Саем на книгата

Член од
20 јули 2014
Мислења
3.182
Поени од реакции
8.379
Јас оваа ја зедов лани и се зафркнав. Многу лоша книга, одвај ја прочитав. Ниту стилот на Сјенкјевич ниту времето кое го опишува ми беа познати, а најмалку „хуморот" кој го употребува. Подобро Раковиот Напоредник за овие пари (ако повторно биде 200) според мене.
На преводот мислиш, или друго нешто? Ќе ја пишев Крстоносци од Сјенкјевич, ама на сајтот пишува дека изданието им е исцрпено.

Во игра ми се и Америка (Темплум) и Врева и Бес (Конгресен Сервисен Центар).
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Прва на листа ми е „Потомци на боговите“ од Мухиќ (Табернакул). Постаро им е изданието од 2006 година, па се надевам дека ке ја намалат цената да не ми отиде половина саемски буџет на неа. Од Темплум ако ги начекам ги земам „Кланица 5“ од Курт Вонегат и „Ние“ од Земјатин. Исто така од Селнџер „Игра во р'жта“ оние евтини лектири по 100-150 денари што се, чисто да го имам во домашна библиотека. Слово стандард секој саем до сега си земам по една книга. Годинава ке видиме, се двоумам меѓу „Митот за вечното враќање“ на Елијаде или „Архелогија на знаењето“ од Фуко. Ако останат пари како избор не е лоша ниту „Ориентализмот“ од Саид (Магор). Нешто од Станислав Лем, Урсула Ле Гвин и Филип К. Дик може да влета во комбинација ако ги вметнат во понудите српските издавачи. На македонски јазик мислам дека нема ништо преведено. Генерално тоа е. :D
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
На преводот мислиш, или друго нешто? Ќе ја пишев Крстоносци од Сјенкјевич, ама на сајтот пишува дека изданието им е исцрпено.

Во игра ми се и Америка (Темплум) и Врева и Бес (Конгресен Сервисен Центар).
Преводот мислам дека беше во ред, ради друго ми беше муабетот, дека Скици нацртани со јаглен не вреди да се купува ниту да се има во домашна библиотека. Се состои од три кратки новели (или четири беа) и сите се подеднакво здодевни. Ете јас првпат се среќавав со Сјенкјевич тука, може грешам се работи за личен вкус, ама едвај ја прочитав книгата, многу се мачев додека ја завршам. (n)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.514
Поени од реакции
23.280
Јас оваа ја зедов лани и се зафркнав. Многу лоша книга, одвај ја прочитав. Ниту стилот на Сјенкјевич ниту времето кое го опишува ми беа познати, а најмалку „хуморот" кој го употребува. Подобро Раковиот Напоредник за овие пари (ако повторно биде 200) според мене.
А крстоносци од Хенрик Сјенкевич вреди да се купи ??
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.058
Поени од реакции
34.753
Во игра ми се и Америка (Темплум) и Врева и Бес (Конгресен Сервисен Центар).
Ако не сакаш да имаш примерок во домашната библиотека, а сакаш да ја прочиташ, имам копија (од времето кога јас студирав и кога мошне тешко се наоѓаше, и ако не се лажам - на српски) од Врева и бес, па би можел да ти ја позајмам, ако сакаш.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.182
Поени од реакции
8.379
Ако не сакаш да имаш примерок во домашната библиотека, а сакаш да ја прочиташ, имам копија (од времето кога јас студирав и кога мошне тешко се наоѓаше, и ако не се лажам - на српски) од Врева и бес, па би можел да ти ја позајмам, ако сакаш.
Ја имам за така, во pdf. формат. Сакам книгата да ја купам (ама најверојатно нема да биде од саемов). Фала во секој случај.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
А крстоносци од Хенрик Сјенкевич вреди да се купи ??
Не сум ја прочитал неа, ама сигурно некој друг ќе ти одговори на ова, мислам беше и претходно споменувана таа книга овде :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.514
Поени од реакции
23.280
Член од
25 јуни 2008
Мислења
98
Поени од реакции
4
Од другиве издавачки куќи уште нема каталози?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
Саемов станал невидена срамота. Недела дена до почетокот и ниедна издавачка куќа не излезе со цени.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Саемов станал невидена срамота. Недела дена до почетокот и ниедна издавачка куќа не излезе со цени.
Срам им е оти регуларна цена е 300 денари, на саем 299. Или евентуално 280 ама ова ептен ако пуштат срце.

Јас изгледа ќе ги бојкотирам годинава по речиси деценија редовно посетување.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.662
Поени од реакции
13.201
Срам им е оти регуларна цена е 300 денари, на саем 299. Или евентуално 280 ама ова ептен ако пуштат срце.

Јас изгледа ќе ги бојкотирам годинава по речиси деценија редовно посетување.
Мислам видоа дека повеќе им се исплати да прават засебни снижувања во своите книжарници отколку да отидат на штандови. Прашање е на време кога целата манифестација ќе се укине.
 
E

Epsilon

Гостин
Има ли некоја онлајн страница каде може да се порача книга која ми треба моментално, а не да чекам и на е-маил да проверувам нонстоп кога би ја имале на залиха книгата? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom