Светот почна да се буди - Разочараност од капитализмот

B

Borg_Drone

Гостин
Samo sto treba da se izbere pravata....Sega pojasno ti e?

Не сум сигурен дека постои права нијанса, било која нијанса која ќе ја избереме пак ќе си има своја лоша страна, во иднина можеби но сега за сега многу тешко.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Комунизмот не е решение, сега засега само соц. демократија од нордиски тип е најдобро решение.
Социјал-демократската опција е присутна во цела Европа.
Но соц.демократија од нордиски тип, е применлива само кај земји со нордиски стандард.

Samo sto imas eden ne tolku mal propust, dali bas narodot ja bira vladata i drzavnoto ureduvanje, ili nea ja biraat finansierite i partiskite lobisti(najcesto biznis i politicki grupacii),koi preku sponzorstva i finansiranje na politickite opcii(citaj partii) si zagarantiraat blanko potpisan formular, od novata Vlada, za svoi potrebi??

Vo Avstrija, pred decenija pobedi ekstremo desnata fasisticki nastroena politicka opcija - rezultat- Avstrija suspendirana od EU, izolirana, i pod pritisok...

Kade bese voljata na narodot nasproti zelbite na golemite? Demokratija?Kapitalizam, ili Privatni ureduvanja interesi i biznis??

A narodot se koristi za manipulacija kako orudie?
Види, народот ја бира владата... Не постојат лобисти и финансиери кои што можат да го променат мислењето, ако на народот му е лошо... (Барем денес со ваква децентрализација на медиумите, не е можно се да се поткупи и да се стави под контрола. Во тоталтаризмот преку перење на мозоци и тоа е можно). Инаку владите би биле непроменливи затоа што, тие ја имаат власта и буџетот (а поради тоа и финансиерите), кои што можат да се употребат (злоупотребат), во предизборни цели.

Австриските фашисти... Ако биле толку добри не би подлегнале на притисоци. Напротив, нивните идеи би станале атрактивни и во другите земји, кои што би го ископирале нивниот модел. Но колку што знам победија поради нетрпеливоста кон странците, а не затоа што понудиле нешто ново. Фашистите во цела Европа станаа помоќни баш поради проблемите со имиграцијата.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Кога капитализам се преведува на македонски се добива равенката....

Капитализам = Феудализам:toe::helou:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
а на прашањето како им е денес, 87 отсто одговориле дека им е подобро, 35 отсто биле критички расположени, а 24 отсто се жалеле дека во соединетата Германија е падна стандардот.

87+35+24=146%, па ова ни Амбди Бајрам не го може...
Инаку што се однесува до Капитализмот го има во повеќе форми така да тешко е да се даде една генерална оценка...
Има држави кои се капиталистички а сепак се социјални...Значи мислам дека како и за се во животот најдобро е да се најде една средина , но најчесто тоа не е возможно...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Единствена алтернатива на капитализмот е духовниот развој на човештвото, да се издигне над материјата и егоизмот и да почне да мисли со душата за другите.
Да почне да мисли за душата на другите ?! - Тоа е добро размислување, ама никогаш нема да биди така, од проста причина што човекот е алчен (не е само човекот).
А за духовниот развој не знам, ако беше така, ако се "форсираше" духовниот развој, денеска немаше јас и ти да дискутираме, туку ќе се седевме на некоја ледина и ќе броевме овци...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ова што денес преовладува е фашизам во ублажена верзија.По принципот на корпоративна држава.Секако поимот фашизам се врзува исклучиво со кукасти крстови и дигнати раце во став зиг хајл или пак дебили со нуларица,трегери и мартинки кои веат стари знамиња и тепаат цигани.
Но по сите економски параметри се работи за фашизам,како што убаво е објаснето од Бенито Мусолини.

The corporate State considers that private enterprise in the sphere of production is the most effective and useful instrument in the interest of the nation. In view of the fact that private organisation of production is a function of national concern, the organiser of the enterprise is responsible to the State for the direction given to production.
State intervention in economic production arises only when private initiative is lacking or insufficient, or when the political interests of the State are involved. This intervention may take the form of control, assistance or direct management.
The Fascist State lays claim to rule in the economic field no less than in others; it makes its action felt throughout the length and breadth of the country by means of its corporate, social, and educational institutions, and all the political, economic, and spiritual forces of the nation, organised in their respective associations, circulate within the State
Само што сега не се вика по улици Зиг Хајл или Вива ил Дуче...:vozbud:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
barem se znae sega Musolini i Hitler za kogo rabotele

za krunata :wink:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Очекувана беше ваква тема деновиве кога сите се потсетивме на рушењето на берлинскиот ѕид а со тоа и најголемото зло што го снашло човештвото-обидот за комунизам. Само погледнете ја источна и западна Германија по падот на ѕидот едните со трабанти другите со бмв, мерцедес, опел и живот неспоредливо подобар од тој на источните. Негде прочитав или слушнав на некои вести дека 1300 МИЛИЈАРДИ евра се потрошени за развој на источна Германија по падот на ѕидот. Инаку кога сме кај т.н. комунизам во Југославија баш вчера ми кажуваше татко ми како станувал во 4 саат за да купува млеко, по едно му следувало на секој (нрмално ако стане рано) и пар-непар регистрација принципот кога немало нафта. Во поглед на безбедноста да може и било подобро (кој ќе краде ако никој нема ништо) ама во главно катастрофа споредено со денес.
 
S

smart ass

Гостин
Кога капитализам се преведува на македонски се добива равенката....

Капитализам = Феудализам:toe::helou:
Ни повеќе ни помалку...точно.

Инаку авторот на темата заборавил дека капитализмот е систем со стрелка..Т.Е систем кој се адаптира,кој се реформира-како би опстанал.

barem se znae sega Musolini i Hitler za kogo rabotele

za krunata :wink:
И алекс џонс исто:baeh::baeh:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Ни повеќе ни помалку...точно.

Инаку авторот на темата заборавил дека капитализмот е систем со стрелка..Т.Е систем кој се адаптира,кој се реформира-како би опстанал.



И алекс џонс исто:baeh::baeh:
i ti
:smir:
 
S

smart ass

Гостин
Види, народот ја бира владата... Не постојат лобисти и финансиери кои што можат да го променат мислењето, ако на народот му е лошо... (Барем денес со ваква децентрализација на медиумите, не е можно се да се поткупи и да се стави под контрола. Во тоталтаризмот преку перење на мозоци и тоа е можно). Инаку владите би биле непроменливи затоа што, тие ја имаат власта и буџетот (а поради тоа и финансиерите), кои што можат да се употребат (злоупотребат), во предизборни цели.

Австриските фашисти... Ако биле толку добри не би подлегнале на притисоци. Напротив, нивните идеи би станале атрактивни и во другите земји, кои што би го ископирале нивниот модел. Но колку што знам победија поради нетрпеливоста кон странците, а не затоа што понудиле нешто ново. Фашистите во цела Европа станаа помоќни баш поради проблемите со имиграцијата.
Кој бе....абе ај глеј го зајтгејс и се ќе ти стане јасно:pos2::smir:

Зиг хајл Маргарет тачер!!!!:vozbud:
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Кога постојат работоспособни луѓе кои немаат пари за јадење, значи не функционира како што треба.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Кој бе....абе ај глеј го зајтгејс и се ќе ти стане јасно:pos2::smir:



Зиг хајл Маргарет тачер!!!!:vozbud:
Da, da i Amerikancite go okupiraa Irak, samo zaradi sto se miroljubivi, i da go unistat "oruzjeto na Sadam", a sega po Avganistan, kogo isto taka go zaposednaa od humanitarni pricini(polinja so afion),mu se spremaat i na Iran...

Da se cudis tolkavi altruisti ja nemam u zivot sretnato, doma problemi, a tie resavaat tugji problemi, za sloboda i demokratija...i prakjaat sto iljadni vojski, bas poradi "VOLJATA NA AMERIKANSkIOT NAROD" ???????????:pos2:
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Социјал-демократската опција е присутна во цела Европа.
Но соц.демократија од нордиски тип, е применлива само кај земји со нордиски стандард.


Види, народот ја бира владата... Не постојат лобисти и финансиери кои што можат да го променат мислењето, ако на народот му е лошо... (Барем денес со ваква децентрализација на медиумите, не е можно се да се поткупи и да се стави под контрола. Во тоталтаризмот преку перење на мозоци и тоа е можно). Инаку владите би биле непроменливи затоа што, тие ја имаат власта и буџетот (а поради тоа и финансиерите), кои што можат да се употребат (злоупотребат), во предизборни цели.

Австриските фашисти... Ако биле толку добри не би подлегнале на притисоци. Напротив, нивните идеи би станале атрактивни и во другите земји, кои што би го ископирале нивниот модел. Но колку што знам победија поради нетрпеливоста кон странците, а не затоа што понудиле нешто ново. Фашистите во цела Европа станаа помоќни баш поради проблемите со имиграцијата.
Ќе ти посочам само на еден филм:
изгледај го и размисли колку поентата на филмот е реална и дали постои во секојдневието. ;)
 
S

smart ass

Гостин
Da, da i Amerikancite go okupiraa Irak, samo zaradi sto se miroljubivi, i da go unistat "oruzjeto na Sadam", a sega po Avganistan, kogo isto taka go zaposednaa od humanitarni pricini(polinja so afion),mu se spremaat i na Iran...

Da se cudis tolkavi altruisti ja nemam u zivot sretnato, doma problemi, a tie resavaat tugji problemi, za sloboda i demokratija...i prakjaat sto iljadni vojski, bas poradi "VOLJATA NA AMERIKANSkIOT NAROD" ???????????:pos2:
Да почнеме од англичаните-Мноогуу ги мразам веруј...посебно кога ќе го чујам она It's very important на англиски акцент ми иде да почнам да ги шамарам...ама не обична шлаканица--туку нацистичка...обратна и така еднаш па уште еднаш и:vozbud:...ахх срцето ќе ме фане...се возбудив

Па тие идиоти се креатори на Гејлада(нивната флота интервенирала бајрон таму загинал).....

Е сега Садам употреби хемиско оружје против курдите,тоа ни господ не може да го побие,исто така беше употребено и против Иран...ако коза л"же рог НЕ!!

Талибанците требаше да го предадат бин ладен инемаше да јадат ќотек...си бараа-добија...енде.

Не треба да бидете радосни демек еве луѓето се разочарале од системот...тоа е јасно-посебнопосле рецесијава.

all the pieces fit in the puzzle.

Ќе ти посочам само на еден филм:
изгледај го и размисли колку поентата на филмот е реална и дали постои во секојдневието. ;)

Еве знаев...одма филмови:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom