Рок и Метал музиката кај нас

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Штета се избришаа доста добри дискусии на оваа тема,но можеме ние одново да си ги тераме моабетите,значи што мислите за оваа музика кај нас?
 

Ann.

Queen of Nature
Член од
27 април 2006
Мислења
504
Поени од реакции
50
Има многу луѓе што не го сакаат металот како музика,ама сепак има и доста што го ценат(и јас сум во нив:P)Тука во Охрид во последно време се направиа многу групи,кои имаат талент и дарба и стварно супер свират метал и рок...Се надевам ќе имате прилика да ги слушнете.Инаку морам да ги пофалам од Охрид Hemorrhage,иако сега последно на струшкиот Оди вежбај фестивал не влегоа во финале за жал:((не беше фер)...Стварно се закон (без дупки):)И така...сега за сега тоа е од мене...:pipi:
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Во Битола има многу малце според мене шо слушаат рок и метал во кои спаѓам јас све рапери бе стопанкаму спомни метал будала ке те напраат
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Пред малку од свирка се вратив, и да не ја урочам работава, ама мислам дека иде кон подобро.
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
И јас исто мислам. Имат надеж :) едно време беше ужас состојбава...:) Само шо вчера бев на свирка.. и од незнам колку рокери, металци, панкери во градоф (многу), бевме двајца без тројца. Искрено се надевам дека то беше заради лошото време, а не поради незаинтересираност.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
вчера у Кастро крцало, имаше метал свирка, Holocaust, Medusa, Serpentine Fire И vandal
 

Superhik

Краде од сиромашните, дава на богатите
Член од
26 јануари 2007
Мислења
128
Поени од реакции
4
Вчера беше лудо на свирката....се остаивме у шутката. А метал музиката во македонија ја има колку ти душа сака....само не толку колку турбо фолкот и рап(глупости).

леле како е лошо кога мораш пак да пишуваш прво мислење:lut::(:zid:
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Премногу време поминав надвор од Македонија, така да не знам до кај стигнавме со Рок и Метал музиката кај нас? Има нешто, некој бенд што вреди да се зирне?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Eве ако сака некој рокер да имаме соработка ја пишам песни и скаски па еве една типично рокерска:

Четворица јахачи низ корија јахаја
ЌЕ МЕ УБИЈАТ !
Ми слегоја од атови да ми берат печурки
ЌЕ МЕ СОБЕРАТ !

(рефрен)
Качи се коње на моме да ти кажам Суводол
ЌЕ ТЕ СИЛОВАМ

(ова со големи букви оди погласно и со пратечки вокали)
Музиката оди отприлика вака : ДРН ДРН ДРН ДРН ДРН ДН ДН ДН ДН ДН ДН ДН ДН ДРН ДРН ДРН ДРН ДН ДН ДН ДН....
(се пее на она дн дн дн)
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Eве ако сака некој рокер да имаме соработка ја пишам песни и скаски па еве една типично рокерска:

Четворица јахачи низ корија јахаја
ЌЕ МЕ УБИЈАТ !
Ми слегоја од атови да ми берат печурки
ЌЕ МЕ СОБЕРАТ !

(рефрен)
Качи се коње на моме да ти кажам Суводол
ЌЕ ТЕ СИЛОВАМ

(ова со големи букви оди погласно и со пратечки вокали)
Музиката оди отприлика вака : ДРН ДРН ДРН ДРН ДРН ДН ДН ДН ДН ДН ДН ДН ДН ДРН ДРН ДРН ДРН ДН ДН ДН ДН....
(се пее на она дн дн дн)
Ти стварно забеган си бе :pos2::pos2: Мада тие шо пеат на македонси така нешо се :)
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Кај нас доста се развиени и рокот и металот , а богами и хардкорот како жанр (не како придавка) .
Имаме одлични групи кој успеале да се пробијат и во странство , и сите ние знаеме дека се труделе 100 пати повеќе од сите оние кој сега се на сцена и собираат милионска публика (не зборувам за комерцијала ) бидејќи сме македонци секогаш повеќе ќе ни треба за да успееме на музички план .
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Кај нас доста се развиени и рокот и металот , а богами и хардкорот како жанр (не како придавка) .
Имаме одлични групи кој успеале да се пробијат и во странство , и сите ние знаеме дека се труделе 100 пати повеќе од сите оние кој сега се на сцена и собираат милионска публика (не зборувам за комерцијала ) бидејќи сме македонци секогаш повеќе ќе ни треба за да успееме на музички план .
се сложувам со тебе, али јас мислам дека металот е дупло развиен од рокот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom