Сексуално преносливи болести (СПБ)

Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Не можам упм срам ми е , матичниот ми е семеен пријател ќе ме искинат од дупење
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Не можам упм срам ми е , матичниот ми е семеен пријател ќе ме искинат од дупење
Машко си - што ли си?
Оди нека водат шо е работата. Ако не е ништо - никому ништо. Ќе има за што да се шалиш. Ако е нешто на што треба да се обрне внимание, со време стави ја ситуацијата под контрола.
 
F

FARANG

Гостин
Абе почна да ми се лупи кожата на главата на пенисот , незнам да не е алергиска реакција од еден шампон бидејќи со шампон се миев долу. А за односи имам само со девојката не би требало да е некоја СПБ. Помагајте дали да идам на доктор?
Сигурен си дека девојка ти има само одоноси со тебе?

Од ова што го опишуваш можно е да си закачил clamydia мада најверојатно е yeast инфекција. Има креми со кој ќе треба да се мачкаш. Ако си пиел антибиотици деновиве можно е да ти е од тоа како реакција. Друже колку да знаеш АКО не го решиш ова ризикуваш лузни на местото (со среќа тоа да и го објасниш на девојката) а во најлоша ситуација проблем со кожата, нема да сака да се враќа па после може и сунет да треба да ти се направи, па сега ти види дали ќе се срамиш или ќе идеш на лекар.
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Дали при орално задоволување без заштита може да се пренесе некоја од заразниве болести?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.556
Поени од реакции
34.902
Дали при орално задоволување без заштита може да се пренесе некоја од заразниве болести?
ДА
Болести кои можат да се пренесат преку незаштитен орален секс се: херпес, гонореја, сифилис, хепатитис и други.
Се препорачува да не се мијат забите минимум 1 час пред да се има орален секс, затоа што со самото миење на забите може да се предизвика благо крварење од непцата, а тоа може да предизвика несакани проблеми.
Можеби ќе звучи непрактично и непријатно, но може да се направи и едно ‘‘ визуелно испитување‘‘ на гениталиите на партнерот, доколку тоа не е ваш постојан партнер, но сепак здравјето е на прво место, нели?
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
ДА
Болести кои можат да се пренесат преку незаштитен орален секс се: херпес, гонореја, сифилис, хепатитис и други.
Се препорачува да не се мијат забите минимум 1 час пред да се има орален секс, затоа што со самото миење на забите може да се предизвика благо крварење од непцата, а тоа може да предизвика несакани проблеми.
Можеби ќе звучи непрактично и непријатно, но може да се направи и едно ‘‘ визуелно испитување‘‘ на гениталиите на партнерот, доколку тоа не е ваш постојан партнер, но сепак здравјето е на прво место, нели?
Па да здравјето е најважно секако :) А ХИВ може да се пренесе само преку орално задоволување??
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.556
Поени од реакции
34.902
Па да здравјето е најважно секако :) А ХИВ може да се пренесе само преку орално задоволување??
ХИВ може да се пренсе преку незаштитен вагинален, анален и орален секс.
Шансите за пренос на ХИВ преку незаштитен орален секс се помали отколку кај вагиналниот или аналниот секс, но сепак постојат.
Ризикот се намалува доколку се има здрави непца, уста, грло на кои нема ранички. Исто така ризикот се намалува доколку не се ејакулира во устата на партнерката или се избегнува орална симулација на женскиот полов орган. ХИВ вирусот може да се најде и во спермата и предсемената течност.
Затоа памет во глава и кондом при рака :pipi:
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
ХИВ може да се пренсе преку незаштитен вагинален, анален и орален секс.
Шансите за пренос на ХИВ преку незаштитен орален секс се помали отколку кај вагиналниот или аналниот секс, но сепак постојат.
Ризикот се намалува доколку се има здрави непца, уста, грло на кои нема ранички. Исто така ризикот се намалува доколку не се ејакулира во устата на партнерката или се избегнува орална симулација на женскиот полов орган. ХИВ вирусот може да се најде и во спермата и предсемената течност.
Затоа памет во глава и кондом при рака :pipi:
Фала многу и за 2та поста!!! Инаку кондомот е секогаш тука само така чисто сакав да дознаам повеќе околу тоа :)
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
ај да прашам и јас нешто вака:прееска видов дека во внатрешноста на пенисот во отворот имам како маурче мало дали е можно да е некоај болест иначе читав немам никаква карактеристика од другите болести сеа ми се чини како да ме пицка по малце иначе вчера имав незаштитен анален однос со мојата девојка дали можи од тоа да ми е и што да правам кажувајте оти живци искинав :(
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 21:18 ---
btw дали можи да е нешто од шампонот после што се миев или дека прв пат имавме анален од тоа да е
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
ај да прашам и јас нешто вака:прееска видов дека во внатрешноста на пенисот во отворот имам како маурче мало дали е можно да е некоај болест иначе читав немам никаква карактеристика од другите болести сеа ми се чини како да ме пицка по малце иначе вчера имав незаштитен анален однос со мојата девојка дали можи од тоа да ми е и што да правам кажувајте оти живци искинав :(
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 21:18 ---
btw дали можи да е нешто од шампонот после што се миев или дека прв пат имавме анален од тоа да е
Ако се појави црвенило, печење, пецкање, болка се прави брис од глансот, ако се најдат габи или бактерии се пијат таблети и се мачка местото локално. Никој не знае што е тоа што го гледаш ти, можеби е нормална структура.
 
Член од
30 декември 2012
Мислења
173
Поени од реакции
331
ај да прашам и јас нешто вака:прееска видов дека во внатрешноста на пенисот во отворот имам како маурче мало дали е можно да е некоај болест иначе читав немам никаква карактеристика од другите болести сеа ми се чини како да ме пицка по малце иначе вчера имав незаштитен анален однос со мојата девојка дали можи од тоа да ми е и што да правам кажувајте оти живци искинав :(
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 21:18 ---
btw дали можи да е нешто од шампонот после што се миев или дека прв пат имавме анален од тоа да е
Оди си налекар ако е обична габична инфекција ќе се мачкаш со масло од кантарија или од камилица. Земи упут од матичен кажи зошто ти е не е ништо срамно ќе ти напише без проблем. Да не се правиме ние доктори тука провери си и користи друг пат кондоми посебно за анален extra save.
 
Член од
15 октомври 2012
Мислења
193
Поени од реакции
49
Najdobra zastita e desanka sakic:drk:
--- надополнето: 11 февруари 2013 во 18:18 ---
Абе Пишува дека е Германски шампонот . Ај ќе почекам да се излупи кожата ...
Brat ne veruvaj sto pisuva ,lepat tiketi bez problem idi na lekar dermatolog nesi igraj
--- надополнето: 11 февруари 2013 во 18:20 ---
ХИВ може да се пренсе преку незаштитен вагинален, анален и орален секс.
Шансите за пренос на ХИВ преку незаштитен орален секс се помали отколку кај вагиналниот или аналниот секс, но сепак постојат.
Ризикот се намалува доколку се има здрави непца, уста, грло на кои нема ранички. Исто така ризикот се намалува доколку не се ејакулира во устата на партнерката или се избегнува орална симулација на женскиот полов орган. ХИВ вирусот може да се најде и во спермата и предсемената течност.
Затоа памет во глава и кондом при рака :pipi:
Ina stomatolog moze da zakacis nisto nee sigurno gospod neka nie na pomos
 

Kajgana Shop

На врв Bottom