidi Mile paradoks...
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А ти наместо да читаш време и да пиеш по 6 кафиња на ден оди прошетај во светот и сфати веќе еднаш дека Македонија не е мерило за се. Едно прашање : ти користи тебе твојата национална припадност? Или ти е фасада за да заборавиш на другите проблеми коишто се потегнуваат по тоа прашање?

И уште нешто : што имаш ти повеќе или помалку од албанката со којашто би се земал за да кажеш дека немате ништо заедничко? Поголема доза на расизам и дискриминации? -Чувај си го! :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom