Релација Скопје - Провинција

  • Креатор на темата Забавата е во Кругот
  • Време на започнување

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.960
Поени од реакции
5.538
Не е воопшто мизерија тоа што го напишал/а.
Скопје има места кои ,,новите,, не ги виделе, ниту ќе ги видат, затоа што немаат значење за нив.
Ете класично без везе размислување - имало вакви, имало такви.
Има секакви, ама под стари скопјани се подразбираат и старите турци, и албанци и секој кој живее тука доста долго.
Не е Скопје Рамстор, Гтц и парк.
И што има врска сево ова... на една страна ширите вистина, на друга страна правите вакви смешни поделби.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
И што има врска сево ова... на една страна ширите вистина, на друга страна правите вакви смешни поделби.
Јас не правам никаква поделба. Но не дозволувам било кој да ми плука по родното место и да ми кажува какво е ,,никакво,,.
На кој му е никакво, нека не седи. На кој му е добро, добредојден е.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.960
Поени од реакции
5.538
Јас не правам никаква поделба. Но не дозволувам било кој да ми плука по родното место и да ми кажува какво е ,,никакво,,.
На кој му е никакво, нека не седи. На кој му е добро, добредојден е.
Аман, немој вака чувствителна, место како место... кој си ја сака Македонија ќе го сака секое место, секој град си има свои маани и предности, ни Скопје не е имун на тоа. И не гледам некој така директно да напаѓа на Скопје како што ти опишуваш.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Аман, немој вака чувствителна, место како место... кој си ја сака Македонија ќе го сака секое место, секој град си има свои маани и предности, ни Скопје не е имун на тоа. И не гледам некој така директно да напаѓа на Скопје како што ти опишуваш.
Отвори во др. тема која ја посочив. Јадење бубрези за Скопје, до немај каде.
Јас ја сакам цела Македонија, без исклучок, од Охрид, до Дојран, до село Свирипичино.
Го сакам и Тетово, и Гевгелија.

Ама Скопје е местото кај што се родив, и многу нешта ме врзуваат тука, и да, чувствителна сум кога некој ми кажува како градот ,,за ништо не го бива,, а дошол од којзнае каде. Има луѓе кои живеат тука, а не се од тука, со кои се дружам, и кои направиле се што можеле да се вклопат и се вклопиле. А кој го хејта Скопје? Оној што не сфаќа дека живеењето во голем град подразбира сообраќај 24/7, и тоа му пречи, што цела ноќ под прозор некој му брчел.

Е да, град е, не е село на планина, вистина.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Јас не правам никаква поделба. Но не дозволувам било кој да ми плука по родното место и да ми кажува какво е ,,никакво,,.
На кој му е никакво, нека не седи. На кој му е добро, добредојден е.
И да те абортираат поарно во Скопје од колку во некоја провинција
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
А каде е тука поделбата центар - аеродром? ѓорче - карпош? :) без везе муабети, сепак една порака кога си во рим однесувај се како римјанин :) океј скопје не е рим, ама да му еам и ја кога одам во битола, прилеп, охрид пробувам и за тие неколку дена да се вклопам не глумам лудило, затоа ме нервира некој дошол во скопје живее тука 5 години и не научил да збори скопски. Па ја во Охрид за недела дена почнувам да си го менвам акцентот! :) све измешав ај чао.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Уште се лекторирате? Damn, изгледа само двајца бевме кои се почувствувавме како гомна и си избришавме постовите. :(

Овде морам јавно, во име на сите В*елешани, да се оградам од називот "парталки" кој им беше залепен како етикета на огромен дел од скопските момички*. Велешани, во поголем дел, се better than that.
Јас неможам* ни за момент да го мразам скопје* кога 70% од пријателите ми се таму, од кои 50% се В*елешани. Лугето* го даваат шармот, а лугето* кои јас ги имам таму придонесуваат да сакам да бидам во скопје* секогаш кога имам слободно време.

Причината да го сакам скопје* или било кое друго место ја наоѓам во голата споредба на awesome спомени од тоа место. Во споредба со велес*, вака би изгледала:

Скопје:
-Нај добро* пијанство
-Втор нај добар* концерт(Placebo)
-Нај добра* house party, со нај добар* overdose на нај распуштена* рандом Радовишанка
-Нај квалитетни* разговори, со интелегентни* скопјанчишта
-Risque лапање на пешачки, непосредно пред да светне црвено(the traffic jam Casablanca wannabe couple of douchebags)
-Кастро(и цела таа death metal мршникалија од прекрасни луѓе кои смрдат и ги сакам)

Велес:
-Сведочење на нај гласниот* и моќен прдеж ever(the bench earthquake Fartzilla)
-Андерграунд* сцената во клуб Baba, нешто што му фали на велес* последниве години.
-Седенќи* на костурница
-Седенќи* во близина на пруга
-Седенќи* во парк
-Седенќи* на покрив од каде се гледа пругата
-Мело драматични* прошетки по мртвата индустриска зона, пропратно со разговорите за сивилото на градот.

Пишав тоа што прво ми падна на памет и многу е очигледен заклучокот дека многу глупи работи први ми паѓаат на памет.
Aлал да ви е ако го прочитавте постов, ебате идиотите. Уште од старт се виде дека ќе биде глуп. Ццццц. Да, можеби на почетокот идејата беше да ги помирам завојуваните страни. И да, после втората реченица немав поим што понатаму да напишам, па си викам ај нешто листа ќе составам, демек да докажам дека секое место си носи спомени кои треба да се вреднуваат затоа што ни ја резбаат личноста, па листата излезе жими куров и ефективно си потрошив 15 минути од животот. Сега и вие си потрошивте.

 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.376
Поени од реакции
28.466
Не е воопшто мизерија тоа што го напишал/а.
Скопје има места кои ,,новите,, не ги виделе, ниту ќе ги видат, затоа што немаат значење за нив.
Ете класично без везе размислување - имало вакви, имало такви.
Има секакви, ама под стари скопјани се подразбираат и старите турци, и албанци и секој кој живее тука доста долго.
Не е Скопје Рамстор, Гтц и парк.
Мизерија е.
Сите сме од еден корен а вакви глупи поделби се прават.
За болдираното: Секој град има сентиментални места. Можеби ќе ги видам, но тоа нема да значи исто за мене ко за тебе на пример. Поентата е дека на никој не му е гајле.
Потеклото никој не може да си го смени, може само да мимикрира туѓо.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Со претходниот пост сакав да укажам на она што најмногу ме ужаснуваше во мојата студентска дружба со луѓе од другите градови. Ќе дадам конкретен пример од девојче од еден град која самошто стапна во Скопје она почна да зборува за градот ама најјакото беше што она додека тресеше некои неиздржани глупости за Скопје, она тоа го правеше на некој извештачен за нејзе скопски дијалект. Кој парадокс нели. Кога ќе искочевме она само ги знаеше ГТЦ, Рамстор, и Бисер, ќе се накинџуреше со облека и светкави работи, а притоа јадеше :гомце: за девојќите тука како везе немале од мода :tapp:
Еднаш во животот она не прошетала во Чаршија, срцето на Скопје, зашто? Зашто таму имало албанци :facepalm:.
Значи неможе некој од друг град мене да ми тресе глупости за мојот град, а притоа да не си даде шанса да го запознае и да го прошета убаво. Значи секој чест на исклучоците ама според мене се многу малку тие.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
А бе шо град е да се мочам во него....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Мизерија е.
Сите сме од еден корен а вакви глупи поделби се прават.
За болдираното: Секој град има сентиментални места. Можеби ќе ги видам, но тоа нема да значи исто за мене ко за тебе на пример. Поентата е дека на никој не му е гајле.
Потеклото никој не може да си го смени, може само да мимикрира туѓо.
Ама не смее да плука по ,,туѓото,, и да очекува да му се прости само затоа што е ,,угнетен провинцијалец,,.
--- надополнето: 18 мај 2012 во 16:11 ---
И да те абортираат поарно во Скопје од колку во некоја провинција
Точно. (y)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.376
Поени од реакции
28.466
А по чие родно место плукам јас? Извини, образложи ми, посебно со цитат?
Што се дуеш сега? Кој те спомна?
Општо беше мислењетo, не посочив никој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom