Решавање стручни задачи

  • Креатор на темата HCL
  • Време на започнување

dedanoe

As sum A ss um
Член од
3 ноември 2008
Мислења
312
Поени од реакции
7
ovaa TAI.CHI.DOT (energetski_fluid - CHI; ramno - TAI; tocka - DOT) zadaca sakav da ti ja postavam od poodamna: soochen si so tri udvoeni protivnicki sili i sekoja od niv dejstvuva od svoja udvoena 3d pozicija. na koja udvoena pozicija i so kolkava dvojna sila tvojata odbrana ke e maximum efektivna i minimum zahtevna? ajde voinu, imash tri dena da nauchish da se branish vo TAI.CHI.DOT stilot...

Римановиве суми ми се кошмар, гледам и порано сум прашала, а не бев на вежби додека Начевска ги објаснуваше. Па ако има некој да ми помогне, да ми даде упатство со чекори, многу ќе му бидам благодарна :):). Еве со овој пример нека биде:

lim(n->~) [ (n/(n^2+1^2) + n/(n^2+2^2) + ... + n/(n^2+n^2) ]
sekoj clen od sumava cilja kon nula koga n cilja kon beskraj zasho toa ne bi bilo sluchaj i so celata suma?????
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Имам проблем со решавање на кубни равенки по формулите на Кардано каде дискриминантата е позитивна и кога ќе ја ставам под корен во формулата не можам да ја скратам.

Еве пример:
x^3 + 12x + 32 = 0
D = 16^2 + 4^3 = 256 + 64 = 320 > 0

е сега кога барам u^3 според Кардано, треба да најдам три корени за u

u^3 = -16 + квад. корен од 320 = -16 + 8* квад. корен од 5

Доколку целиот израз го ставам на трети корен не знам како да пресметам u_1, u_2 и u_3. Ме буни тоа што во еден израз ќе имам и квадратен и кубен корен.

Кој знае нека помогне. Фала однапред :smir:
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
ova se kubni polinomi taka? jas imam edna mnogu superiorna analiticka strategija za egzaktno naogjanje na korenite na polynomial od n-ti stepen iskluchivo preku koeficientite na polinomot:

http://dedanoe.googlepages.com/Exact_Solution_To_Higher_Degree_Poly.pdf

bash trebashe nekoj da ja proveri prakticno...
Мене не ми е јасно само како би пресметал три решенија ако во изразот имам квадратен и кубен корен. Да беше негативен подкореновиот израз, ќе извадев и пред коренот и ќе пресметав три решенија преку формулата за барање на кубен корен на комплексен број во тригонометриска форма. Не ми е јасно како ќе најдам три корени ако бројот е реален?
 

dedanoe

As sum A ss um
Член од
3 ноември 2008
Мислења
312
Поени од реакции
7
ne te razbiram koj ti e problemot ali pretpostavljam da se raboti za:

vo x^3 - a^3 = 0 kolku e x?

(x - a) (x^2 + a x + a^2) = 0
(x - a) (x - a/2 + sqrt(a^2 - 4a^2)/2) (x - a/2 - sqrt(a^2 - 4a^2)/2) = 0

pa trite reshenija se:
x1 = a;
x2 = a/2 - sqrt(a^2 - 4a^2)/2;
x3 = a/2 + sqrt(a^2 - 4a^2)/2;

toa li beshe tao?
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Ај едно оживување на темава. До колегите мои што слушале Линеарни трансформации, ако може некој да ми ја напише добро прочуената лема на Жордан за решавање на интеграли.
И мало упатство за решавање на систем диференцијални равенки со помош на Лапласова трансформација, на пример:

y''(t)=x(t)+3y(t)-sint
x''(t)=x(t)-y(t)

малку заглавувам кај трансформациите. :)
фала однапред
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Ај едно оживување на темава. До колегите мои што слушале Линеарни трансформации, ако може некој да ми ја напише добро прочуената лема на Жордан за решавање на интеграли.
И мало упатство за решавање на систем диференцијални равенки со помош на Лапласова трансформација, на пример:

y''(t)=x(t)+3y(t)-sint
x''(t)=x(t)-y(t)

малку заглавувам кај трансформациите. :)
фала однапред
Се надевам не е касно, сеа видов за Лаплас.
Y(t) се пресликува во Y(s)
Y'(t) вo s*Y(s) - Y(0)
Y''(t) вo s*(Y'(s) - Y(0)) - Y'(0)
Аналогно вреди за Х(t)
Синусот се пресликува во а/(s^2 + a^2), a = 1 во овој случај. И сеа решаваш систем од 2 равенки, и треба да добиеш на што се еднакви Y(s) i X(s). Се разбира, после тоа со инверзна трансформација враќаш во горно подрачје. Може и матричен запис да користиш, побрзо ке дојдеш до решение.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Се надевам не е касно, сеа видов за Лаплас.
Y(t) се пресликува во Y(s)
Y'(t) вo s*Y(s) - Y(0)
Y''(t) вo s*(Y'(s) - Y(0)) - Y'(0)
Аналогно вреди за Х(t)
Синусот се пресликува во а/(s^2 + a^2), a = 1 во овој случај. И сеа решаваш систем од 2 равенки, и треба да добиеш на што се еднакви Y(s) i X(s). Се разбира, после тоа со инверзна трансформација враќаш во горно подрачје. Може и матричен запис да користиш, побрзо ке дојдеш до решение.
Касно е, веќе го положив предметот. :):) Сепак фала.
 
Член од
2 март 2006
Мислења
41
Поени од реакции
0
Ај ако може да ми каже некој каде можам да најдам збирка задачи или примери некој за комбинaции пермутации варијации. Од нет или некоја од скопскиве библиотеки .
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Не е којзнае колку стручна, ама не знам каде да ја поставам. Инаку се работи за конкурсна задача за прва година гимназиско образование:

Четириаголна пирамида со волумен V има основа паралелограм со различни страни. Должината на бочните рабови се различни меѓу себе и имаат различни должини од рабовите на основата. Пресметај го волуменот на триаголната пирамида формирана од шест рабови на дадената пирамида со различна должина.

Може некој да помогне, бидејќи не сум единствениот кој заглави трудејќи се да помогне на помладите?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
43
Поени од реакции
25
Заврнало 200 мм дожд а може и да се каже дека заврнало 200л/м^2. Зошто истото може дса се изразе и у двете? Помош
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
26
Поени од реакции
2
Заврнало 200 мм дожд а може и да се каже дека заврнало 200л/м^2. Зошто истото може дса се изразе и у двете? Помош
Обично се изразува колку литри дожд заврнало на површина од 1m^2,е сега од тоа што 1dm^3=1L имаш 200L=200dm^3=0,2m^3,па
200L/m^2=0,2m^3/m^2=(се кратат кубот со квадратот)=0,2m=200mm.
Претпоставувам дека на ова се мисли.
Поздрав
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Не е којзнае колку стручна, ама не знам каде да ја поставам. Инаку се работи за конкурсна задача за прва година гимназиско образование:

Четириаголна пирамида со волумен V има основа паралелограм со различни страни. Должината на бочните рабови се различни меѓу себе и имаат различни должини од рабовите на основата. Пресметај го волуменот на триаголната пирамида формирана од шест рабови на дадената пирамида со различна должина.

Може некој да помогне, бидејќи не сум единствениот кој заглави трудејќи се да помогне на помладите?
Малку ми е нејасна задачава, паралелограм со различни страни? Паралелограм си е паралелограм (2 по 2 се исти). Ако е така, тогаш и бочните рабови ќе се две по две исти. Висината паѓаше во пресек на дијагонали, така? Ако ми е точно ова шо го кажвам, ќе имаме 4 различни раба... Или евентуално ако не се мислит на права, туку на искривена пирамида :toe:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Колку е 3ти корен од 2? Побрзо....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom