Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
јас знам дека многу важен фактор за раст на косата и против опаѓање се витамините и минералите кои се внесуваат преку исхраната или во вид на таблети, витамин б5, цинк, витамин е...
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
OceanN, јас немам намера да го дистрибуирам чајот од причина што немам регистрирано фирма и не сакам да подлегнам на противправни активности.
Па не ти реков ти да ми го продаваш туку да ми кажеш на кого да се обратам да ми го направи ?
И од каде да купам корења од коприва? Како ги приготвуваш за поливање после миење на коса може ли да ми објасниш?

Едит : И ако сакаш качи слики да пред употреба на хемииве и сега, ме интересира што си постигнал.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
aj баш пошто глеам премногу си стручен за темава да прашам.... косата ми опага тоа го приметувам коа се бањам или на перницата иам мн влакна.. често користам лак за коса... колку е тоа причина за опагање и што препорачуваш ? ( п.с користев едно време еден шампон престана да ми опага ... али сеа го користам истиот и к*р пак ми пага )
Лакот за коса не е докажано дека може да ги уништи здравите фоликули на главата. но и не придонесува кон добро со неговата почеста употреба. Лакот за коса може да предизвика побрзо опаѓање на влакната кои се веке влезени во телоген фазата(фаза на мирување на влакното пред негово испаѓање) поради тоа што ги стега влакната и ги притиска нанадвор.

Чајот од коприва едноставно се приготвува. Корен од коприва и лист од коприва се ставаат во вода и се варат како чај и одкога ке се изладат со нив се полива главата за последедн пат откога претходно ке се шампонира.

Корен од коприва најдобро е на биде свеж, но можеш да порачаш од некоја компанија во македонија, а на пазарот кај нас не сум сретнал досега.

Едит : И ако сакаш качи слики да пред употреба на хемииве и сега, ме интересира што си постигнал.
Еве прикачив 4 слики од пред и после 1 година од третманот

http://forum.kajgana.com/album.php?albumid=2526

aj баш пошто глеам премногу си стручен за темава да прашам.... косата ми опага тоа го приметувам коа се бањам или на перницата иам мн влакна.. често користам лак за коса... колку е тоа причина за опагање и што препорачуваш ? ( п.с користев едно време еден шампон престана да ми опага ... али сеа го користам истиот и к*р пак ми пага )
Slash, причината што косата некое време не ти опаѓала сигурно не е тој шампон кој си го користел, зашто и плус тоа рече дека сега го користиш истиот и пак ти паѓа.
Светските стручнаци за борба против косопадот кои сум ги консултирал, не познаваат шампон кој со спречува опаѓањето на косата при MPB - наследна машка ќелавост.Постојат некои шампони кои индиректно можат да влијаат на тој проблем, на пример ketoconazole шампонот(кај нас го има како Реконазол и може да се купи во сите аптеки без рецепт) влијае на создавањето на првут и на создавањето на себум на скалпот (кои често можат да придонесат за влошување на состојбата со косопадот при MPB) . Не постои шампон од кој ќе ти престане косопадот.

ВАЖНО: Не зборувам за жените, немојте пак да ме обвинувате за се и сешто и да се тврдите дека опаѓањето престанувало со некои иљачи и бабини лекови зашто кај вас проблемот е сосема друг, а кај 95% од мажите тие работи не влијаат воопшто. Замислете, на една друга тема на форумот слушнав дека требало на главата да си ставате изгниен мозок од чавка, па после жолчка од јајце, а на еден форум за мајки и деца пишуваше дека - цитирам: "супата од петле од подравка е многу ефикасна кога се мачка на главата":pos2: Не се сомневам во инстант супите дека се "ефикасни" против косопадот, посебно канцерогените засладувачи на вкус од типот Е3xx, и конзервансите. Но сепак, мачкањето на главата и не е толку опасно како нивното конзумирање во исхраната.

Со сета почит кон вистинските бабини лекови, но тие најчесто помагаат кога патите од TE(Теlogen Effluvium) a тоа е поради недостаток на некој витамин, стрес, за опоравување после регулирањето на хормонскиот дисбаланс и тироидната жлезда итн... Тие не помагаат при наследна машка ќелавост - најчестата причина за ќелавењето кај мажите со 95% застапеност.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Венивидивици, имаш резултати добар си . Ама гледам дека не си окелавел многу, и си имал коса, зошто не направи трансплатација? За овој дел ке ти требаа најмногу 2000 евра кај добар лекар? Ке немаше мака цел живот.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Венивидивици, имаш резултати добар си . Ама гледам дека не си окелавел многу, и си имал коса, зошто не направи трансплатација? За овој дел ке ти требаа најмногу 2000 евра кај добар лекар? Ке немаше мака цел живот.
Sho tolku si zapnal za transplantacija toa ti e posledna karta za ovoj problem. Dobri lekari na toa pole kaj nas tesko da ima na zapad kostat od 5000 pa do 50000 (Dr.Armani). Ako napravi transplantacija i ako ne koristi nesto da go spreci paganjeto kosata za 5 godini ke mu izgleda ringispil. Iskrajno ako 2000 eu bi mi gi skratele makite so poslednive 7 godini zamaranje citanje po forumi sekoj den stavanje lonsioni togash kazi kade da gi uplatam :D Bi bil presrekn kako da sum dobil bingo ako od utre edno apce saw palmetto i 2000 eu za transplantacija bi mi gi trgnele mislite od glava deka kosta poleka mi paga i deka vo narednite 5-10 godini ima shansi da izgubam golem del. Toa so go kazuvas bi bilo idealno reshenie za Hair Multiplication (kloniranje na kosa so sto ke imame dovolno folikuli da go pokrieme cel skalp) so transplantacijata denes sme limitirani so brojot na folikuli kako so kaza venividivici ako ne e iskusen doktorot ima shansi da go prokockame i toj del.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
А што мислиш колку би чинело пак клонирањето на коса?
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
А што мислиш колку би чинело пак клонирањето на коса?
Surovata realnost vo vrska so ovoj problem e kolku i da imash pari ako imash agresivno gubenje na kosata treba da se pomirish so fakot deka ke ja izgubis. Dokazanite tretmani kako Propecia/Rogaine/Nizoral ti se samo odlaganje na problemot za nekolku godini koga ke vidime site ovie ne bile otkrieni za kosopad tuku za druga namena no slucajno e zabelezano rast na kosa kako "nesakan" efekt.

Kolku pari ke kosta kako prvo mn sme daleku od poimot kloniranje na kosa 3 firmi vrshat istrazuvanja od koja Londonskata Intercytex koja e vo Phase 2 na istrazuvanje. Pred nekoja godina imashe optimisticki moabeti deka do 2013 ke ja ima ovaa procedura no vo poslednava godina sepak tesko e da se pojavi na pazar ovaa procedura barem do 2020 znaci stavi plus 5-10 godini za da i padne cenata kako so e na denesnata transplantacija i da bide dostapna za site. Ova do nekade vetuva za onie so ke se ragaat posle 2000 no za mene togash bi imal 40 godini so ne mi ni znacelo mn dali kosata mi paga ili ne. Gruba procenka nekade od 10.000-50.000 posle vtorata godina.

Site nadezi se svrteni kon Follica koj vrshat istrazuvanje na edna poinakva metoda kade so nema da bide potrebno odobruvanje od FDA, se ocekuva da objavat soopstenie do krajot na godinava kako tece istrazuvanjeto. Ako se e spored planot ovoj tretman se ocekuva da bide dostapen do 2013.
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Драстично паѓање на косата немам,ама затоа имам некое нормално минимално што може секој да го има влакна да ми паѓаат.
Иначе еден другар од средно имаше проблем со тоа и по цело прамени му паѓаа.Отишол кај некој човек и му рекол лук да стави на тоа место и трие едно 5-10 минути.Овој чекор го повторувал месец дена и после тоа приметивме дека има ефект и почна пак да му раст коса.
Доколку имате проблем пробајте така лук.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ако чоек нема коса тоа е доказ дека е прав муж оти има вишок тестостерон и дека е сексуално хипер активен а жениве тоа им е најважно а пак сакаат некој сс коса шо е, е јеби га па сфати ги!
 

vlakno

guitar shredder
Член од
20 септември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
3
sakam da prasam nekoj so znae po kolku vlakna na den e normalno da se gubi kosa,, i da prasam za presaduvanjeto dali toa e vozmozno kaj nas vo makedonia?

prasanje do venividivici,,,thanks
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
ја пратам твојава дискусијава VeniVidiVici и баш ќе го испробам Минооксидил па ќе правиме муабет,инаку фала за информацијава јас го имам истиот проблем иако генетски кај мене никој нема проблем со косата. Треба барем да ти бидат благодарни другиве типови кој се на Кајгана.:salut:
 
V

VeniVidiVici

Гостин
ја пратам твојава дискусијава VeniVidiVici и баш ќе го испробам Минооксидил па ќе правиме муабет,инаку фала за информацијава јас го имам истиот проблем иако генетски кај мене никој нема проблем со косата. Треба барем да ти бидат благодарни другиве типови кој се на Кајгана.:salut:
brel, ти благодарам за убавите зборови. Инаку генот за опаѓање на косата може да биде наследен и од дедото на дедоти, што значи дека никој не може да биде 100% сигурен дека во некој период од неговиот живот нема да страда од генетски предизвикан косопад. Но, што побрзо се открие и што побрзо се превземат некои мерки, тоа подобар ефект ке се постигне при зачувување на косата и евентуално при нејзино обновување ( па искрено кажано и доколку ефектот со овие третмани кои ги набројав е ефикасен во рок од 10-20 години, мислам дека на 50 години да си ќелав изгледа многу подобро отколку на 20 или 30). Мој совет за тебе: доколку твојот косопад е во почетна фаза ти препорачувам minoxidil 2% за да го забавиш или прекинеш твојот проблем со косопадот, но доколку тој веќе завземал забележителен степен, тогаш во најмала рака ти препорачувам minoxidil 5% кој е докажан дека функционира подобро при обновување на опаднатата коса. Запомни дека minoxidil се употребува се дури сакаш резултатите кои си ги постинал со него да останат на твојата глава.Не прекинувај со minoxidil никогаш, дури иако тој не продуцира обновување повеќе, запомни дека со неова редовна упореба ги задржуваш оние влакна кои се стекнати и задржани со неговата употреба.Добра вест: доколку за твојата коса употребуваш ѓел - Regaine-gel(Миноксидил 2% во форма на гел) е најдобрата варијанта на гел кој не придонесува за опаѓање на косата туку за нејзино зацврстување и обновување. Поздрав и се најдобро.

sakam da prasam nekoj so znae po kolku vlakna na den e normalno da se gubi kosa,, i da prasam za presaduvanjeto dali toa e vozmozno kaj nas vo makedonia?

prasanje do venividivici,,,thanks
Секој човек при нормални околности дневно губи по 100 до 150 влакна, кои се обновуваат и не се загубени засекогаш. Овие влакна се губат секојдневно заради природниот процес на раст на косата. Косата расте во три фази: Анаген, Телоген и Катаген. Анаген е фазата во која влакното расте.Таа фаза трае од 3 до 5 години.Телоген е фазата во која влакното мирува.Таа фаза трае од 2-3 месеци. А катаген е фазата во која влакното опаѓа. Па така да, 10 % од нашата коса секогаш се наоѓа во катаген фазата, па затоа е нормално секојдневно да губиме од 100 до 150 влакна,имајки предвид дека на главата на нормален човек се наоѓаат од 100,000 до 150,000 влакна.

Инаку пресадување на коса во Македонија се има извршено во приватната клиника Ремедика, меѓутоа експериментално од хирургот, Г-дин Лефтер Манче кој работи во САД. Не постои клиника за трансплантација на коса во Македонија. Но, и доколку во блиска иднина биде отворена таква, НЕ би ти советувал да отидеш таму па да служиш како експериментален глушец на хирурзите-аматери. Непрепорачливи се дури и клиниките во соседните земји кои со трансплантаци се занимаваат веќе подолго време, затоа што може да ти го нагрдат твојот изглед засекогаш со нивното нестручно работење. Во САД клиниките за трансплантација на коса на Балканот важат за клиники со НАЈВИСОК СТЕПЕН НА РИЗИК и се препорачува да се избегнуваат без разлика на тоа колку ефтини услуги нудат (2000 евра за 2000 фолекули) што е најниска цена за трансплантација на коса во светот. Инаку 2000 графтс е многу мало количество на трансплантирана коса, што е доволно за да покрие едвај 6 цм квадратни од твојата глава доколку зборуваме за коса со задоволителна густина.

Па така да доколку размислувате за трансплантација на коса, штедете ги вашите пари и заминете во САД кај проверен хирург. Подобро отидете 2 години подоцна(дури да ги соберете потребните пари) отколку да жалите цел живот.

Се надевам дека овој пост ви помогна. Поздрав и се најубаво.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ja iam mrsna koza i se perutam ne po glaata kaj so iam kosa, nego i po lice pa zatoa i mi se izretci kosata i sea ne znam so e ustvari vise seedno mi e i neka padne skroz bricot i skunhead, ne mi se ide po lekari.
 

vlakno

guitar shredder
Член од
20 септември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
3
ja iam mrsna koza i se perutam ne po glaata kaj so iam kosa, nego i po lice pa zatoa i mi se izretci kosata i sea ne znam so e ustvari vise seedno mi e i neka padne skroz bricot i skunhead, ne mi se ide po lekari.
golemo FALA do venividivici, a ti ako imas problemi so perutot zemi NIREL medicinski sampon e moes da go najdes niz aptekite, na mene mi pomogna,zemi go probaj ne e skap,i ne koristi samponi kako sto se wash n go,head n sholders puni se so hemikalii,ako sakas donegde zdrava kosa i bez perut zemi NIREL,ti kazuem na mene mi pomogna..poz
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
jas stavav mnogu gel i kosata mi se izretci mnogu.no ja sisav nekoe vreme so mashinka i situacijata mnogu se podobri za razlika od toa sto bese no ne e kako porano.dali moze nekoj da mi dade nekoj sovet
 

Kajgana Shop

На врв Bottom