Сакам да знам!

Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Дали некој може подетално да ми објасни за 90те денови во ЕУ? Еве конкретно од 15.02 бев 6 дена во ЕУ, а сега летоска треба да идам 90 дена во Германија. Како ќе се рачунаат, во кои 180 дена треба јас да имам 90 во ЕУ ? На пример на 15.08 поминуваат 180 дена, во кои јас имам моментално 6 а од 15.06 до 15.08 се 60 дена, и ќе имам 66 во ЕУ во 180 дена. И од 16.08 почнуваат нови ли 90 дена да ми се рачунаат или како? Ај некој во порака детално нека објасни, и евентуално кои се последиците ако случајно се остане ден-два плус?
Во првата половина од годината односно од 01,01 до 30,06 во тие 180 дена имаш право на престој како туриста да престојуваш 90 дена во втората половина односно од 01,07 до 31,12 можеш повторно да престојуваш 90 дена и никако не можеш да ги споиш овие два термина па да престојуваш 180 дена,а за тоа да не ти удрат печат ништо од тоа ,бидејки ти кога влегуваш биометрискиот пасош го ставаат на скен каде ти ги проверуваат податоците колку дена си престојувал во Шенген зоната на ЕУ.[DOUBLEPOST=1520879120][/DOUBLEPOST]
Pola godina ili 180dena smees godisno da prestojuvas vo EU. Mozes i kolku sakas da ostanes, ke se vratis preku Madjarska granica, 200-300€ koshta da ne ti udrat pecat. Funkcionira preku shoferite na avtobusi.
Доколку е така тогаш ти со влез кај нашиот јужен сосет каде тие не ти удираат печат во нашиот пасош туку на лист хартија тогаш можеш да престојуваш повеќе од потребното бидејки преку море со брод можеш да одиш во Италија бидејки тука нема пасошка контрола и можеш да престојуваш без никаков проблем подолг период во било која земја од ЕУ.Но тоа не е баш така и џабе дадени 200-300 евра
 
Последно уредено:

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Во првата половина од годината односно од 01,01 до 30,06 во тие 180 дена имаш право на престој како туриста да престојуваш 90 дена во втората половина односно од 01,07 до 31,12 можеш повторно да престојуваш 90 дена и никако не можеш да ги споиш овие два термина па да престојуваш 180 дена,а за тоа да не ти удрат печат ништо од тоа ,бидејки ти кога влегуваш биометрискиот пасош го ставаат на скен каде ти ги проверуваат податоците колку дена си престојувал во Шенген зоната на ЕУ.[DOUBLEPOST=1520879120][/DOUBLEPOST]
Доколку е така тогаш ти со влез кај нашиот јужен сосет каде тие не ти удираат печат во нашиот пасош туку на лист хартија тогаш можеш да престојуваш повеќе од потребното бидејки преку море со брод можеш да одиш во Италија бидејки тука нема пасошка контрола и можеш да престојуваш без никаков проблем подолг период во било која земја од ЕУ.Но тоа не е баш така и џабе дадени 200-300 евра
Sigurna varijanta e preku Madjarska. Pravev jas taka do pred nekoe vreme Lagano. Prethodno da se napravi muabet so shoferot na avotbusot i se e ok
 
G

garthok

Гостин
Кои денови и кој период има најмалку гужва кај матичните доктори? (Румунска бол.) Сакам да ги избегнам пензионерите, не ми текнува кои денови имаа бесплатен автобус.
 
Ф

Флеш

Гостин
Абе колку е вредноста на еврото?:eek: Листав низ туристичкиве агенции за Андре Риу во Софија, пишува 1е=62 ден?! Гледам курсни листи,скоро 62 денари? :eek:Сериозно?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Абе колку е вредноста на еврото?:eek: Листав низ туристичкиве агенции за Андре Риу во Софија, пишува 1е=62 ден?! Гледам курсни листи,скоро 62 денари? :eek:Сериозно?
upload_2018-3-17_0-23-45.png [DOUBLEPOST=1521242819][/DOUBLEPOST]
Исто како на патарина, 40 денара е едно евро, а 80 денара евро и пол
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Цената зависи и од која категорија е влезницата. Имате и во Загреб и Љубљана месец дена пред тој во Софија.
Читав дека влезниците за Софија се распродадени за еден ден и поради големиот интерес ќе има и втор концерт следниот ден.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.948
Поени од реакции
6.145
Каде да може онлјан да нарачам фудбалски дресови за деца? Не мора да се оригинал, за подарок ми се. Гледам нема на Али или јас не можам да најдам.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
ti pisav vo poraka , posto neznam dali e dozvoleno ovde da se postirat linkovi da ne go smetat kako reklama.
 
Член од
12 ноември 2013
Мислења
38
Поени од реакции
3
дали некој од вас знае како е процесот за апробација на диплома од медицински факултет кај нас , во Австрија ? Ии исто така некој доколку има искуство околу тестот германски од Гете за б2 или ц1 да сподели импресии :)
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
Се наплаќа ли користењето дебитна картичка од комерцијална банка?
Скоро извадив, а деновиве слушнав од луѓе дека се плаќало годишно некоја сума, во банката ништо не ми кажаа кога ми извадија..... :confused:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Дали може да се извади пасош во Скопје, ако адресата на живеење ми се води во друг град?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.481
Дали може да се извади пасош во Скопје, ако адресата на живеење ми се води во друг град?
Не може мора да се направи во матичниот....[DOUBLEPOST=1522271686][/DOUBLEPOST]
Се наплаќа ли користењето дебитна картичка од комерцијална банка?
Скоро извадив, а деновиве слушнав од луѓе дека се плаќало годишно некоја сума, во банката ништо не ми кажаа кога ми извадија..... :confused:
Бегај од комерцијална они и уни ти се најголеми лихвари мислам тарифите беа во зависност од тоа колку ја користиш таа дебитна картичка па ти наплаќаат месечна провизија од 20 па нагоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom