Редовна војска повторно?

S

Shellshock nam67

Гостин
тие специјални единици го средија Осама бин Ладен Navy seal па и самиот Фили 2 македонски од Овчари на планина систематски направил професионална армија која и те како ја искористил
александар 3 Македонски не може регрутот кој отслужува 9 месеи како порано и професионалниот војник со повеќе годишен стаж да бидат на исто ниво како второ опасност за македонијa нема од надвор опасноста може да следи само одвнатре
 
Г

Господ

Гостин
Јас воопшто не си го пикам носот таму кај што не треба а најмалку пак твојата миризба да ја осетам. Од такви пичкетини како тебе нема да биде ништо од нашата држава. Ако недај боже треба држава да се брани таквите како тебе нормално дека нема да се пријават за да ја бранат. А и под одење војска не се подразбира само да се истренираш за во војна, таму се учи и на ред, дисциплина и многу други работи. Работи кои треба секој маж да ги осети, знае и научи на памет, работи кои ти очигледно не ги знаеш а и не сакаш да ги знаеш. Живеј си ти во твојот "розов" универзум додека можеш затоа што како што ти кажав и во претходниот пост може еден ден да ти се сруши и да сфатиш на потежок начин дека не бил толку "розов" како што си мислел.

Види бе...маже.Јас не одам во војска затоа што немам никаква почит према никого освен према себеси,и немам намера да се жртвувам за било кого освен себеси.
Државата посебно,нашава а и воопшто било која ја презирам како институција и се надевам дека ќе го доживеам денот кога ќе ја снема.
Тоа не е себичност,тоа е логика.
Јас работам за сопствени цели и бенефиции,не сум лоботомиран.
А ред и дисциплина ме научиле на друго место,ако ти 19 години си живеел во Африка,јас доаѓам од цивилизирано општество каде тоа се учи многу порано.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Види бе...маже.Јас не одам во војска затоа што немам никаква почит према никого освен према себеси,и немам намера да се жртвувам за било кого освен себеси.
Државата посебно,нашава а и воопшто било која ја презирам како институција и се надевам дека ќе го доживеам денот кога ќе ја снема.
Тоа не е себичност,тоа е логика.
Јас работам за сопствени цели и бенефиции,не сум лоботомиран.
А ред и дисциплина ме научиле на друго место,ако ти 19 години си живеел во Африка,јас доаѓам од цивилизирано општество каде тоа се учи многу порано.
Немаше да мислиш така во 2001ва ако земјава паднеше во потполна контрола на терористите и да немаше кој да те брани. Ќе плачеше и ќе молеше да те не малтретираат. Ама затоа имаше други "лоботомирани" глупаци кои ги дадоа своите животи за да можеш ти денес мирно да живееш. Држава не се брани само заради политика и политичари, ниту пак се негира да се брани заради нив. Држава се брани за народот да може да биде слободен и да живее мирно, држава се брани за утре кога и ти самиот ќе имаш деца тие да можат да живеат во мир ( за кои очигледно ти не си спремен да се жртвуваш освен за самиот себе:tapp: ), љубов и просперитет а не во војни и убиства, држава се брани за зачувување на нешто што е твое и нешто што никој друг нема право да ти го одземе или негира.

Не, не доаѓам од Африка, доаѓам од истото цивилизирано општество од кое доаѓаш и ти, а кое ти во еден пост на форумов го исплука и го промени од институција која ја презираш и сакаш да исчезне во цивилизирано општество кое те научило на ред и дисциплина.
Преиспитај си ја таа твоја логика и прочитај се уште еднаш што си напишал бидејќи гледам дека иако пишуваш за некаква логика таа во последново мислење не постои и тропаш тотални глупости.
 
Г

Господ

Гостин
Немаше да мислиш така во 2001ва ако земјава паднеше во потполна контрола на терористите и да немаше кој да те брани. Ќе плачеше и ќе молеше да те не малтретираат. Ама затоа имаше други "лоботомирани" глупаци кои ги дадоа своите животи за да можеш ти денес мирно да живееш. Држава не се брани само заради политика и политичари, ниту пак се негира да се брани заради нив. Држава се брани за народот да може да биде слободен и да живее мирно, држава се брани за утре кога и ти самиот ќе имаш деца тие да можат да живеат во мир ( за кои очигледно ти не си спремен да се жртвуваш освен за самиот себе:tapp: ), љубов и просперитет а не во војни и убиства, држава се брани за зачувување на нешто што е твое и нешто што никој друг нема право да ти го одземе или негира.

Не, не доаѓам од Африка, доаѓам од истото цивилизирано општество од кое доаѓаш и ти, а кое ти во еден пост на форумов го исплука и го промени од институција која ја презираш и сакаш да исчезне во цивилизирано општество кое те научило на ред и дисциплина.
Преиспитај си ја таа твоја логика и прочитај се уште еднаш што си напишал бидејќи гледам дека иако пишуваш за некаква логика таа во последново мислење не постои и тропаш тотални глупости.

Ако на некого не му се свиѓаше ситуацијата во државава,можеше слободно да замине од неа.
Не суди што ќе сум правел,дали ќе сум молел,дали не.
Народот,ми е гајле мене за народот.Ако во оваа земја нема мир,тогаш ќе одам онаму каде што има,моите деца да растат во асална земја
а не во пост-апокалиптични рушевини.
Држава се брани ради нечиј туѓ идеал,мој сигурно не.И на бомбаши самоубици едно им кажуваат,ама целта е друга.
Јас се борам државата да падне,а не да стои на нозе.
Мене вакви прикаски не ми продавај.
Одамна се вакцинирав од срања како патриотизам.
Мир,љубов,просперитет...ако не постојат држави овие работи ќе бидат секојдневие.

--- надополнето ---

Дисциплина не значи само да правиш тоа што друг ќе ти каже, дисциплина значи да следиш одредени режими што понекогаш и не се по твоја воља - за поголема цел.
И Хитлер го спомна ова,и Сталин...the greater good....
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Како што утврдивме веќе, твоја желба и потреба е да се најдеш на место каде ќе има многу мажи,каде ќе спиеш,јадеш,пиеш...се тушираш со нив, а не моја, што значи дека е и твој проблем.Дали таму си станал маж и си научил дисциплина исто така е твој проблем.Некому е потребно одење на такво место, некому не, толку едноставно а толку тешко за разбирање...:)

Россијскаја армија стала рассадником гомосексуальној проституции и насилија

2001-ва како аргумент за редовна регрутна армија?
Реков јас, толку знаеш и ти, не си крив...:)
За дискусија е потребно многу повеќе од две три научени на памет реченици така да дискусија и нема да има.



Сега е друг систем и други услови во кои е неизводливо сето тоа.
Има професионална армија која може да се активира во случај на непогоди, веднаш а не да се чекаат денови и недели да се соберат резервисти.
Освен тоа треба и активни синдикати, соодветна инфраструктура, ефикасност на администрација и многу други научно-фантастични ситуации за сето тоа да има некаква вредност, бидејќи не сме Јапонија, освен тоа резервистот кој оди да санира последици од поплава кога ќе се врати не знае дали работното место ќе е сеуште негово или не, така да реалноста е таа...
е ова ти се вика трол, пријателе прелистај наназад го имаш комплетно истиот тролски пост, немам намера да ти коментирам на ист пост два пати, прелистај назад и види си го и одговорот, ако ти се води дискусија арно а не да ми тролаш тука:nenene:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ако на некого не му се свиѓаше ситуацијата во државава,можеше слободно да замине од неа.
Не суди што ќе сум правел,дали ќе сум молел,дали не.
Народот,ми е гајле мене за народот.Ако во оваа земја нема мир,тогаш ќе одам онаму каде што има,моите деца да растат во асална земја
а не во пост-апокалиптични рушевини.
Држава се брани ради нечиј туѓ идеал,мој сигурно не.И на бомбаши самоубици едно им кажуваат,ама целта е друга.
Јас се борам државата да падне,а не да стои на нозе.
Мене вакви прикаски не ми продавај.
Одамна се вакцинирав од срања како патриотизам.
Мир,љубов,просперитет...ако не постојат држави овие работи ќе бидат секојдневие.

--- надополнето ---



И Хитлер го спомна ова,и Сталин...the greater good....
Другар ти очигледно имаш проблеми со мозокот. Те молам читај се што пишуваш! Па ти си бил само едно обично гомно од човек на кој не му е гајле 2 посто за другите околу него, ниту за најблиските. Колку одамна се вакцинираше? Пред се кажи ми колку години имаш, 15, 20, 25?
И те молам немој повеќе да ми реплицираш, ми се гади од луѓе како тебе и неможам со такви да дискутирам на солидно ниво.
 
Г

Господ

Гостин
Само една мала грешка,не сум човек.Ако стандардот за човек денес е роб,тогаш јас сум горд што не сум човек.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
На кратко мое мислење на оваа осетлива мачо тема. Не сум за редовна војска од причина што тоа се повеќе трошоци за државата паралелно на тоа поголеми давачки за граѓаните без некој посебен бенефит. Митовите дека се зацврстува карактерот на една личност и се акумулира неопходното искуство за да станеш човек беа до некаде точни во периодот од 1950 до 1980 кога добри проценти од денешните полицајци упс милиционери во пензија беа буквално едуцирани да пишуваат и читаат.
Ајде да видиме што е бенефитот од тоа да трошиме добри 7-8% проценти од буџетот за редовна војска константно кој можат на пример да се пренаменат на пример за реконструкција на јавното здравство или за нешто попрактично.

Еве го бенефитот барем според мене

-Машката популација во нашата држава би била поподготвена во случај на агресија на нашата држава (која комунистичка мантра - кажи @Цитро? :))
-Социјализација и едукација за тоа како треба да постапува вистински маж (reference: Full Metal Jacket)
-Гага пиење на банкети

Негативности

- Трошоци во буџетот
-Несреќно загинати млади личности од пријателски оган
-Трошоци за банкет

Заклучок

Ако некој направи агресија на нашата држава без разлика дали има или нема редовна војска сценариото ќе биде ова.
Додека седиме јас и ти во ров, пушиме МТ и ни се ебава мајката, синовите на иницијаторите и најголемите виновници за војната ќе завршуваат факултети во Англија и САД и нема да почуствуваат ниту мирис на барут.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.390
Поени од реакции
79.270
Ако некој направи агресија на нашата држава без разлика дали има или нема редовна војска сценариото ќе биде ова.
Додека седиме јас и ти во ров, пушиме МТ и ни се ебава мајката, синовите на иницијаторите и најголемите виновници за војната ќе завршуваат факултети во Англија и САД и нема да почуствуваат ниту мирис на барут.
За жал тоа беше така 2001-ва. Но, ниту тоа не е најголемиот проблем, туку односот кон нас двајца што сме го преседеле тоа време у ров, после војната. Тој однос ми е за неверување, како од страна на елитите, така и од страна на народот. Така да следечи пут, место да се јавам у општина, ќе им ја набутам у гз поканата на тие што ќе ми ја достават. Имам аргументи милион.
 

SteF1z

Unique >)
Член од
14 јануари 2010
Мислења
25
Поени од реакции
4
Е поради оваа Македонија не а бива.
Не е битно дали војниците што се 3 месеци на обука , ќе ги пратиш на фронт или не.
Поентата е да ги научиме претходните и следните генерации на ред , дисциплина и многу други работи.
Како што кажа г-динот, доколку дојде до несакани случки, секако ќе не пуштат на фронт доколку нема соодветни војници да не бранат.
И се додека има ваков тип на луѓе, ние нема да одиме напред.
Бтв најкриво ми е , што повеќето само се силат преку интернет , а во живо никаде ги нема !

Имам едно прашање до сите вас ?
Што треба да се исполни , и под која надлежност е редовната војска ??
Сакам подетални и точни информации.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
nema potreba od regularna armija stom vlezeme vo nato
profesionalna armija e 100 pati podobra od regularna armija
armijata e pod nadleznost na presedatelot toj e vrhoven komandat
podobar vojnik e onaj so imal obuka od 3 ili povejke godini otkolku onaj so puknal so 30 kursumi na obuka
 
С

Спенсер

Гостин
Н

Ако некој направи агресија на нашата држава без разлика дали има или нема редовна војска сценариото ќе биде ова.
Додека седиме јас и ти во ров, пушиме МТ и ни се ебава мајката, синовите на иницијаторите и најголемите виновници за војната ќе завршуваат факултети во Англија и САД и нема да почуствуваат ниту мирис на барут.
Војната се состои во тоа да луѓето, макар што меѓу себе не се познаваат, се убиваат на заповед од луѓе кои многу добро се познаваат, а меѓусебно не се убиваат.
- геерал Ајзенхауер.


Тоа е тоа... и секогаш ќе има некој кој ќе биде на фронт,додека татино-мамините синчиња ќе си свиркаат...
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
1. Во денешните конфликти и воени судири потребно е да имаш мала,тактички добро поткована и брзораспоредувачка професионална армија,а таква е најпотребна на мали земји како Македонија и кадешто нема потреба од гломазни и застарени армии од типот на поранешната ЈНА.
2. Се сеќавате што и се случи на гломазната и застарена ирачка армија со 4-5000 тенкови во последниот конфликт? Америте прво ги збришаа од воздух,потоа лесно ги дотепаа ретките преостанати ирачки единици на копно,со смешно минимални губитоци на луѓе и техника.Значи,денес владее и победува во војна оној,кој владее со воздухот,значи оној кој има развиено технички супериорно воздухопловство и најмодерни ракети.Какви сакаш имај бункери,пешадија,тенкови и др. се ти е џабе,едноставно со денешниве сателити,прво знаат каде се движиш,второ ќе ти збришат цела чета со една ракета,и после што? Ќе ги пуштиш тенковите? И нив ќе ги поебат. На крај сам ќе се предадеш.
3. Бев и служев 9 месеци редовна војска во Ѓорче Петров 1997-98.Поголемо глупирање не сум видел во животот.Тоа ти беше како кога мали си игравме партизани и германци,абе пародии имаше,при јуриш пола вод паѓаше при трчањето,на некои им паѓаа шлемовите,на некои пушките....ццц. Таква армија никого не може да брани,затоа сум за високо професионална армија,за војници на кои тоа ќе им биде професија и ќе станат професионалци во таа област,а не армија од голобради момчиња кои до вчера виселе по кафичи и кои не знаат една кајгана да направат,а камоли нешто повеќе.

Поради објаснувањето дадено во погорните 3 точки,а и поради тоа што знам дека помина времето на војување од типот на онаа во II светска војна,сум против враќањето на редовната војска.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
хмм... поубаво е да воведат редовна војска бидејки барем така ќе излезат некои мажи него луѓе кои се прават а мажи а уствари се ко деца мали...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom