Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

V

VeniVidiVici

Гостин
Veni koj sampon mi go preporacuvas vo denovite koga ne koristam ketokonazol??? imam potreba nekogas sekoj den da ja mijam kosata ( premnogu mi se mrsi i kako zejtin da imam na celoto - sto e ova neznam, ako znaes kazi ).

pozdrav i blagodaram
Pantene Pro-V. Aктивна состојка му е Pyrithione Zinc (1%). Ефикасен е донекаде и против првут.Нежен е и благ за секојдневна употреба а и Pyrithione Zinc е корисна состојка за зацврснување на влакното. Чини околу 250 денари, или барем толку беше пред некое време. Поздрав.

Ај проверете го ова, претражував многу по интернет и најдов нешто интересно за лечење на ќелавоста - линк - http://www.biovea.net/(S(2rckmgrcgiigvwyxwrsx4oqb))/product_detail.aspx?PID=1806&CID=0

поздрав
Јас го користам овој шампон. Супер е, помага при елиминирање на првут и дхт од скалпот и има многу добар козметички ефект на косата.
Лосионот е со миноксидил 5% Аминексил Сп94,Ретинол,Наносом,Купер пептиди+ витамини и минерали. Ако парите не се проблем за тебе - Go for it!!! .
 

djacemk

Александар
Член од
20 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
VeniVidiVici;Ј ас го користам овој шампон. Супер е напиша:
Од која интернет продавница да го нарачам комплетот, каде е најефтино и најсигурно???
И ми треба ли уште нешто да користам (да земам орално витамини и сл.)

Ти Благодарам Однапред на одговорот.

Поздрав
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Од која интернет продавница да го нарачам комплетот, каде е најефтино и најсигурно???
И ми треба ли уште нешто да користам (да земам орално витамини и сл.)

Ти Благодарам Однапред на одговорот.

Поздрав
Од биовеa кај што си гледал www.bioveа.net ти е најсигурно, не е најефтино но барем се плаќа со чек и немора paypal да правиш или со кредитни картички да се заебаваш.

A за орално размисли за Пропециа, информирај се на оваа тема или на интернет подетално, ако сакаш зборувај со лекар, и одлучи.
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Од биовеa кај што си гледал www.bioveа.net ти е најсигурно, не е најефтино но барем се плаќа со чек и немора paypal да правиш или со кредитни картички да се заебаваш.

A за орално размисли за Пропециа, информирај се на оваа тема или на интернет подетално, ако сакаш зборувај со лекар, и одлучи.
Veni sakas da kazed deka so koristenje na ovoj sampon mozam da go isfrlam minoxidilot bidejki go ima vo samiot sampon, ili paralelno pokraj samponot treba da koristam i minoxidil 5 %. Znaes dosta interesna varijanta e dokolku so koristenje na samponot ednas dnevno go isfrlam ona mackanjeto na skalpot sekojdnevno so minoxidilot. Isto interesno e sto samiot sampon ima blokatori na dxt na lokalno nivo.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Veni sakas da kazed deka so koristenje na ovoj sampon mozam da go isfrlam minoxidilot bidejki go ima vo samiot sampon, ili paralelno pokraj samponot treba da koristam i minoxidil 5 %. Znaes dosta interesna varijanta e dokolku so koristenje na samponot ednas dnevno go isfrlam ona mackanjeto na skalpot sekojdnevno so minoxidilot. Isto interesno e sto samiot sampon ima blokatori na dxt na lokalno nivo.
Нажалост не е така. Миноксидилот го има во лосионот од спектрал днц, но не и во шампонот Ревита. Иако постојат некои шампони на пазарот кои содржат миноксидил, сепак ефектот не е докажан и според мене не вреди да се користат.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Veni kade moze da go nabavam Pantene Pro-V samponot i kolku pari e? Vo apoteka li da go baram ili vo pogolemite supermarketi? Poracav Revita aedno so toj losion ( od sajtot pogore), bas da vidam dali ke mi stigne...parite ne mi se problem... :)

pozz
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Veni kade moze da go nabavam Pantene Pro-V samponot i kolku pari e? Vo apoteka li da go baram ili vo pogolemite supermarketi? Poracav Revita aedno so toj losion ( od sajtot pogore), bas da vidam dali ke mi stigne...parite ne mi se problem... :)

pozz
Pantene Pro-V го има во секој подобро снабден маркет со цена од 200 до 250 денари така нешто. А за Revita јас ти гарантирам дека подобар шампон не постои во светот во кој живееме. Ќе се увериш и самиот кога ќе ти стигне. И баш ме интересира ти колку плати за него? Мене само шампонот + поштарина и транспорт ми излезе 2,500 денари.
 
Член од
6 ноември 2009
Мислења
35
Поени од реакции
1
Pantene Pro-V го има во секој подобро снабден маркет со цена од 200 до 250 денари така нешто. А за Revita јас ти гарантирам дека подобар шампон не постои во светот во кој живееме. Ќе се увериш и самиот кога ќе ти стигне. И баш ме интересира ти колку плати за него? Мене само шампонот + поштарина и транспорт ми излезе 2,500 денари.
3800 за 2 шампона .. и тоа само експрес шипингот кошташе 37 долари

http://www.hair1.com/
 
V

VeniVidiVici

Гостин
3800 за 2 шампона .. и тоа само експрес шипингот кошташе 37 долари

http://www.hair1.com/
Да значи тука некаде е во просек. Ти плус си земал два одеднаш и затоа малце поефтино ти излегло изгледа. А и малце си платил за експрес шипинг, а? На e-bay од еден добавувач преку незнам која пошта ми бараше 84 долари за експрес.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
ДојдовВидовПобедив, секоја чест за темава.
Ми се бендисува дека за разлика од многу топшоп пропаганди, твојава тема е за да даде информации за се она кое ни е на располагање при борбата со генетската неминовност.
Лично за мене косата ми е се надевам во ред, но овие информации ми се полезни за евентуална превенција и секако за подобра грижа за косата.
Сепак косата е една од поважните естетски параметри, па би било добро да си ја зачуваме.
Моето скромно искуство е во врска со првутот и некои заебанции кои ми се појавуваа на главата, како мали бубулички кои закоравуваа и си имав проблеми.
Единствен шампон кој ми помогна и со кој престанав да имам првут и такви израстоци е еден тегет на изглед шампон од Нивеа, пишува anti-schuppen, anti-pellicuculiare.
Како и да е борете се со оние кои сакаат да направат профит врз основа на вашата мака.
Борете се со натрапниците и луѓето чија основна иницијатива е профитот.
Ќе ја следам темава, не само за спречување на паѓање на косата, туку и за нејзино општо здравје.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Veni,

poracav: SPECTRAL DNC + REVITA HAIR LOSS TREATMENT PACK Qty 1 £39.95

znaci ke mi e fati okolu 45 evra za dvata proizvoda, samo neznam zosto ne gi pisuva trosocite za shipping...mozda ke mi gi naplatat koga ke stigne paketot? Inaku plativ so kreditna karticka. KOlku i da izleze ne mi e bitno, imam pari za ova i edvaj cekam da mi stigne...

Ako imas poveke informacii za prviot proizvod, pisi mi...prvpat upotrebuvam minoxidil i sl. proizvodi i neznam i kako se upotrebuva?

Inaku treba da se organizirame decki, da si poracame naednas, em poeftino ke projdeme, em shippingot ke ni bide eden...mnoooogu poeftino ke ne kosta site, zasto ova treba redovno da se koristi i mozebi godisno 2 sampona ke ni izlezat gratis... koj saka ajde, jas sum sekogas ZA.

pozz
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Veni,

poracav: SPECTRAL DNC + REVITA HAIR LOSS TREATMENT PACK Qty 1 £39.95

znaci ke mi e fati okolu 45 evra za dvata proizvoda, samo neznam zosto ne gi pisuva trosocite za shipping...mozda ke mi gi naplatat koga ke stigne paketot? Inaku plativ so kreditna karticka. KOlku i da izleze ne mi e bitno, imam pari za ova i edvaj cekam da mi stigne...

Ako imas poveke informacii za prviot proizvod, pisi mi...prvpat upotrebuvam minoxidil i sl. proizvodi i neznam i kako se upotrebuva?

Inaku treba da se organizirame decki, da si poracame naednas, em poeftino ke projdeme, em shippingot ke ni bide eden...mnoooogu poeftino ke ne kosta site, zasto ova treba redovno da se koristi i mozebi godisno 2 sampona ke ni izlezat gratis... koj saka ajde, jas sum sekogas ZA.

pozz
Ako нарача преку Биовеа тогаш за секоја пратка која чини повеќе од 30 фунти транспортот е бесплатен, само за поштарина ке си платиш.

А спектрал ДНЦ ке го користиш два пати на ден, наутро и навечер со количина препорачана во упатството. Баш ме интересира какви резултати ќе имаш со спектрал затоа што во него освен миноксидил има и други состојки корисни за косата. Ти посакувам се најдобро.

А за организирање и јас сум за тоа само незнам колку би било изводливо.

Сакам да ги известам сите дека поради одредени несогласувања со администраторите на форумов се одлучив да го избришам моето членство.
Посебно ми е жал за темава и тоа што нема повеќе да дискутираме за овој проблем.
Ме прави посебно горд доколку некому успеав да му помогнам.
Продолжете со дискусија и доколку темава биде избришана со бришењето на моето членство и бидете конструктивни и борете се со проблемот, не давајте да ве победи тој вас.
Ви посакувам се најдобро на сите. Поздрав и пријатно.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Veni sega proveriv vo banka, mi imaat zemeno okolu 2750 denari za dvata proizvodi...samo neznam kolku ke mi zemat za postarina? Ali ok e, ne e mnogu, ke probam pa ke vidam kako odi so ovie proizvodi. Ketokonazol go koristam 3 pati nedelno ama pomedju tie dva dena kosata mnogu mi se mrsi i celoto i zalistocite celi mi se kako so zejtin nekoja supstanca, neznam zasto i sto e toa...i me cesa glavata, mi izleguvaat bubljicki mali i ako se pocesam otide tamu vlaknoto izpadne...i na nego na koren ima kako masno topce....cudno u P.M.( sve ova bese i pred da pocnam so koristenje na samponot.. )

edvaj cekam da mi stigne paketot, pa ke pisam tuka kako sum zadovolen

pozdrav do site
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Mislam deka ke bide golem minus ako Veni si otide od forumov. Neznam sto e problemot sepak se nadevam deka ke se premislis i ke ostanes ponatamu ovde da se razmenuvaat iskustva.

blizzard: Ako si pod 50$ mislam deka ke pomines so 100 denari

Nikola: Ketokonazol shamponot e eden od najefikasnite shamponi vo vrska so prvut. Sepak ne preteruvajte koga ke stavate od shamponot i ne e loso da koristite drug shampon so nego. Vo vrska so bubulicite na skalpot probaj shampon koj sodrzi salicylic acid. Ima na minoxidil.com regrowth shampoo so ketokonazol i salicylic acid a po nashite apteki baraj Neutrogena T/Sal eve kako izgleda od prilika:
http://images.bizrate.com/resize?sq=160&uid=1534728824

Sepak kako i Ketokonazol ovie se medicinski shamponi taka da ne e loso da koristite i nekoj obicen shampon.

Ako koristite Minoxidil izbegnuvajte Head & Shoulders bidejki sodrzi zinc
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
do poupatenite me interesita za minoxidilot koga se nanesuva na skalpot dali treba da ide so propratna masaza ili treba samo da se nanese so spricot i tolku?dali ima nekoja razlika so i bez masaza.
i vtora rabota e dali neredovno koristenje na minixodilot e ednakvo na nikakov effekt.na primer ja go koristam skoro sekoj vtor den ednas dnevno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom