Сакам да знам!

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.072
Поени од реакции
13.582
Дали некој може да ми објасни што е автоимуна болест?
Личноста има автоимуна болест со воспаление на мозокот кај делот за говор, терапијата е corticosterioids
Само што докторите не објасниле ништо друго, од каде како што....?
 
Член од
17 октомври 2013
Мислења
887
Поени од реакции
1.877
Дали некој може да ми објасни што е автоимуна болест?
Личноста има автоимуна болест со воспаление на мозокот кај делот за говор, терапијата е corticosterioids
Само што докторите не објасниле ништо друго, од каде како што....?
Од она што имам слушано мислам дека автоимуни болести се оние што се јавуваат поради опаднат имунитет, после голем стрес, доживеани операции и кога е ослабнат организмот... Нешто како организмот сам се напаѓа поради општа слабост. Ова е само она што јас го имам разбрано, се надевам некој ќе може подетално да ти објасни.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Незнаев каде да го поставам прашањево, па ај тука...
Сабајле додека се миев заби слушав музика на слушалките од телефонот и само што посегнав по пешкирот за да го избришам лицето јас стварно незнам како слушалките ми искочија од уши и паднаа..., но проблемот е што една од слушалките падна во шоља, но сепак се слуша музика на неа.

Па затоа сакам да знам како да ја исчистам/дезинфицирам слушалката? :)
 
Член од
5 декември 2013
Мислења
32
Поени од реакции
8
Пробај пак шлапни ја во шољата се ќе е во ред :)
 
Член од
19 март 2014
Мислења
130
Поени од реакции
45
Првин поздрав до сите :)
Друго, ме интересира дали некој од вас можеби знае колку децибели гласност е дозволено во кафиќ кој работи до 01:00 по полноќ... и доколку некој знае нешто обширно околу овој закон би бил благодарен ако ми помогне :)
Ви благодарам однапред.
Мислам дека беше 80 до 90 децибели ама не ме фаќај за збор ... Чекај некој кајганџија да потврди или лајк :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.072
Поени од реакции
13.582
сакам да знам како кајгана одбира кога, од кого и од која тема да ми прати известувања, зашто еднаш ми стигаат еднаш не o_O
 
Член од
19 март 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
jas sakamm da prasamm za vo sredno vo dimitar vlahov vo strumica za farmacija kolku boda treba da imass pa da te primat???: Cuc:: Cuc:: Cuc:: Cuc:
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Помош, меланхолија ме фаќа.. досада.. немам волја.. пу пу здравје фамилија се ок.. мислам дека ми е од времето , милион пати се промени веќе аман.. таман се стопли по којзнае кој пат еве го денес и вчера силни ветришта.. наболачено... Преку тасета... ниту игри ми се игра, ниту на нет ми се кисне.. ниту филм ми се гледа ниту ми се излегува... Па ете САКАМ ДА ЗНАМ како да го решам проблемот...
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Помош, меланхолија ме фаќа.. досада.. немам волја.. пу пу здравје фамилија се ок.. мислам дека ми е од времето , милион пати се промени веќе аман.. таман се стопли по којзнае кој пат еве го денес и вчера силни ветришта.. наболачено... Преку тасета... ниту игри ми се игра, ниту на нет ми се кисне.. ниту филм ми се гледа ниту ми се излегува... Па ете САКАМ ДА ЗНАМ како да го решам проблемот...
Викни некој од комшии зелка салата + ракија, јас го викам Чичко Нале или Чичко Климче ми ојт бе муабетов со комунистиве стари и тепам досада. Ми делувет и двајца позитивно, за ракија и муабет први се.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
А ти од сега да си го смениш времето? Најсигурно ќе ти биде :)
За париве точна сума не знам баш но ако планираш да внесуваш повеќе подобро сокриј си ги некаде белким не си до толку малер да те претресат отколку да ги пријавиш, пошто може и нема врска ова но големи се шансите да ти ги земат е не сите, а тоа што е вишок или да те натераат да платиш некоја сума на пари за да ги пренесеш. Имав едно ливче од граница што како колку може да се внесува во Мк и да се изнесува па пишуваше и за парите ако го најдам ќе ти пишам.
А најсигурно и најдобро ти е да си ги ставиш на сметка. :)

Заборавив да прашам
Што се случува со мртвите улични животни? Дали се изедени од другите улични животни, дали има некоја организација кога се грижи за нив т.е ги фрла или погребува, дали скапуваат до коска? И општо што се случува со мртвите животни се погребуваат, фрлаат ако се фрлаат каде?
Има комунална служба која ги собира и потоа ги носи во депонијата Дрисла ,а додека дојде таа служба гавраните делумно ги јадат.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Сакам да ми ми се објани , кои сончеви коллектори за затопливање на вода се најдобри... од која фирма и од кој вид , дали има некакви штетни дејства од употребата на таа вода (пошто се употребуваат некој материјали кои не ми се познати )
ги има во разни видови:
http://www.energosolar.com.mk/
http://www.filadelfija.com.mk/poveke.php?kategorija=32&sifra=76
http://www.filadelfija.com.mk/poveke.php?kategorija=32&sifra=78


првиот вид е најскап ,и најкомплициран...
која е разликата помеѓу вториот и третиот?
дали е точно дека 30% од парите ти ги враќа државата?
Ај ве молам малце подетално ако може , да не пребаувам по нет ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom