Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
10 септември 2012
Мислења
47
Поени од реакции
17
Nekoj tuka spomna kako epten mal bil procentot na licata koi imale sporedni efekti od koristenjeto na PRPOPECIA. Procitajte ja najnovata studija sto ja napravile amerikanskite naucnici i videte kolku navistina malku e toj procent. Sednete si udobno u nekoja komotna fotelja za da ne se onesvestete koga ke gi citate rezultatite od studijata:)))

Now, new research shows that Merck Pharmaceutical (the inventor of Propecia) may have underestimated the persistence of some of Propecia's side effects. As part of a study published in a June 2011 issue of the Journal of Sexual Medicine, Dr. Michael Irwig of George Washington University surveyed 71 regular Propecia users to find that 94 percent suffered low libido, 92 percent experienced erectile dysfunction, and 92 percent had decreased sexual arousal. What's more, the survey showed that some side effects could last an average of 40 months after patients discontinued use of the drug, bucking the commonly held perception that the cure for any unwanted symptom is simply to stop taking the pill. "That's the novelty of this study – the persistent side effects of Propecia," Irwig says.

A proizvoditelot tvrdese deka kaj nesto pomalku od 2% od korisnicite samo s ejavuvale nekoi sporedni efekti. 94%!!!!!!! Ajde momci koj ima hrabrost i na koj ne mu treba sex u zivotot neka proba d ani kaze dali ke vleze vo ovie 94% ili mzebi vo oni 6% koi nemaat sporedni efekti:))))
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.010
Поени од реакции
36.066
На мене не ми е јасно само како може ФДА да го подржува срањето , и да го става на листата на сигурни лекови за користење. Не за џабе е кажано дека најголема мафија е фармацевската мафија.
 
Член од
10 септември 2012
Мислења
47
Поени од реакции
17
Drugar, vo Amerika e momentalno jak haos so PROPECIA, desetici iljadi tuzbi se pokrenati protiv proizvoditelot Merck Prahrmaceutical, pacientite baraat milijardi dolari osteta zatoa sto proizvoditelot ne navel deka ovie sporedni efekti se trajni a ne samo dodeka go primas lekot. FDA e pot pritisok da ja ukine dozvolata koja sto ja dal, samo sto ke s eurne i toa jako kredibilitetot na FDA, kako ke obajsnat deka dozvolile a sega se predmoslile. Vidi izvadok od ona sto se slucuva momentalno so Propecija vo Amerika...

Several firms across North America are currently pursuing cases against Merck. The key question now is whether Merck knew that side effects could persist even after patients stopped taking the drug.

According to a complaint filed in Florida, Merck expanded the warning on the product label to include the "persistence of erectile dysfunction after discontinuation" in the face of a study by Sweden's Medical Products Agency suggesting that Propecia could be a long-term sexual inhibitor. But the rewrite appeared just in Sweden. In March 2010 the fine print was also amended in Italy, but nothing about the possibility of lasting sexual side effects appeared in the U.S. until this spring, perhaps in response to the publication of Irwig's study and a review from the Center for Sexual Function at the Lahey Clinic in Peabody, Massachusetts, which reached a similar conclusion.

What happens next is up to the courts; preliminary proceedings are already under way.

Zalosno kolku milioni luge se izgorele do sega bez da znaat za ova...
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
Па не верувам дека миноксидил ќе сака,пошто носи косa до рамења,ќе изгледа како да не се бањал цел месец.Јас се мислев едно време да пробам Пилфуд 2% со Кетоконазол,али прочитав негде дека нe работел на залистоците(засега едино тие ми се проретчуваат).А Сав Палмето не верувам дека има во Македонија.
За џабе е миноксидил не делува ни од 5% ни од 2%, а saw palmeto имаш во сите аптеки 100 капсули=700 ден.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
А стварно смрдел здивот од нив?
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Татко ми е келав дали тоа значи дека и јас ке бидам?
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Мене почна нагло да ми опаѓа косата некаде помеѓу четврта година средно и прва година факултет. Мислам дека причината беше тоа што нагло ослабев и тоа повеќе кг., плус бев под преголем стрес до тој степен што во втор семестар спиев само по 2-3 часа дневно (освен за викенди). Имав ужасен жолт и мрсен првут (ми кажаа дека го викале Бебешки првут) слој со дебелина од околу 3 mm. Беше некако како свинска маст, само имаше жолта боја и беше навистина премногу мрсен што косата ми се мрсеше неколку часа после миењето. Слушнав дека мрсните ткива на главата ги запушувале каналите, па кожата не можела да дише со што се задушувале фоликулите, па затоа сметам дека тоа беше причината за паѓањето.
Бев на лекар (дерматолог) затоа што бев во депресија и опседнат со мојата ситуација. Дерматологот без никакви испитувања и сл. и без да го погледне скалпот (типично за "стручни лекари" во помали градови) "заклучи" дека треба да користам Пилфуд 2%. Почнав да го користам но немаше некој ефект, потоа решив да почнам со користење на Пилфуд 5% (735 ден. во Zegin) и по 3-4 месеци косата престана да ми паѓа и некако стануваше се поцврста и потемна, а ми се чини и дека ми е згусната, поточно СТАРАТА коса што си ја имав претходно (барем така ми викаат и тие околу мене). Но искрено, ми се смачи некако од постојаното одржување, па веќе скоро една недела не го користам. Сега спијам доволно, сум понекогаш под минимален стрес и си ја држам новата килажа, па по моја логика мислам дека и покрај тоа што го прекинав Пилфудот не би требало да се јави повторно опаѓање на косата. Пороци немам, а и најчесто конзумирам здрава храна.

Доколку има некој постручен би сакал да ми одговори дали сум во право за претпоставката за опаѓањето на мојата коса и дали ќе ги изгубам "новите" влакна поради престанок на користење на Пилфуд лосионот?
 
Член од
10 септември 2012
Мислења
47
Поени од реакции
17
Drugar, za zal samata hemija na Minoksidilot e deka nekolku meseci po prestanuvanjeto na koristenjeto ona sto toj uspeal da stimulira da porasne ke opaga. Toa e eden od negovite sporedni efekti.
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.210
Поени од реакции
2.058
Дали некој од вас слушнал или искусил од оваа ствар. Синоќа на работа имаше мала шега со ќелавоста на еден колега, кога еден новопримен спомна за оваа работа. Се што кажа беше трач муабет без искуства. Доколку некој има повеќе инфо нека сподели.
 
Член од
10 септември 2012
Мислења
47
Поени од реакции
17
Дали некој од вас слушнал или искусил од оваа ствар. Синоќа на работа имаше мала шега со ќелавоста на еден колега, кога еден новопримен спомна за оваа работа. Се што кажа беше трач муабет без искуства. Доколку некој има повеќе инфо нека сподели.
10000000000000000000% PREVARA,
poistrazuvaj so stranskite forumi malku, ovoa ti e milion procenten scam proizvod

za toa kolkav efekt ima toj proizvod eve ti edna sporedba, bolje ne stavaj niso na kosata ke imas podobar efekt otkolku ova da go stavas:))))
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.210
Поени од реакции
2.058
10000000000000000000% PREVARA,
poistrazuvaj so stranskite forumi malku, ovoa ti e milion procenten scam proizvod

za toa kolkav efekt ima toj proizvod eve ti edna sporedba, bolje ne stavaj niso na kosata ke imas podobar efekt otkolku ova da go stavas:))))
Па затоа и пишав, има поделени мислења , еве јас сега дознав за ова и при првото гулгање се закачив на бугарската страна од оваа што јас ја пратив во линк , а таму има коментари од луѓе со искуства па се задоволни, нормално имаше по некој што имаа исто мислење како тебе. Со оглед но тоа што се продава на нет има можност за манипулација или копија на производот. А твоето мислење е врз база на инфо? Зошто како велат не прашувај гаталец туку паталец. Во секој случај благодарам за инфото,чекам и други мислења:)
 
Член од
10 септември 2012
Мислења
47
Поени од реакции
17
Па затоа и пишав, има поделени мислења , еве јас сега дознав за ова и при првото гулгање се закачив на бугарската страна од оваа што јас ја пратив во линк , а таму има коментари од луѓе со искуства па се задоволни, нормално имаше по некој што имаа исто мислење како тебе. Со оглед но тоа што се продава на нет има можност за манипулација или копија на производот. А твоето мислење е врз база на инфо? Зошто како велат не прашувај гаталец туку паталец. Во секој случај благодарам за инфото,чекам и други мислења:)
Drugar ako si ja otvoril bugarskata, otvori ja i makedonskata i hrvatskata i sporedi gi iminjata na komentarite dolu, i vidi gi nivnite slikicki, u Bugarija toj e Kamen Stoilov, u MKD toj e PETAR ACEVSKI u Hrvatsla istiot lik e so ime HORVAT ASE itn, komentarite potpuno isti samo so prevod, ne treba da si mnogu intelegenten :)))

Plus ukucaj go imeto na taa naucnicka na google i vidi sto ke izleze, NE PSOTOI, ukucaj ja taa konferencija na koja bile prezetirani tie rezultati od koi e sokiran svetot NE POSTOI
itn itn

ali za da bides siguren naracaj si probaj si i posle kazi ni dali sme bile u rpavo:)))
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Probajte alternativa,na primer so koren od kopriva ,definitivno dava rezultati!(y)
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
6
Поени од реакции
12
За опаѓање на коса за жени од искуство ви препорачувам ампули на Виши ефикасни се ама лекувањето трае околу 3 месеци. Истовремено пиење и Мерц витамини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom