Работење преку интернет и даноци во Р.М.

Член од
5 август 2015
Мислења
30
Поени од реакции
3
Здраво,

Сакав да ве прашам во врска со работењето преку интернет и даноците во Македонија... работам за компанија од Австралија и доесега плаќањето одеше преку Skrill и после подигање преку дебитна картичка... прашањето ми е дали и колку % ќе треба да плаќам данок на државата на крајот на годината? Многу ми е битно ако има некој да разјасни би било супер!

Исто така важно ми е кој метод на плаќање вие го користие и кој метод мислите дека е најдобар за трансфер на пари од Австралија во Македонија?

Благодарам однапред, поздрав! :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Здраво,

Сакав да ве прашам во врска со работењето преку интернет и даноците во Македонија... работам за компанија од Австралија и доесега плаќањето одеше преку Skrill и после подигање преку дебитна картичка... прашањето ми е дали и колку % ќе треба да плаќам данок на државата на крајот на годината? Многу ми е битно ако има некој да разјасни би било супер!

Исто така важно ми е кој метод на плаќање вие го користие и кој метод мислите дека е најдобар за трансфер на пари од Австралија во Македонија?

Благодарам однапред, поздрав! :)
Мене ми стигнува плата на Payoneer и не плаќам ич данок. Мислам дека и од скрил не си обврзан на плаќаш данок. Уствари ти од скрил ги префрлаш на банкарска сметка тука? Мислам дека имаат Скрилл исто ко Пејонир да си извадиш картица и да вадиш директно од банкомат, така бегаш и од даноци и од списоци од се.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
и не плаќам ич данок.
Ако ти не плаќаш не значи дека така треба. Според законот за хонорарците (по новото) треба да си платиш 10% персоналец, ослободен си од плаќање на здравствено и пензиско.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Ако ти не плаќаш не значи дека така треба. Според законот за хонорарците (по новото) треба да си платиш 10% персоналец, ослободен си од плаќање на здравствено и пензиско.
Не само тоа. Ако сметката е трансакциска, ја следат од УЈП.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Се пријавува 10% персоналец со годушна даночна пријава и се плаќа според пресметката.., ако данокот не е платен во странство со кое имаме договор за избегнување двојно оданочување...Другото е одење по жица... ;)
 
Член од
5 август 2015
Мислења
30
Поени од реакции
3
Мене ми стигнува плата на Payoneer и не плаќам ич данок. Мислам дека и од скрил не си обврзан на плаќаш данок. Уствари ти од скрил ги префрлаш на банкарска сметка тука? Мислам дека имаат Скрилл исто ко Пејонир да си извадиш картица и да вадиш директно од банкомат, така бегаш и од даноци и од списоци од се.
Ако ти не плаќаш не значи дека така треба. Според законот за хонорарците (по новото) треба да си платиш 10% персоналец, ослободен си од плаќање на здравствено и пензиско.
Ако ти не плаќаш не значи дека така треба. Според законот за хонорарците (по новото) треба да си платиш 10% персоналец, ослободен си од плаќање на здравствено и пензиско.
Не само тоа. Ако сметката е трансакциска, ја следат од УЈП.
Се пријавува 10% персоналец со годушна даночна пријава и се плаќа според пресметката.., ако данокот не е платен во странство со кое имаме договор за избегнување двојно оданочување...Другото е одење по жица... ;)
Значи после одговориве пак има различни мислења... дали може работава е дека треба да се плака данок 10%, ама само ако ние го пријавиме во УЈП? Дали УЈП ги следат нашите картички и на крај на годината собираат данок без ние да пријавуваме ништо?

Што е со тие луѓе што имаат пример роднини во странство и тие им праќаат пари, дали и тие плакаат данок за парите???

*0C0FFEEBABE колку време така работиш и не плаќаш данок?
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Значи после одговориве пак има различни мислења... дали може работава е дека треба да се плака данок 10%, ама само ако ние го пријавиме во УЈП? Дали УЈП ги следат нашите картички и на крај на годината собираат данок без ние да пријавуваме ништо?

Што е со тие луѓе што имаат пример роднини во странство и тие им праќаат пари, дали и тие плакаат данок за парите???

*0C0FFEEBABE колку време така работиш и не плаќаш данок?
данок се плаќа и на поклон

кога тогаш сите ќе платиме

поарно со време за да нема казни потоа

мене самите ме побараја и си платив данок за 3 години

значи секој прилив на трансакциска сметка подлежи на доказ за потекло дали е оданочен износ , ако нема потекло тогаш данок , друго нема


алтернатива : payoneer , сметка во странска банка, итн
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
данок се плаќа и на поклон

кога тогаш сите ќе платиме

поарно со време за да нема казни потоа

мене самите ме побараја и си платив данок за 3 години

значи секој прилив на трансакциска сметка подлежи на доказ за потекло дали е оданочен износ , ако нема потекло тогаш данок , друго нема


алтернатива : payoneer , сметка во странска банка, итн
не знам колку пати сум пратил пари по Skrill и никој досега не платил данок, дај ако можам да видам каде е тој закон за данок на поклон, баш ме интересира
 
Член од
5 август 2015
Мислења
30
Поени од реакции
3
данок се плаќа и на поклон

кога тогаш сите ќе платиме

поарно со време за да нема казни потоа

мене самите ме побараја и си платив данок за 3 години

значи секој прилив на трансакциска сметка подлежи на доказ за потекло дали е оданочен износ , ако нема потекло тогаш данок , друго нема


алтернатива : payoneer , сметка во странска банка, итн
Сакаш да кажеш дека со Payoneer нема да плаќам данок?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Значи после одговориве пак има различни мислења... дали може работава е дека треба да се плака данок 10%, ама само ако ние го пријавиме во УЈП? Дали УЈП ги следат нашите картички и на крај на годината собираат данок без ние да пријавуваме ништо?

Што е со тие луѓе што имаат пример роднини во странство и тие им праќаат пари, дали и тие плакаат данок за парите???

*0C0FFEEBABE колку време така работиш и не плаќаш данок?
....незнам дали УЈП ги следи сите сметки, што реално е голем ИТ дострел за нив , ако тоа го прават.., но граѓаните кои се опфатени со дефиницијата на законот мора да поднесуваат годишни даночни пријави за своите приходи.
УЈП после враќа папир на кој пишува колку те должи данок. Кој треба да го платиш. Може и да не го платиш, тоа веќе не е кажњиво , но ти тече камата мислам 0,5 промила дневно....., а некад вака или онака мораш да го платиш.
Ако не пријавиш , а те откријат ( може не , ама тоа е веќе коцкање) имаш јаки казни после кои обично се кука на ТВ како државата опасно казнува..:)
Она со роднините и дознаки од гасарбајтери..незнам точно, веројатно спаѓа под шемата за избегнување двојно даночење , освен нормално ако роднината не ти е нарко бос кој открил дека најефтино му е да пере овде со данок од 10% + 5% пиксла за тебе....:sneaky:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
И на сметка во банка кај нас ако ти ги пуштат и ако приливот на пари е од физичко лице, а не е од компанија не треба ниту да пријавиш ниту да платиш данок. Ако ти ги пушта некаква компанија обврзан си да платиш данок. Е сега Skrill не знам како што се води, ама веројатно компанија е.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Само payoneer, или да ти ги пуштаат парите директно на payoneer или payoneer да додадеш на skrill па да ги префрлаш од skrill на payoneer па после на банкомат, јас така правам. Данок на поклон не се плаќа.

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
http://sfikompanija-makedonija.weebly.com/
Moже на кратко некој да ми даде совет си имам ја работа добра али ако се вади од ова барем 100 еур месечно за сат време работа не ми е проблем.
 
W

WildChild

Гостин
Дечки, дали преку moneygram/western union треба да се плаќа данок?
И ако да, колку % се плаќа?
Некои викаат да, некои не...сето хаос е и недефинирано.
Ај ве молам за повеќе информации :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom