Работа преку лето

JohnnyBCool

Disco Casualty
Член од
12 септември 2010
Мислења
60
Поени од реакции
43
Тема најмногу за средношколците... генерална дискусија за работа преку лето. Дали планирате да барате работа за некој денар повеќе? :)
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Имам 13 години па изгледа не ни можам да најдам работа, а камо ли да работам тешка физичка работа. Инаку на праски берење ти се исплати ;)(y):pos:
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.007
Поени од реакции
4.175
Слушнав дека доста иделе во Грција береле портокали. Цената била супер и ќе можеш поминеш супер лето во Грција.
 

JohnnyBCool

Disco Casualty
Член од
12 септември 2010
Мислења
60
Поени од реакции
43
Можете и да дадете некој предлог за работа со повеќе информации, сигурно има тука такви што би барале работа па добро е во секој случај да имаат повеќе избор.
 
П

Паган-др

Гостин
Искрено, планирам да работам. Сега дали ќе најдам негде, дргу муабет.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
И јас исто планирам да работам али некако неможам ништо да најдам треба да се конслтирам со татко ми некако да најде нешто по ова Штипов :P
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
18 години пунам 15-ти јуни...Сакам да најдам некоја сезонска работа во Скопје...Дали знае некој? Неможам да одам во други градови зотоа што немам пари, ни моите исто така...Зотоа сакам да си имам своја пара да неморам да барам пари од нив, ова одамна го чекав...Ваљда ова лето ќе го дочекам?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Слушнав дека доста иделе во Грција береле портокали. Цената била супер и ќе можеш поминеш супер лето во Грција.
Не е како порано во грција, жалам. Останаа мали фирми-посредувачи кои за упола од тоа што ви нудат грците ќе ви соберат па ќе ви издадат работна дозвола (која граѓани на Мкд не ја добиваат поради тоа што не сме во Еу, ама кој да свати и да чуе прво) или евентуално сами на црно да пробате, ама ви кажувам од прва рака дека хаосот таму доведе до репање казни од 600 евра, а ако немате ве чека отплата во локалниот притвор/затвор што и да е, па клоца во гз и марш дома и тоа на потешкиот начин, без пари. Така да не се залетувајте за грција, годинава е хаотично за разлика од порано, јас тргнав ама се предомислив бидејќи не сакам да ме рејпаат.
Башка и ако немате бугарски пасош не се обидувајте, зошто ко прво платите за нас се упола од тие за еу. Така да митот е разбиен, муабетите од дедо ное кога со делење флаери на закинтос или миконос се живееше, одамна завршија. Реалната слика не сакате да ја осетите на своја кожа.

18 години пунам 15-ти јуни...Сакам да најдам некоја сезонска работа во Скопје...Дали знае некој? Неможам да одам во други градови зотоа што немам пари, ни моите исто така...Зотоа сакам да си имам своја пара да неморам да барам пари од нив, ова одамна го чекав...Ваљда ова лето ќе го дочекам?
Пробај уште од мајов, по улица Македонија сите кафичи, кеј евентуално, за ленинова фати човек врска бидејќи си имаат свои кланови тамошните фацки и не се влегува сосем случајно. Од мое искуство највеќе пари се правеа на улица Македонија, посебно во летниот период. Среќно!
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
И мене ми се работи преку лето само нема дека, знае ли некој каде има најплатена работа?
По колку се движе цената?
И средношколец сум.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
И јас ќе работам летово...утовар истовар :D али јбг,ми требаат пари...:)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Јас работам како келнер,работев минатото лето исто и ова ќе работам,500 денари дневница секој ден по 8 часа прва смена од 8 до 4 ипол па после од 4 ипол до 1 наутро и секој ден скоро а еднаш неделно и слобден ден имав.Од 15 јуни започнував па се до 25 август и 500 евра чисти вадев :D
и не барав пари од моите си трошев јас ...
 
H

HoT IcE

Гостин
Имам полни 18 години, летово планирам да најдам работа, но пак татко ми вика, као демек ќе имало сега и од Влада тресење на средношколци кои работат, не знам дали ќе може да се вработам, ако е вистина ова ќе биде проблем.

Како и да е, би сакал да работам како келнер, но ќе барам истотака и на бензински пумпи како замена на оние кои идат на одмор, може во некој сервис за компјутери, генерално тоа што би сакал да работам и што разбирам.
Па што биде нека биде, со Господ напред.
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Зошто ви е работа уште на 17-18 години? Ќе добиете траума, и после на постари години нема да ви се работи воопшто. Затоа, јас за работа не ни размислувам... (y)
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
На морето во Бугариja-во хотели,ресторанти,барове,работа коку сакаш.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Зошто ви е работа уште на 17-18 години? Ќе добиете траума, и после на постари години нема да ви се работи воопшто. Затоа, јас за работа не ни размислувам... (y)
Јас работев цело лето на мој 15 години, значи прва за втора средно. Еве ме сеа се лечам од траумите, три години поминаа не можам да се опоравам.

Какви трауми бе не траскај зелени, само искуство и пари можиш да добијаш. Искрено на секој би му препорачала, одма добивате осет за пари, ќе видите колку потешко ги трошите вашите заработени пари од оние на мама и тато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom