Родителите знаат најдобро

  • Креатор на темата Antigona
  • Време на започнување
A

Antigona

Гостин
види не за џабе сеа глеам твојте родители не ти веруваат тоа е затоа уште мислат дека не си созреана иако имаш години за тоа
Читај ги постовите погоре и најди ми ДОКАЗ каде тоа е напишано дека родителите не ми веруваат ?

Не станува збор за доверба туку за ПАРИ.( тоа е причината поради која ми идат КОНТРА и не ме ПОДДРЖУВААТ)

Бидејки ти не беше способен да разбереш , морав да ти напишам кратко и јасно. Ете сега е полесно кога ќе ти се укаже на грешките.

И во иднина немој да бидиш толку негативен, замисли заради тоа што сум отворила една тема ти се изнервира и почна прв да ме критикуваш , значи смири си ги нервите малце, не се нервирај за ситници, посебно не за нешто што не е поврзано со тебе.

Кулирај малце, млад си уште.......(y)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Не дека ни мислат лошо, само понекогаш премногу притискаат за нешто затоа што не сакаат да ги повториме веројатно нивните грешки во животот. Само ни мислат најубаво според нив, тоа е се.
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Читај ги постовите погоре и најди ми ДОКАЗ каде тоа е напишано дека родителите не ми веруваат ?

Не станува збор за доверба туку за ПАРИ.( тоа е причината поради која ми идат КОНТРА и не ме ПОДДРЖУВААТ)

Бидејки ти не беше способен да разбереш , морав да ти напишам кратко и јасно. Ете сега е полесно кога ќе ти се укаже на грешките.

И во иднина немој да бидиш толку негативен, замисли заради тоа што сум отворила една тема ти се изнервира и почна прв да ме критикуваш , значи смири си ги нервите малце, не се нервирај за ситници, посебно не за нешто што не е поврзано со тебе.

Кулирај малце, млад си уште.......(y)
кај виде дека се нервирам јас како прво не ги ни читав постовите од различна страна од оваа за тоа што не се ни замарам камо ли па да се нервирам, како и да е ке созрееш и ти уште некоја година
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Moe mislenje e ne ti davaat zosto im e strav, avioni ova ona bazi na al kaeda vo Makedonija i taka nataka. Vredi, moj sovet prifati ja rabotata. Nasproti stravot sozdaden od mediumite, avionite seuste se daleku najbezbedni.
види само со каква криза се соочува ЈАТ ги откажувааат летовите поради нерентабилност, под изговор дека од технички причини е откажан летот зошто на пример доналд Трамп не инвестира во авиокомпанија па и вирџин атлантик британецот не ми текнува на името како се викаше има само 40 посто од акциите токму од наведените причини. НЕ ПОСТОИ АПСОЛУТНА БЕЗБЕДНОСТ НА АВИОНОТ постои само релативна сигурност.
 
A

Antigona

Гостин
кај виде дека се нервирам јас како прво не ги ни читав постовите од различна страна од оваа за тоа што не се ни замарам камо ли па да се нервирам, како и да е ке созрееш и ти уште некоја година
Иако звучиш песимистички, сепак тоа си е твое мислење и јас можам само да го почитувам тоа. Јас нема да го сфатам твојот коментар како навреда, бидејќи те гледам како да си ми син.:)

А бидејќи не сакаш да прочиташ ( а на крај памет да прифатиш) некој совет, многу ќе страдаш во животот.

Биди сигурен дека не можеш сам против сите...значи колку и да се противиш кон нешто , нема да може да биде секогаш по твое.

Затоа научи се да ги прифатиш и поразите. А додека да научиш, биди ми многу поздравен, и учи од мудрите глави кои ги има во голем број на овој форум.
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Иако звучиш песимистички, сепак тоа си е твое мислење и јас можам само да го почитувам тоа. Јас нема да го сфатам твојот коментар како навреда, бидејќи те гледам како да си ми син.:)

А бидејќи не сакаш да прочиташ ( а на крај памет да прифатиш) некој совет, многу ќе страдаш во животот.

Биди сигурен дека не можеш сам против сите...значи колку и да се противиш кон нешто , нема да може да биде секогаш по твое.

Затоа научи се да ги прифатиш и поразите. А додека да научиш, биди ми многу поздравен, и учи од мудрите глави кои ги има во голем број на овој форум.
од што има толку мудри глави затоа сега државата е во нереџе
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
А зошто ти баш тука најде да тролаш? Остај си го девојчето си има мака си праша ако не знаеш да одговориш, не мора да коментираш...
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
од што има толку мудри глави затоа сега државата е во нереџе
Државата ни е во нереџе од политичарите и простиот народ а не од тие како неа што се иселиле од овде.Но ајде, да не тупиме модератор нека ги избрише сите офтопик мислења тргна темава во погрешен правец.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Во последно време не ми оди многу си цитативе и ги грешавам ама овај се ми си чини беше од Хемингвеј и одново парафразирам.
Со 15 години не можев да се начудам колкав идиот е мојот татко, кога наполнив 30 одново не можев да се начудам како за толку краток рок наеднаш напредуваше.
 
П

Пепси_

Гостин
Irenna родителите се застарен материјал (не у навредлива смисла ) и тиа никогаш нема да те сватат за некои "модерни" работи или др.Ти си имаш работа (ваљда ти одговара и си ја сакаш) и нема што твоите да крекаат можеби љубоморни ти се оти земаш по јака плата од нив на нивни години :pos: (океј мала шала ама може и да е вистина )

Друго балканскиот менталитет секој го знае каков е малце е тиња а ти во германија имаше живеено ? па добро знаеш како идат работите и животот таму и можеби си навикнала (шо е кул по мене ) и сеа им пречи нешто на нив и крекаат мрчат нон стоп не така,не вака,вака е по добро.
Ама тоа што се родители не им дава за право да ти кажуваат што е правилно за тебе ти најдобро го познаваш твојот живот и за секоја одлука ти ќе си одговараш.А кога ќе ти потреба помош и ако им побараш тогаш тие требе да помогнат ако можат нормално од своето искуство.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Во најголем дел случаи мрчењето на родителите е добронамерно, ама знаете како викаат The road to hell is paved with good intentions ;)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Сигурна работа нема гледано од оној ризичен аспект како во овој случај дека можеби ќе дојде по пад на авион и сл. Тоа мене не би ми било препрека. Платата е солидна и денес е реткос истата да ја добиеш, ама се зависи од тебе и од твојата подготвеност на некој начин да ризикуваш. Родителите и на твои 40 години ќе те гледаат како нивно дете и за нив секогаш ќе бидеш за нешто млада и неискусна.
 
S

StormRage

Гостин
Родителите знаат најдобро да те извадат од патики... последниов месец дена сум толку полуден шо би заминал и никогаш ништо да не чујат за мене... знам дека сум дел од тоа крив ама секој понормален човек немаше да го направи то шо ми го направи татко ми...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.134
Дали е секогаш тоа така ??? Знаеме дека родителите ни мислат најдобро , но дали токму тие секогаш знаат што е најдобро за нас ????

Значи дискусијата треба да иде во насока на тоа што кога родителите ви идат контра пние работи кои вие сте ги одбрале, вие ги сакате, баз разлика дали е тоа за работа, љубов, пријатели и слично.....
Нормално кај родител секогаш постои страв за следниот чекор на детето.
Ако е цела тема само за избор на работно место стујардеса, ако имате воспоставен однос на дискусија без инаетење, со здрав муабет, како возрасни луѓе (така сфатив, дека си над 20 години).. Ако се работи општо за неприфаќање на секое твое мислење од нивна страна, тогаш можеби е до табиетот...дали твојот или нивниот, не би сакал да навлегувам или навредувам, не е мое да судам.
Треба да се запрашаш и колку свои одлуки не си почитувала или си донела погрешни одлуки...дали довербата кај нив е разнишана...и така натаму.
На крај краева, она што си денеска, сигурно голем дел е заслуга токму на родителите.
 

Kajgana Shop

На врв