Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Uste ne se znae kako tocno deluva minoxidilot na skalpot, no vazno e deka moze da predizvika rast :)
Миноксидилот е произведен како средство за срце и сосема случајно се откриени нуспојавите на зголемена влакнатост и сосема добро е докумантирано дека ги шири крвните садови, читни малку по нет има доста :smir:.
 

Зуљфи

~~~МУДРЕЦ~~~
Член од
24 октомври 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
MENE MI PAGDA KOSATA sTO DA NAPRAVAM? :helou: BABA MI VIKA DA SI ZEMAM ZEJTIN I JAJCE KAKO MAСКА:wink:
 
Член од
4 октомври 2009
Мислења
257
Поени од реакции
13
Појадок овошје,Ручек без леб,Нема вечера и топ линија :pipi:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Jas doduse nikogas ne sum drzela dieti nit pa bi mozela da drzam bidejki stalno mislam sto ima vo friziderot,no zatoa mozam da kazam deka oslabev pet kila ovoj mesec bez da sakam.Morav da pijam eden caj po litar dnevno i posle nema sansi da mi se jade koga mi e poln zeludnikot so tecnost:pipi:probajte i vie taka bez da pregladnuvate moze i da vi upali i vam.E sega ne go pijam cajot pa pak se nafrliv na jadenje ama zatoa sto jas taka si sakam,mi e strav da bidam mnogu slaba.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Миноксидилот е произведен како средство за срце и сосема случајно се откриени нуспојавите на зголемена влакнатост и сосема добро е докумантирано дека ги шири крвните садови, читни малку по нет има доста :smir:.
Citni malku ti :) Nikoj ne moze da ti kaze so tocnost kako deluva minoxidilot na scalpot.

http://en.wikipedia.org/wiki/Minoxidil

Mechanism:

The mechanism by which minoxidil promotes hair growth is not fully understood. Minoxidil is a potassium channel agonist. Minoxidil is less effective when there is a large area of hair loss. Sredstvo za srce :) mislis krven pritisok vo vrska so toa mn dobro se znae kako deluva.

Eve ti uste eden verodostoen izvor :)

http://www.ishrs.org/articles/about-rogaine.htm

How Does Minoxidil Work?

Why does minoxidil halt hair loss and stimulate new hair growth? No one knows for sure , but there are some good assumptions ;) ali dobro e svetov ima sepak eden slucaj so znae tocno kako minoxidilot deluva :) cestitki za pronajdokot.

Aaa da i zaboraviv da se prasham koj se tie drugi sredstva so deluvaat kako minoxidilot (so shirenje na krvnite sadovi) a efikasni se za MPB :)
 
V

VeniVidiVici

Гостин
MENE MI PAGDA KOSATA sTO DA NAPRAVAM? :helou: BABA MI VIKA DA SI ZEMAM ZEJTIN I JAJCE KAKO MAСКА:wink:
Најпрво голем поздрав до баба ти. :)

Доколку сакаш совет што треба да направиш еве ти го најдобриот:

Отиди на дерматолог и направи антибактериски тест и микроскопски тест на влакното.
Отиди на ендокринолог и направи тест за хормонски статус и тироидна жлезда.
Нека те дијагностицираат и обрати се на форумот повторно.
Третманот на бабати не ти го препорачувам.
Поздрав.

Tesko da pomognat za maska kelavost predizvikana od hormonite. Kako i da e ako planiras da dodades i Pilfud (minoxidil) ne e preporaclivo da go kombiniras so Alpecin
Димитар, не е точно дека Minoxidil не е препорачливо да се употребува со Alpecin.
Само што добив одговор од компанијата што го произведува Alpecin, DR. KURT WOLFF GMBH & CO KG, Bielefeld, Germany.
На моето прашање дали е препорачливо да се употребува Minoxidil заедно со терапија со Alpecin (било каков шампон од Alpecin) тие ми одговорија дека после извршените тестови, се покажало не само дека е безбедно, туку и дека подобро функционираат кафеинот(активната состојка во Alpecin) и миноксидилот заедно.

Не грижете се. 100% е безбедно и клинички докажано.

Поздрав.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Димитар, не е точно дека Minoxidil не е препорачливо да се употребува со Alpecin.
Само што добив одговор од компанијата што го произведува Alpecin, DR. KURT WOLFF GMBH & CO KG, Bielefeld, Germany.
На моето прашање дали е препорачливо да се употребува Minoxidil заедно со терапија со Alpecin (било каков шампон од Alpecin) тие ми одговорија дека после извршените тестови, се покажало не само дека е безбедно, туку и дека подобро функционираат кафеинот(активната состојка во Alpecin) и миноксидилот заедно.

Не грижете се. 100% е безбедно и клинички докажано.

Поздрав.
Edinstveno so moze da se sluci koga ovie dve ke se spojat e obete da go izgubat dejstvoto. Barem taka imam sretnato na forumite i skoro site so gi koristat ovie dve zaedno gledaat da imaat barem 12h vremenska distanca. Znaci denot koga se koristi Alpecin se stanava minox samo ednas.

Alpecinot ima dve studii koj se napraveni od fakutet od Germanija kade so mislam deka e povrzan so firmata koja go proizveduva. Samo godinava imashe edna nezavisna studija za pozitivnite efekti od kofeinot ama toa beshe za oralna upotreba kade so kolicinata beshe golema i prilicno rizicna za organizmot. Ke pobaram denovive poveke za voa mn razlicni mislenja vo vrska so ova tema. Dosega neam sretnato nekoj da tvrdi deka Alpecinot napravil cuda kaj nego kako kaj nekoj luge so Minox. Sepak ima pozitivno mislenja za nego no vo nikoj slucaj ne bi go zamenil so minox ako treba da odbiram megu ovie dve
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Edinstveno so moze da se sluci koga ovie dve ke se spojat e obete da go izgubat dejstvoto. Barem taka imam sretnato na forumite i skoro site so gi koristat ovie dve zaedno gledaat da imaat barem 12h vremenska distanca. Znaci denot koga se koristi Alpecin se stanava minox samo ednas.
Можеби е така. Јас само кажувам каков одговор добив од производителот. Поздрав и се најдобро.

Зачуден сум од резултатите од анкетата. Во моментот кога ја проверив анкетата, на прашањата "Дали ви опаѓа косата", со "ДА" и "Во последно време ДА" одговориле 50 читатели, наспроти 25-те кои одговориле со "НЕ".
Според оваа анкета значи дека 75% од луѓето се соочуваат со косопад.
Ова е најголемиот процент на луѓе кои ја губат косата во една држава во светот и тоа убедливо.
Во САД овој процент изнесува 42%,
Во Велика Британија 48%,
Во Германија 34%,
А највисока стапка на ќелавост има во Грузија - 60%.

Епа како не би биле најќелави во светот, кога 99% од луѓето поради неинформираност и незнаење својата ќелавост ја третираат со јајца, зејтин, мозок од чавка и кој знае какви други глупости.

Иако анкетата неможе да се квалификува како сигурен процент, ова е повеќе од чуден процент. Е стварно сме најголеми ќелеши у свет значи. :vozbud: Ццццц.
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Можеби е така. Јас само кажувам каков одговор добив од производителот. Поздрав и се најдобро.

Зачуден сум од резултатите од анкетата. Во моментот кога ја проверив анкетата, на прашањата "Дали ви опаѓа косата", со "ДА" и "Во последно време ДА" одговориле 50 читатели, наспроти 25-те кои одговориле со "НЕ".
Според оваа анкета значи дека 75% од луѓето се соочуваат со косопад.
Ова е најголемиот процент на луѓе кои ја губат косата во една држава во светот и тоа убедливо.
Во САД овој процент изнесува 42%,
Во Велика Британија 48%,
Во Германија 34%,
А највисока стапка на ќелавост има во Грузија - 60%.

Епа како не би биле најќелави во светот, кога 99% од луѓето поради неинформираност и незнаење својата ќелавост ја третираат со јајца, зејтин, мозок од чавка и кој знае какви други глупости.

Иако анкетата неможе да се квалификува како сигурен процент, ова е повеќе од чуден процент. Е стварно сме најголеми ќелеши у свет значи. :vozbud: Ццццц.
Венивидивици дали само со пилфуд може да се спречи опаќањето на косата без комбинација на други препарати ???
(по долго колебање го купив пилфудот пред некој ден па не знам .... иако имам некое позитивно чувство над чело :toe:
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Венивидивици дали само со пилфуд може да се спречи опаќањето на косата без комбинација на други препарати ???
(по долго колебање го купив пилфудот пред некој ден па не знам .... иако имам некое позитивно чувство над чело :toe:
Доколку миноксидилот делува кај тебе, во најдобар случај тој веројатно тој ке го спречи опаѓањето на косата на подолг период(5-10 години а можеби и повеќе) и евентуално ќе генерира релативен степен на обновување. Запомни дека миноксидилот на делува кај сите.Тоа го пишува и на упатството.

Пилфуд или миноксидил не го решава проблемот во неговата срш(кога се работи за наследна ќелавост) туку делува стимулативно на крвотокот низ фолекулите на главата и поттикнува "оживување" на мртвите фолекули и зајакнување на постоечките.

Миноксидилот не делува на нивото на дихидротестостерон во крвта, што е главната причина за косопадот при MPB(Male Pattern Baldness).
Миноксидил најдобро функционира во комбинација со Propecia(Finasteride).Тоа се единствените докажани, признаени и клинички потврдени третмани за косопад.

Претпоставувајки дека не сакаш да конзумираш дхт блокери како Propecia, кои носат и одредени странични ефекти, ти советувам да пробаш миноксидилот да го користиш во конјункција со Ketoconazole шампон, кај нас го има во секоја аптека под името Реконазол(делува како дхт блокер на површината од скалпот), и шампон со Caffeine како активна состојка, кој го има во секоја аптека под името Alpecin(делува на продолжување на анаген фазата-фаза на растење на влакното).

"Позитивното чувство на челото" може да е пласибо ефект од твојата подсвест, но благо чувство на чешање може да е индикатор дека нови влакна навистина почнуваат да растат, додека силно изразено чувство на чешање во повеќето случаи е резултат на иритација на кожата предизвикана од употребата на миноксидилот.

Се надевам дека ова помогна.Поздрав.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
А реконазолот го спречува ли дхт на главата? Спречува опаѓање?
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
:):):)
Доколку миноксидилот делува кај тебе, во најдобар случај тој веројатно тој ке го спречи опаѓањето на косата на подолг период(5-10 години а можеби и повеќе) и евентуално ќе генерира релативен степен на обновување. Запомни дека миноксидилот на делува кај сите.Тоа го пишува и на упатството.

Пилфуд или миноксидил не го решава проблемот во неговата срш(кога се работи за наследна ќелавост) туку делува стимулативно на крвотокот низ фолекулите на главата и поттикнува "оживување" на мртвите фолекули и зајакнување на постоечките.

Миноксидилот не делува на нивото на дихидротестостерон во крвта, што е главната причина за косопадот при MPB(Male Pattern Baldness).
Миноксидил најдобро функционира во комбинација со Propecia(Finasteride).Тоа се единствените докажани, признаени и клинички потврдени третмани за косопад.

Претпоставувајки дека не сакаш да конзумираш дхт блокери како Propecia, кои носат и одредени странични ефекти, ти советувам да пробаш миноксидилот да го користиш во конјункција со Ketoconazole шампон, кај нас го има во секоја аптека под името Реконазол(делува како дхт блокер на површината од скалпот), и шампон со Caffeine како активна состојка, кој го има во секоја аптека под името Alpecin(делува на продолжување на анаген фазата-фаза на растење на влакното).

"Позитивното чувство на челото" може да е пласибо ефект од твојата подсвест, но благо чувство на чешање може да е индикатор дека нови влакна навистина почнуваат да растат, додека силно изразено чувство на чешање во повеќето случаи е резултат на иритација на кожата предизвикана од употребата на миноксидилот.

Се надевам дека ова помогна.Поздрав.
:):)
 
Член од
6 ноември 2009
Мислења
35
Поени од реакции
1
Здраво.. јас користам Алпецин 4 месеци веќе.. значи Алпецин Ц1 шампон секој втор ден и лосион секој ден.. Имам забележано дека влакната се поцврсти (веројатно и подебели) меѓутоа косата продолжува да паѓа во слично темпо (барем колку што можам да видам со миење на коса). Бидејќи уште сум во некоја почетно-умерена фаза ќе имам трпение да издржам уште 1 месец или еве до Нова Година.. Ако продолжи како до сега би сменил во комбинација на пилфуд со реконазол која ми изгледа .... да се изразам така best buy :) Единствено значи што ме загрижува е дека нема никаде средство што гарантира фронтална/залистоци заштита и регенерација. Ама наше е да пробаме :)
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
А реконазолот го спречува ли дхт на главата? Спречува опаѓање?
Rekonazolot ima shansi da spreci opaganje, dokazano e deka ima mlako dejstvo protiv dht na scalpot.

http://www.keepingmyhair.com/wp-content/uploads/2009/07/keto1.jpg

Eve sliki od Japonska studija kade so pacientite koristat Ketokonazole krema sekoj den. Prilicno impresivni rezultati. Vo US nekoj od doktorite za onie pacienti koj nemozat da go podnesat negativnite efekti od Propecia im prepishuvaat Ketokonazole Foam.

NO sepak od licno iskustvo negativen efekt na ketokonazolot e sushenje na scalpot. Sho i ne e bash ok znaci mora da se koristi posle nego nesto sto bi go vovel skapot vo normalna sostojba. Drugi negativni efekti nema

Sepak onie so planiraat da go koristat sekoj den ili sekoj vtor bi gi sovetual da koristat 1% varijanta. A za onie so se ljubiteli na Alpecin neka go probaat ovoj shampon Revita. Glavni sostojki mu se 1% ketokonazole i kofein.

http://www.amazon.com/DS-Labs-aka-Revita-Performance/dp/B000NNURTS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=hpc&qid=1257533947&sr=8-1

http://en.wikipedia.org/wiki/Ketoconazole

A study in mice indicated that ketoconazole may have a stimulatory effect on hair growth.[14] Nizoral shampoo has shown to be beneficial in men suffering from androgenic alopecia. One 1998 study showed that Nizoral 2% worked just as well as minoxidil 2% (brand name Rogaine) in men with androgenic alopecia. Both medicines increased hair thickness and increased the number of anagen-phase hair follicles on the scalp.
 
Член од
6 ноември 2009
Мислења
35
Поени од реакции
1
Овој Revita шампон го има во Македонија или треба од интернет да се порачува?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom