Роберт Билбилов vs. MC Massacre - истa мелодија или коинциденција?

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Иста мелдодија... "Дај ми ритам" ми стои на ПЦ веќе 6 месеца, и ми стана чудно кога ја слушав онаа на Билбилов.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Тоа е последицата кога компјутерот им е музички инструмент, користат т.е. крадат исти семплови и остало што се користи за правење песна на компјутер. А и онака е чкарт чоекот, така да мање више важно.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Билбилов е ОВЕРРЕЈАТЕД. МсMassacre не го знаев но за разлика од обичните стихови тој нуди нешто ново, интересно и што барем малку звучи кул, дури и кога странци слушат. Билбилов прави песни што не се разликуваат од другите ПОП песни во Македонија, кои впрочем се сите исти. Слични стихови, ист ритам, никаков жар...
МсMassacre од друга страна е чекор во добар правец, само со развивање на такви личности со природен талент да компонираат/забавуваат наместо копонираат по шаблон/само форсираат ќе може да напредне Македонската музика, бидејки Македонската музика е заглавена и се до МсMassacre одеше назад. Сега полека некако живнува. Квалитет и природна дарба за забавување треба, само тоа ќе а спаси МК музика.

Извинете за б
олд ама не се исклучува. :(
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Цццц Бибилов краде од Масакар како не му е срам бтв Масакарот има најкул песни во Македонија! Ај кажете нели е така :):):).
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
И повторно истото.Срамота се овие.Стварно ги мразам:)
Крадена мелодија, краден спот..Ако некој го гледал Just a Lil Bit од 50 Cent ќе види дкеа на почетокот тоа со колите е ептен слично со овој спот.И на Bonnie & Clyde od Џеј Зи и Бијонсе ме потсеќа спотов.Тешки фалсификатори и лажачи биле "пејачиве".
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Дај ми ритам, зш Место не ме држи. Дури и насловиве се слични. :)
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
:bip::bip: Абе за раперпв не е срамота никој не го ни слуша ама овој Дебилов како ке лаже сеа полуматурантки ни они нема да му веруваат :)
Сигурно и Роберт си помислил како тебе никој не го ни слуша.. ама не е така брате Масакарот прави најдобар рап во Македонија и доста се слуша мора и ти да си слушнал за него можеби оваа песна не му ја знаеш ама има и други :smir:
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
48
Поени од реакции
2
ha beee
nigde ne se ide ovakoj
....
da ti ebam robert da ti ebam
:D
do toj stepen dojde da krade
??
Bravo za nego
:D:D:D:D
fuck
 

buba18

God is a DJ
Член од
8 јануари 2009
Мислења
358
Поени од реакции
10
ццц леле аман само плагијати
не ги бива за ништо :tapp:
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Генерички семплови се.
Башка на овој ЕмСи Јоу масакр, не е ни целосната мелодија што ја има Билбилов. Не се потрудил доволно.

А и што е толку чудно не знам. Билбилов, Јованов, Тврдиќ, Хрчак, ДНК и другите од онаа кич мк поп сонг компанија работат на тој веќе проверен принцип.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Јас мислам дека и двајцата ја имаат дрпнато мелодијата од трето место.
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
па и Kanye West - Heartless има некако иста мелодија со оваа на Allen Iverson, LL Cool J - 40 Bars


Heartless

 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.658
Поени од реакции
9.241
па и Kanye West - Heartless има некако иста мелодија со оваа на Allen Iverson, LL Cool J - 40 Bars


Heartless

Само ритамот е ист...мелодијата е сосем различна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom