Сакам да зготвам: ... помош!

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.807
Поени од реакции
29.373
ova sega ozbilno musaka ala jas., kompirite seckani na kocki ., przhenite dodatoci se isto ., ama namesto meso ., seckani shampinjoni., po vkus sekoj ., dali bukovec ., dali seckana zhalfija., i takvi raboti ., probajte nema da zgreshite:):coffee:
 
Член од
28 септември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
1
Ако знае некој како се прави желатин до сега не сум приготвувала !
 

Attachments

Член од
28 септември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
1
Абе за јадење мие не сакам торта да правим туку знаеш онака сакам да мрда и да е проѕирно како на сликата !
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
како и да е, еве ти го рецептот: ја истураш кесичката, се затоплува желатинот, па потоа кога ќе се затопли, лажица по лажица му додаваш студена течност ( вода, сок, компот ) се додека не ја добиеш потребната густина ..го ставаш во калап ( може и во чаша ) и готово :)
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
не пишува на кесичката? знам само дека треба да се размеша со 2-3 капки вода и после да се стави во вода што вари на шпорет. и мислам дека ептен малку треба да се вари. шеќер по вкус и оставаш да се олади
веројатно...?
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
не пишува на кесичката? знам само дека треба да се размеша со 2-3 капки вода и после да се стави во вода што вари на шпорет. и мислам дека ептен малку треба да се вари. шеќер по вкус и оставаш да се олади
веројатно...?
да така на кесата пишува сеа зависи која марка желатин али ја некад коа ке треба да ми дојдат 2-3 женкси дома а јас не сум спремен и коа ке ми текне у 5 до 12 зимам тоа праам набрзина пошто јас сум домакин
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
Вака порано баба ми имаше рецепт за овие чоколатца..тие се како витановата исти ги правевме со мед или со чоколадо...или па и со мед и со чоколадо..сега ако го има некој рецептот или знае како да се направат нека ми пише да знам и да и кажам на мајка ми да направи :) фала
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
ако ти помогне воа арно ако не .. неам друго решение .. :S ! :)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Вака порано баба ми имаше рецепт за овие чоколатца..тие се како витановата исти ги правевме со мед или со чоколадо...или па и со мед и со чоколадо..сега ако го има некој рецептот или знае како да се направат нека ми пише да знам и да и кажам на мајка ми да направи :) фала
да не мислиш на оние со чоко попс, мед, чоколадо и маргарин...

ми ги правеа мене во превртен калап од она за цедење лимон ...
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
да не мислиш на оние со чоко попс, мед, чоколадо и маргарин...

ми ги правеа мене во превртен калап од она за цедење лимон ...
де да вида тие ли се ..така ми звучат
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Материјал :

Една кеса чоко попс, 100-150 грама чоколадо за готвење, 1 маргарин, 160грама шеќер во прав, 4-5 големи лажици какао, 6 лажици мед, 50грама сусам.

Подготовка :
На загреана рингла се става маргаринот да се растопи, па го додаваш чоколадото и пази ринглата не премногу топла само колку да се растопат ... а не и да вријат..треба постојано да мешаш ...

Потоа го додаваш медот какаото шеќерот и сусамот ... и продолжи да мешаш ...
Тргни ја на страна и оставија смесата да се олади (ама не целосно) ...
Во голем сад стави го чоко попсот и со мешање додај ја смесата со маргаринот, чоколадото и ....
Земи цедалка за лимон...и свртија наопаку ...
наполни ја со смесата и почекај 20тина секунди .. па преврти ја.... капчиња ги викаше баба ми:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom