Рисивери за сателитска

Член од
1 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
1
Koј receiver го користите за сателитска програма?
Дали сте задоволни?
Кој е најдобар receiver според вас?
Каква сателитска чинија користите?

Мојот receiver е постара верзија (ECHOSTAR DSH-890 2CI). Задоволен сум ама има малку комплицирано мени и треба време да пројде за да се разбере. Можат да се меморираат 3000 програми.

Се нервирам зошто сателитската чинија не ми е motorized, и поради тоа не можам да мењам сателити туку фаќам само еден (Hotbird). Ако мислите да зимате чинии би ви препорачал да земете motorized.

Разлики помеѓу receiver-и не сум разгледувал многу ама според мене најдобра фирма се Samsung.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
QUADRO DR 9100 istovremeno i instrument i resiver.Edinstven resiver voopsto proizveden so koj sto moze najprecizno da se steluva antena so motor. Podobar duri i od instrument sto cini poveke od 1000 evra.I koga bi kupil DREAMBOX ovoj bi go cuval samo za mestenje na mojata antena.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
И јас имам Quadro 9100CI
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Јас имам Metabox III. Користам Dreamsoft 1.4.4.8 емулатор и сега за сега е одличен! Има добри функции за средување на каналите (сортирање) и има добра поддршка на интернет.
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Имам SkyStarII ич не сум задоволен бијдеќи има 300 к*ра за да се инсталираат драјверите за Diseqot.А не дај боже да бараш некој сат брее тоа треба математика чиста 5ка да имаш.
за со мотор не го бива ама има други предности.
Него сум у план ресивер да купам кажете добар ресивер кој поддржува diseq мотор(пуштиш канал моторот сам да се врти) и да нема астрономска цена.ФАЛА
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Мојот рисивер што го наведов погоре има disecq функција и има автоматска локација на сателитите.

едит: јас го земав за 120еур
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Јас имам Дримбокс. Не знам која марка е. Го купив пред 1 недела. Отвара 70% од каналите зошто има кард шаринг
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Shorty напиша:
Јас имам Дримбокс. Не знам која марка е. Го купив пред 1 недела. Отвара 70% од каналите зошто има кард шаринг
shorty колку пари го купи и од каде
дали плаќаш за каналите(колку пари ако плаќаш) или од самиот дреам бокс
зошто знам дека 100евра бараат плус ти да си го купиш боксот
зошто сум у план да купувам ако нема астрономска цена
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
IsusHristus напиша:
Имам SkyStarII ич не сум задоволен бијдеќи има 300 к*ра за да се инсталираат драјверите за Diseqot.А не дај боже да бараш некој сат брее тоа треба математика чиста 5ка да имаш.
за со мотор не го бива ама има други предности.
Него сум у план ресивер да купам кажете добар ресивер кој поддржува diseq мотор(пуштиш канал моторот сам да се врти) и да нема астрономска цена.ФАЛА
А зошто не си задоволен од Скај Старот??? Јас планирам да купам, да пробам да видам што е како е. Ај кажи што не и чини. Си пробал ли на интернет да се врзеш, односно нешто од тоа OFFLINE даунлоад што е да симнеш нешто.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
IsusHristus напиша:
shorty колку пари го купи и од каде
дали плаќаш за каналите(колку пари ако плаќаш) или од самиот дреам бокс
зошто знам дека 100евра бараат плус ти да си го купиш боксот
зошто сум у план да купувам ако нема астрономска цена
Вака сеа. Татко ми го купи за 300евра. Имам пријатели од Германија ми пуштија кард шаринг и безплатно си гледам. А ако немаш пријатели мислим дека во Македонија има и треба да плаќаш 600-700 ден месечно
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Jane напиша:
А зошто не си задоволен од Скај Старот??? Јас планирам да купам, да пробам да видам што е како е. Ај кажи што не и чини. Си пробал ли на интернет да се врзеш, односно нешто од тоа OFFLINE даунлоад што е да симнеш нешто.
вака сум пробал и довнлоад со него .може ама само што ти праќа сателитот т.е. некој друг што симнува најчесто слики и вируси.Има голем проблем ако имаш мотор.треба да се утепаш од барање на сат ако имаш diseq.
{
Му најдов равенка за тоа. 3.3 степени ти е еден степен за сат(еве сакаш од 13*(хотбирд) на 19,2*(астра) треба вака 19,2 - 13=6,2 * 3,3=20,46 толку треба да се упише во програмот за да го свртиш дисекот(моторот))
}
и драјверите прават проблем ако сакаш за со мотор
емулаторите што се за кодови ако го нема кодот најчесто ти го укочуваат пцто.
Предност на Skystarot e тоа што со другите ресивери неможеш довнлоад(комшијата има Pinnacle* неможе да прави довнлоад)
и довнлоад ти прави додека имаш рам т.е. кога прави довнлоад ти се пуни рамот и ти се кочи пцто. ова ти е за со пиратски програми. SkyDSL немам пробано и незнам како е.ако некој има код за SkyDSL нека прати ПП .
Ако ми текне на некоја друга к-ка ке пишам пак.
Ако сакаш ке ти го шитнам мојот. ,)
Најдобро е да си земеш SkyStar ако имаш со нешто друго да го управуваш моторот.
Другиве не ги бива колку јас што знам.
Ако ми текне нешто пак во врска со ова пак ке пишам
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Користав SkyDSL пред една година и ЛЕТАШЕ! Само што често ми паѓаше тоа скапаниот ADSL и мораше да се реконектираш. Јас имав 4-мегабитен пакет ама многу пари маме му.. 210 еур за 3 месеца + адсл.
А за код за Скај де ес ел тешко дека ке најдеш на форумов! :wink:
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
IsusHristus напиша:
....Најдобро е да си земеш SkyStar ако имаш со нешто друго да го управуваш моторот....

Ќе си купиш еден позиционер за 25-30 еур и решен проблем!
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
IsusHristus напиша:
вака сум пробал и довнлоад со него .може ама само што ти праќа сателитот т.е. некој друг што симнува најчесто слики и вируси.Има голем проблем ако имаш мотор.треба да се утепаш од барање на сат ако имаш diseq.
{
Му најдов равенка за тоа. 3.3 степени ти е еден степен за сат(еве сакаш од 13*(хотбирд) на 19,2*(астра) треба вака 19,2 - 13=6,2 * 3,3=20,46 толку треба да се упише во програмот за да го свртиш дисекот(моторот))
}
и драјверите прават проблем ако сакаш за со мотор
емулаторите што се за кодови ако го нема кодот најчесто ти го укочуваат пцто.
Предност на Skystarot e тоа што со другите ресивери неможеш довнлоад(комшијата има Pinnacle* неможе да прави довнлоад)
и довнлоад ти прави додека имаш рам т.е. кога прави довнлоад ти се пуни рамот и ти се кочи пцто. ова ти е за со пиратски програми. SkyDSL немам пробано и незнам како е.ако некој има код за SkyDSL нека прати ПП .
Ако ми текне на некоја друга к-ка ке пишам пак.
Ако сакаш ке ти го шитнам мојот. ,)
Најдобро е да си земеш SkyStar ако имаш со нешто друго да го управуваш моторот.
Другиве не ги бива колку јас што знам.
Ако ми текне нешто пак во врска со ова пак ке пишам
Хммм... Одамна се токмам да земам Скај Стар 2.
Иначе не сум баш упатен како иде тоа со моторот и то дисекју. Јас моментално имам ресивер Quadro 9100CI со мотор. Е сега кога вртам канал самиот си мења и сателит.:toe: А што е како е незнам баш.
Иначе ај по пп за картичката може ќе се договориме.
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
чим имаш ресивер слободно земи си скај стар.ресиверот ке ти заврши доста заебанции кои треба да ги правиш со скај старот.
NEW:Скај старот има доста заебанции кога го вртиш моторот и кога го инсталираш.затоа ти со ресиверот ке си го вртиш моторот.
мислам разбра
 

Kajgana Shop

На врв Bottom